Prezenty pod choinkę

Krótka lekcja o zapominaniu. Być jak niezapisana kartka, ale nauczyć się czerpać z doświadczeń przeszłości

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 grudnia 2020
Łapacz snów
Fot. iStock / wundervisuals – Łapacz snów
 

Zapomnieć. Wybaczyć albo po prostu zamknąć jakiś rozdział za sobą. Zamknąć drzwi do tego etapu życia, który już w żaden sposób się nie zmieni i nie powinien mieć na nas negatywnego wpływu. Nauczyć się wybaczać sobie przeszłość. Nauczyć się wybaczać innym. Ile razy mieliście ochotę obudzić się w innym momencie życia, wrócić do jakiegoś etapu, uniknąć błędów, pewne rzeczy zrobić inaczej? Niestety, cudowne zmieniacze czasu nie istnieją, z trudnymi doświadczeniami musimy radzić sobie sami. Potrzebna nam lekcja dobrego zapominania.

Jesteś gotowy? Odetchnij głęboko i zamknij na chwilę oczy. Czujesz ten ciężar? Coś nie daje Ci swobodnie oddychać. Ty wiesz dokładnie co to takiego. Potrafisz wskazać ten problem, tę sytuację, relację, zdarzenie, od których nie możesz się uwolnić. Pięć poniższych kroków pozwoli Ci mądrze zapomnieć.

Krok 1 Samoświadomość

Powiedz to sobie wprost, przyznaj się przed samym sobą na głos. Wszystko, co poszło nie tak, wszystko, co cię boli i czego nie możesz sobie (lub komuś innemu) wybaczyć. Ważne, by przestać ukrywać to, co nas blokuje, co się za nami ciągnie bezlitośnie pozbawiając nas nadziei na szczęście i odzyskanie poczucia harmonii.

Krok 2 Pogodzenie

Pogodzenie się z tym, co się stało. Mów sobie, że ta sytuacja po prostu zaistniała. Że jest częścią twojego życia, częścią ciebie. W jakimś stopniu cię tworzy, sprawia, że jesteś tym, kim jesteś. Pewne decyzje były być może nieuniknione, tak jak spotkanie na naszej drodze pewnych osób. Tak już jest i nic tego nie zmieni. Nie warto zastanawiać się, co by było, gdybyś poszedł inną drogą.

Krok 3 Akceptacja

Jesteś już w tym doskonałym momencie, w którym możesz nauczyć się akceptować twoją trudną, bolesną przeszłość. Powiedzieć sobie: trudno, to się wydarzyło i nie mam już na to żadnego wpływu. Nie zmienię tego, mogę jedynie przyjąć do wiadomości, że jest tak, a nie inaczej.

Krok 4 Zapominanie

Przeszłość, z którą się pogodziliśmy, którą zaakceptowaliśmy możemy powoli zacząć odkładać w głowie nieco dalej. Ona zawsze tam już będzie, ale jej znaczenie się zmieni. Stajemy się nową, białą kartą, ale z bagażem doświadczeń, które pozwolą nam uniknąć podobnych błędów w przyszłości. Nauka czerpania z tych doświadczeń to jedna z najważniejszych lekcji o życiu.

Krok 5 Oczyszczenie

Daj sobie czas na ulgę, na oczyszczenie. Widzisz, cały proces dobrego zapomnienia nie ma na celu wymazania fragmentu twojej historii, ale zmianę twojego stosunku do niego, tego, jak na niego reagujesz, jak cię paraliżuje i nie pomaga iść do przodu.

 


Prezenty pod choinkę

Dobry ekspres do kawy to twój poranny towarzysz. Wybierz taki, który przywoła najlepsze wspomnienia

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 grudnia 2020
Fot. iStock

Jest taki jeden moment w ciągu dnia, który należy tylko do ciebie. To ta chwila, gdy cicho wsuwasz stopy w miękkie, ciepłe kapcie i otulasz się puszystym szlafrokiem. Wszyscy jeszcze śpią, a ty przygotowujesz sobie w kuchni ulubioną kawę. To taki twój codzienny rytuał. Tylko ty, kubek gorącego, aromatycznego napoju i kojąca cisza… Dobrze wiesz, że to szczęście nie potrwa długo. Nie szkodzi. Przecież liczy się jakość, a nie ilość, prawda…?


