Symbole na metkach odzieży, pościeli czy innych tkanin często nie są opisane na tyle, aby każdy dobrze je odczytał. Bywa również, że odcinamy wszelkie metki od razu po zakupie. Efektem są nierzadko nieodwracalne zniszczenia tkanin, takie jak kurczenie się czy blaknięcie kolorów. Jeśli więc chcesz się cieszyć ubraniami czy pościelami na dłużej, koniecznie czytaj symbole na metkach i stosuj się do zaleceń. Poniżej wyjaśniamy, co oznaczają najważniejsze symbole.
Symbole związane z praniem tkanin
Większość osób zwraca uwagę jedynie na symbole dotyczące prania. Mają one zwykle kształt odwróconego trapezu równoramiennego pozbawionego górnej podstawy. W środku umieszczona jest liczba oznaczająca dopuszczalną temperaturę (np. 40 st.). Podobny symbol, ale z dodatkową równoległą linią znajdującą się pod dolną podstawą, oznacza, że tkanina może być prana wyłącznie z zastosowaniem programu „delikatne”. Jeśli w trapezie nie widnieje żadna liczba, a obrazek jest przekreślony linią, oznacza to zakaz prania w pralce (dopuszczone jest tylko pranie ręczne).
Symbole związane z czyszczeniem chemicznym
Innym symbolem dotyczącym prania jest okrąg, który wskazuje, że tkaninę można czyścić chemicznie. Taki sam symbol, ale przekreślony, wskazuje, że tkaniny nie można czyścić chemicznie.
Jeśli w okręgu znajduje się literka „W”, oznacza to, że ubranie może być czyszczone chemicznie na mokro. Przekreślony symbol oznajmia natomiast, że pranie może być czyszczone chemicznie, ale tylko na sucho.
Na metce możemy spotkać także symbol okręgu z literką „P” lub „F” w środku. Pierwsza z nich dotyczy możliwości czyszczenia chemicznego z użyciem perchloroetylenu oraz rozpuszczalników węglowodorowych, R113 i R11. Druga z kolei dopuszcza czyszczenie chemiczne tylko przy użyciu rozpuszczalników węglowodorowych oraz R113.
Symbole dotyczące wybielania prania
Wybielanie jest oznaczone na metkach symbolem trójkąta. Oznajmia on możliwość prania z wykorzystaniem wybielacza chlorowego lub tlenowego. Jeśli trójkąt jest przekreślony, tkanina nie może być poddawana wybielaniu. W przypadku trójkąta z dwiema liniami przechodzący na skos w jego wnętrzu, można używać wybielacza tlenowego, ale bez dodatku chloru.
Symbole związane z suszeniem prania
Symbole związane z suszeniem prania mają kształt kwadratu. Jeśli w środku kwadratu znajduje się przekreślony okrąg, tkaniny nie powinno się suszyć mechanicznie, czyli np. w suszarce bębnowej. Jeśli z kolei okrąg nie jest przekreślony, mamy taką możliwość. Suszenie mechaniczne nie jest również dozwolone, jeśli w kwadracie znajdują się dwie poziome kreski – oznacza to zakaz suszenia w suszarce oraz zalecenie rozłożenia prania na płasko.
Kwadrat z okręgiem w środku oraz jedną kropką oznacza możliwość suszenia mechanicznego, ale w programie do tkanin delikatnych. Dwie kropki pozwalają natomiast suszyć pranie w standardowym programie.
Inny symbol – kwadrat z kreską poziomą w środku – oznajmia, że pranie powinno się suszyć poziomo. Jeśli w kwadracie umieszczono zaś trzy pionowe kreski, oznacza to zalecenie suszenia na pionowo.
W przypadku występowania kreseczki w lewym górnym rogu kwadratu, prania nie powinno się suszyć w bezpośrednim nasłonecznieniu.
Symbole związane z prasowaniem tkanin
Wszystkie symbole dotyczące prasowania mają kształt żelazka. Jeśli jest ono przekreślone, tkaniny nie można prasować. Jeśli znajduje się w nim jedna kropka, nie powinno się używać gorącego żelazka (maksymalnie 110 st. i bez opcji pary). W przypadku dwóch kropek możemy prasować z zastosowaniem temperatury 150 st., a trzech – 200 st.