Woda cynamonowa to jedna z nieco bardziej zaskakujących wód smakowych. Woda jest niezbędna dla zachowania zdrowia i urody, należy więc pić ją regularnie, nie czekając na uczucie pragnienia. Nie każdemu odpowiada jej neutralny smak, więc można dodać do niej owoce, warzywa czy przyprawy, dzięki którym zyskuje ciekawy smak i aromat.
Cynamon – zapach, smak i aromat
Cynamon, dodany do wypieków, deserów czy jogurtu, choć nie jest substytutem cukru, zaspokaja apetyt na słodkie. Wykorzystywany jest zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie, ze względu na szereg właściwości zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że powinien być używany z umiarem. Kumaryna ukryta w cynamonie, w dużych dawkach może być toksyczna dla wątroby i nerek. Choć do spożywania cynamonu – tak jak do wszystkiego – należy podchodzić z umiarem, to jednak wciąż brakuje rzetelnych badań, które w 100 proc. potwierdziłyby powyższą tezę.
Najwięcej kumaryny znajduje się w cynamonie chińskim cassia, a najmniej w cynamonie z Cejlonu. Problem w tym, że ze względu na niższą cenę, większość cynamonu jaki znajduje się na półkach sklepowych to cynamon cassia. Jak odróżnić je od siebie? Laska cynamonu cassia ma dość grubą korę zwiniętą w rolkę, a laska cynamonu cejlońskiego składa się z wielu drobnych warstw kory zwiniętych w rolkę.
Woda cynamonowa
Niczym nowym jest przygotowywanie orzeźwiającej wody smakowej z cytryną czy ogórkiem, ale ostatnio uzasadnioną popularność zdobywa woda cynamonowa. Jej zrobienie jest dziecinnie proste. Wystarczy do dzbanka wody wrzucić kilka lasek cynamonu i pozostawić na noc w lodówce. Drugi sposób wymaga zagotowania wody z laskami cynamonu (1 laska na jedną szklankę). Po ostudzeniu i rozcieńczeniu zimną wodą, można sięgnąć po napój.
Zobacz również: Jak i z czym najlepiej pić wodę, żeby nam naprawdę smakowała? Podajemy kilka przepisów
Woda z cynamonem – właściwości
Wyraźny zapach i aromat cynamonu wynika z obecności związku zwanego aldehydem cynamonowym, który jest odpowiedzialny za silny wpływ cynamonu na zdrowie i metabolizm. Dodanie do wody tej niepozornej przyprawy daje niesamowite efekty.
1. Może pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2
Cynamon zmniejsza ilość glukozy, która przedostaje się do krwioobiegu po posiłku. Zmniejsza oporność na insulinę i obniża poziom cukru we krwi na czczo nawet o 29%, co może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, i jest pomocne w leczeniu tej choroby.
2. Może obniżyć poziom złego cholesterolu
Podnosi on poziom cholesterolu HDL („dobrego”) i pomaga zmniejszyć ilość trójglicerydów oraz cholesterolu LDL („złego”) z organizmu, zapobiegając chorobom serca. Woda cynamonowa obniża również zbyt wysokie ciśnienie krwi.
3. Może łagodzić objawy choroby neurodegeneracyjnych
Cynamon chroni neurony, normalizuje poziom neuroprzekaźników i poprawia funkcje motoryczne u osób cierpiących na chorobę Alzheimera lub Parkinsona.
4. Ma właściwości przeciwzapalne
Antyoksydanty obecne w cynamonie, a tym samym w wodzie cynamonowej, pomagają organizmowi zwalczać infekcje i naprawiać uszkodzenia tkanek. Cynamon może również zmniejszyć zarówno ogólnoustrojowe, jak i specyficzne zapalenie, np. w stawach.
5. Pomaga w przeziębieniu i kaszlu
Cynamon zwalcza grzyby, bakterie i wirusy, do tego pomaga rozrzedzać śluz i ułatwia odkrztuszanie. Przez miłośników medycyny naturalnej, wykorzystywany jest w leczeniu zarówno zwykłego sezonowego kaszlu, jak i zapalenia oskrzeli. Olej cynamonowy skutecznie leczy infekcje dróg oddechowych wywołane przez grzyby.
6. Może mieć właściwości antyrakotwórcze
Badania przeprowadzone do tej pory na zwierzętach sugerują, że ekstrakt z cynamonu spowalnia wzrost komórek rakowych i wpływa na ich niszczenie.
7. Podkręca metabolizm i pomaga chudnąć
Woda cynamonowa reguluje gospodarkę węglowodanową, zapobiega magazynowaniu cukrów w postaci tłuszczu przez wątrobę. Podkręca metabolizm, sprzyja pozbywaniu się z organizmu nadmiaru tłuszczu. Pomaga również w oczyszczaniu organizmu z toksyn.
źródło: www.organicauthority.com, www.healthline.com, www.ofeminin.pl, pro-test.pl