Fot. Materiały prasowe

Jak to dobrze mieć wspólnika w tej cichej zbrodni. Ekspres do kawy mruga do ciebie porozumiewawczo dużym wyświetlaczem… On cię rozumie. To jak dzisiaj zaczynamy dzień? Latte? Espresso? Cappucino? Bardziej, mniej intensywne? Nieważne, że jeszcze się nie do końca obudziłaś,  jest wyrozumiały. Przez proces parzenia małej czarnej poprowadzi cię „za rękę”. Za to go tak lubisz , z tego powodu stał się jeszcze jednym domownikiem w twojej niezbyt zorganizowanej przestrzeni

Fot. Materiały prasowe

 

Nie martw się teraz, usiądź wygodnie i ciesz się tym momentem. Jeden łyk ulubionej kawy i na chwilę jesteś gdzie indziej. Może w marzeniach przenosisz się właśnie do Rzymu. Pamiętasz ostatni wyjazd i boskie espresso nieopodal Koloseum? Wydawało ci się, że nigdzie indziej nie odnajdziesz tego smaku. Że czujesz w nim niepowtarzalny klimat Wiecznego Miasta, jego historię, niespieszność jego mieszkańców, luz leniwego popołudnia. Cóż, do Rzymu na razie nie pojedziesz. Ale ta kawa… Masz ją teraz na wyciągnięcie ręki. W idealnie zaparzonym napoju odnajdziesz to, czego właśnie teraz potrzebujesz: nadzieję na lepsze dni, na takie popołudnia w Rzymie, albo na bieszczadzkim szlaku, czy choćby wreszcie w biurze innym niż to domowe, w którym przebywasz od kilku miesięcy. Za ten efekt jest odpowiedzialny system iAroma, doskonały, ceramiczny młynek twojego ekspresu.

Fot. Materiały prasowe

A kiedy znów wrócą dobre, jasne dni spotkań z przyjaciółmi i pogaduszek o rzeczach ważnych i mniej ważnych w twojej kuchni, bez problemu przygotujesz dwie różne kawy jednocześnie. I nie musisz się martwić skomplikowanym procesem czyszczenia maszyny. Utrzymanie ekspresu z linii Siemens EQ.500 w czystości, jest wyjątkowo proste: aparat automatycznie czyści się przy włączaniu i wyłączaniu, a po przygotowaniu każdego napoju następuje samoczynne czyszczenie wyrzutem pary. Gdy okaże się, że potrzebne są gruntowne porządki, ekspres sam ci o tym powie, nie angażując zbytnio w to działanie: i czyszczenie i odkamienianie nastąpią w jednym procesie.


Denerwujesz się, że nie możesz wypróbować innej kawy, bo w młynku zostały jeszcze stare ziarenka? Model EQ.500 jest wyposażony w dodatkowy pojemnik, do którego możesz wsypać porcję nowe kawy. To gdzie teraz jedziemy? Paryż? Lizbona? Kolumbia?…

Czegoś jeszcze potrzebujesz? Lubisz kawę z mlekiem? Siemens oferuje modele ze zintegrowanym pojemnikiem na mleko, możesz go wyjąć i przechowywać je w lodówce. A może wolisz, by twoja maszyna pobierała mleko prosto z kartonu? Nie ma sprawy, Siemens o tobie nie zapomniał: znajdziesz i taki model ekspresu.

Dobry ekspres do kawy to twój codzienny poranny i popołudniowy towarzysz. Wybierz taki, który przywoła najlepsze wspomnienia i pozwoli przygotować kawę, która na nowo przeniesie cię w ulubione miejsca na świecie. Bez wychodzenia z domu…

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z marką Siemens


Zobacz także

Dobry kosmetyk musi bosko pachnieć! Zaczaruj sobie (i komuś) święta

Najlepsze książki pod choinkę – dla dużych i małych. Oh!Prezenty

Nie masz pomysłu na prezent? Poznaj moje propozycje prezentów, które możesz kupić nawet na ostatnią chwilę