Ustalmy sobie jedno – seks nie powinien sprawiać bólu. Chyba, że lubisz BDSM i ból cię podnieca. W każdej innej sytuacji świadczy o tym, że coś poszło nie tak. I tu znowu należy podkreślić – to nie jest powód do wstydu. Przeciwnie, należy o tym rozmawiać. Przede wszystkim z partnerem i ginekologiem. Czasem wystarczy zmiana techniki, użycie lubrykantów, innym razem konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Oto sześć najczęstszych przyczyn bólu pochwy w trakcie lub po stosunku.
Brak nawilżenia
Suchość pochwy może wynikać ze zmian hormonalnych, wieku, ale może być też skutkiem ubocznym leków antykoncepcyjnych. Jeżeli pochwa nie jest odpowiednio nawilżona, może dojść do bolesnego podrażnienia, a nawet zranienia. Jeśli suchość pojawia się sporadycznie, wystarczy sięgnąć po zwykły lubrykant. Jeśli natomiast zmagasz się z tym problemem od dawna, powiedz o tym lekarzowi.
Za duży penis
Jeżeli twój partner został hojnie obdarzony przez naturę, możesz odczuwać ból w momencie, gdy jego penis dotyka szyjki macicy. To samo może się zdarzyć, jeśli używasz dużego wibratora, tudzież innych zabawek. Rada? Staraj się kontrolować głębokość.
Za szybko i za mocno
Tarcie jest przyjemne, ale tylko do pewnego momentu. Szybki, intensywny i brutalny seks często kończy się podrażnieniem, opuchlizną i silnym dyskomfortem. Boli nie tylko pochwa, ale także całe krocze. Ulgę przyniosą ci chłodne okłady. A na przyszłość po prostu uważaj, żeby nie przesadzić. I nie zapomnijcie o dużej ilości lubrykantu.
Uczulenie na lateks
Niektóre kobiety bywają uczulone na lateks i każdy stosunek z wykorzystaniem prezerwatywy z lateksu kończy się dla nich bardzo nieprzyjemnie. Jeżeli masz stałego partnera, możesz rozważyć inną formę antykoncepcji (np. doustną). Jeśli jednak priorytetem jest dla ciebie ochrona przed chorobami wenerycznymi, poszukaj prezerwatyw nielateksowych.
Infekcja pochwy
Jeżeli poza bólem, odczuwasz także pieczenie, swędzenie i dodatkowo zauważyłaś podejrzaną wydzielinę z pochwy, najprawdopodobniej masz infekcję. Zamiast stosować domowe metody lub udawać, że problemu nie ma, lepiej udać się do ginekologa, który dokładnie cię zbada (może zrobi wymaz z pochwy) i zleci odpowiednią kurację.
Choroba narządów rodnych
Ból, który odczuwasz, może także świadczyć o poważniejszej chorobie, jak endometrioza czy włókniaki macicy. Tutaj niezbędna jest pomoc lekarza i rozpoczęcie leczenia. Specjalista doradzi ci też, co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu w czasie seksu.
Źródło: Self