Go to content

Co oznaczają marzenia senne, zdaniem psychologów i naukowców?

Fot. iStock/Vizerskaya

Czym są nasze sny? Czy mają jakieś szczególne znaczenie? Dlaczego śnimy? Ciągle brak jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Wiadomo, że śnimy wszyscy, ale nie wszyscy jesteśmy w stanie zapamiętać, co nam się śniło. I jeszcze, że sny służą ważnej sprawie – pomagają naszemu mózgowi.

Ogólna teoria jest taka, że sen i marzenia senne to praca zespołowa. Ich zadaniem jest „odświeżenie” naszego mózgu, po tym, jak każdego dnia napływa do niego ponad milion danych. Podczas snu mózg przesiewa informacje i udoskonala je, zachowując to, co jest potrzebne, odrzucając to co zbędne. Sny są narzędziem w tym procesie.

Ale czy istnieje jakiś wyraźny związek między tym, co podświadome, a tym co nam się śni?

Poszukiwanie sensu marzeń sennych było naszym celem od wieków. Większość z nas intuicyjnie wierzy w obrazy i zdarzenia „przekazywane” podczas snu, traktując je jako ostrzeżenia, a nawet wiadomości „z zaświatów”.  Interpretacje są zwykle kodowane w kategoriach wierzeń, motywacji i symboli, które muszą „coś” oznaczać dla śniącego.

A co na to nauka? Pozbawia nas złudzeń. Zdaniem badaczy, śniąc,  nasza pamięć nie wybiera obrazów losowo, ale skupia się na doświadczeniach z przeszłości, a następnie na naszych celach i marzeniach. Innymi słowy, nasz mózg w snach próbuje połączyć nasze doświadczenia  z naszym emocjami. Dlaczego?

Jedna z teorii głosi, że sny mogą być narzędziem dla mózgu, pomagając mu odkrywać hipotetyczne sytuacje w abstrakcyjny sposób, aby pomóc nam nieświadomie udoskonalić strategie przyszłych działań. Mówiąc w uproszczeniu, marzenia senne pozwalają mózgowi na przeprowadzanie testu „co by było, gdyby”, a nie mają pozwolić nam zrozumieć, co się wydarzy wkrótce w naszym życiu.

A co wam się dziś śniło?


Na podstawie: lifehack.org