Go to content

„Dzieci do 3. roku życia powinny spać z rodzicami.” I co wy na to?

Fot. iStock/AleksandarNakic

Spanie w łóżku z dzieckiem jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów wśród młodych rodziców. Zdaniem niektórych jest absolutnie wykluczone ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Inni dopuszczają taką możliwość, ale tylko w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecka. Znajdzie się też spora grupa rodziców, którzy śpią z dzieckiem tak długo, jak tylko potrzebuje tego ich pociecha. Kto ma rację?

Dr Nils Bergman z University of Cape Town w Republice Południowej Afryki nie ma żadnych wątpliwości – dzieci do ukończenia 3. roku powinny spać w jednym łóżku z rodzicami. Zdaniem pediatry, maluchy są wtedy znacznie spokojniejsze i lepiej się rozwijają. Jedne z badań wykazały bowiem, że samodzielne spanie powoduje u dziecka stres, w wyniku którego następuje szybsze bicie serca.

A co z ryzykiem śmierci łóżeczkowej? Dr Bergman twierdzi, że dzieci, które to spotkało, zmarły nie od przygniecenia przez rodzica, a od toksycznych oparów, wynikających ze spożywania alkoholu lub palenia tytoniu przez opiekuna, a także z powodu za dużych poduszek i zabawek w łóżku. Jeżeli rodzice przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny, a także prowadzą zdrowy styl życia, wspólne spanie z dzieckiem powinno przynieść same korzyści.

W jakich sytuacjach absolutnie nie wolno zasypiać z dzieckiem w jednym łóżku? Jeżeli piliśmy alkohol, przyjmowaliśmy substancje odurzające, jesteśmy przewlekle chorzy lub otyli. Należy zachować ostrożność także wtedy, gdy jesteśmy wyjątkowo zmęczeni po ciężkim dniu i nasz sen może być głęboki. Koniecznie trzeba też sprawdzić, czy łóżko jest na tyle szerokie, by sen był komfortowy.


 

Źródło: Telegraph/Ofeminin