Go to content

Co oznacza ból, który odczuwasz? Jak ciało odreagowuje twój stan emocjonalny

Prawie wszystko, co odczuwamy na płaszczyźnie fizycznej jest manifestacją czegoś, co wydarzyło się na poziomie emocjonalnym. Kiedy cierpimy fizycznie, szukamy odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje. Czasem ciało chce nam przekazać wiadomość o naszym stanie emocjonalnym, którą wypieramy ze świadomości od dawna. Pora się w nie bardziej wsłuchać.

Co oznacza odczuwany ból?

1/5 Głowa

Ból tej części ciała zawsze wskazuje na jakieś emocjonalne oddzielenie lub stratę.

Czubek głowy:  ból jest związany z problemami egzystencjalnymi, powoduje go strach przed tym, co w sobie odkrywamy.

Czoło: ból jest związany z zaburzeniami emocjonalnymi, poczuciem niespójności między tym kim jesteśmy, a tym, kim chcielibyśmy być.

Skronie: ból jest związany z niechęcią, lękiem do mierzenia się ze światem, niechęcią wobec zmierzenia się z przeszłością i smutkiem, który nas ogarnął.

Potylica: tył głowy reprezentuje twoją przeszłość. Niektórzy twierdzą, że jest to obszar duchowości. Ból jest związany ze strachem przed tym, co już się wydarzyło.

Fot. iStock/elenaleonova

2/5 Plecy

Kręgosłup: kręgosłup reprezentuje wsparcie, które masz w życiu i twój stosunek do osób, które cię wspierają dostosowanie do tych sił wspierających. Ból oznacza brak akceptacji dla tego wsparcia.

Ramiona: ten ból uaktywnia się, gdy przytłaczają cię obowiązki i niechęć do bycia odpowiedzialnym lub do wprowadzenia istotnych zmian w twoim życiu.

Plecy: bolą wtedy, gdy „zjada cię” poczucie winy

Dół pleców/nerki: ból w tym obszarze związany jest z poczuciem, że wzięliśmy na siebie więcej, niż byliśmy w stanie unieść, a czasem oznacza również jakąś traumę lub fobię, z którymi nie potrafimy sobie poradzić.

Kość ogonowa: ten ból to nasza niemoc i skłonność do użalania się nad sobą. Boli, gdy obawiamy się poprosić o pomoc, gdy wolimy tkwić w danej sytuacji niż coś zrobić.

3/5 Nogi

Biodra: ból w biodrach jest oznaką „utknięcia”, niezdolności do podjęcia decyzji lub wyraźnego dostrzeżenia, co trzeba zrobić, by ruszyć dalej.

Uda:  ten ból reprezentuje zachowane w nas głęboko traumy z dzieciństwa.

Kolana: ból kolan oznacza, że jesteśmy zbyt dumni, by pokonać jakiś problem związany z relacjami z innymi.

Stawy: problemy ze stawami to nasz strach przed przyszłością, przed ruszeniem naprzód.

Kostki: ból w tym obszarze oznacza brak elastyczności, gotowości do przemiany i wyciągania wniosków ze swoich błędów.

Stopy: obolałe, opuchnięte, odrętwiałe lub bolesne stopy reprezentują stan naszego związku z naturą.  Stopy reprezentują nasze rozumienie siebie, życia i innych, a palce przedstawiają drobne szczegóły dotyczące przyszłości.

4/5 Gardło

Gardło reprezentuje naszą wolę i naszą zdolność komunikowania się, zarówno z innymi, jak i z samym sobą. Ból gardła, guzki w gardle, nowotwory – wszystkie one oznaczają trudności w mówieniu tego, co chcemy powiedzieć. Wszystkie emocje powinny być wyrażone, nawet te, które uważamy za negatywne, a zwłaszcza te, które oceniamy jako pozytywne.

Fot.istock/Carlo107

5/5 Brzuch

Żołądek: ból ten reprezentuje „trawienie,” nowych pomysłów i akceptowania jakichkolwiek zmian. Problemy wskazują na lęk, strach przed nowym i chęć ucieczki przed kłopotami i niewygodną sytuacją.

Splot słoneczny: ten obszar reprezentuje konflikty w twoim życiu. Ból lub dyskomfort w obszarze przepony reprezentuje nierozwiązane problemy.


Na podstawie: stevenaitchison.co.uk