Go to content

To nie tylko stres lub gorączka. Pot wiele mówi o twoim zdrowiu

Fot. iStock/stock_colors

Ze świecą szukać kobiety, której nie przeszkadza zapach jej własnego potu. Dlatego też nie zdarza nam się wyjść z domu bez użycia antyperspirantu czy dezodorantu. Czasem jednak powinnyśmy odpocząć od kosmetyków. Chodzi nie tylko o podrażnienia skóry czy zatykanie się gruczołów potowych. Zapach, który wydziela twój organizm, może wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Nie bez znaczenia jest także, które części naszego ciała pocą się najbardziej.

Fale gorąca

Takie sytuacje wynikają najczęściej ze zmian hormonalnych, towarzyszących menopauzie lub… ciąży. Choć są to dwa odmienne stany, obydwa rozregulowują gospodarkę hormonalną, co zaburza nasz wewnętrzny termostat w mózgu.

Mokre pachy i okolice krocza

Prawdopodobnie nasi przodkowie pocili się w ten sposób w sytuacjach zagrożenia, by ostrzec innych. My doświadczamy tego samego w momencie, gdy odczuwamy silny stres. Pot, który wówczas wydzielamy ma na ogół intensywny zapach.

Spocona głowa

Jeżeli kropelki potu pojawiają się nieoczekiwanie na skórze głowy, czole, skroniach lub karku, możesz mieć niedobory witaminy D. Rozważ suplementację diety lub jak najwięcej przebywaj na słońcu.

Zimny pot

Nagłe uczucie zimnego potu, w połączeniu z zawrotami głowy, drżeniem rąk i uczuciem osłabienia może świadczyć o niskim poziomie cukru we krwi. W takiej sytuacji sięgnij po coś do jedzenia.

Zlewne poty

Z reguły towarzyszą gorączce, spowodowanej infekcją lub poważnej chorobie. Nigdy nie należy ich ignorować. W przypadku wysokiej temperatury zlewne poty mają ułatwić chłodzenie ciała. Bywają również objawem towarzyszącym cukrzycy.

Nieprzyjemny zapach

Na zapach potu ma wpływ dieta i styl życia. Jeżeli pot jest wyjątkowo intensywny i nieprzyjemny, należy odstawić produkty, zawierające związki siarki, jak cebula, czosnek czy brokuły. Na nasz zapach wpływają także konserwanty i barwniki, zawarte w pożywieniu.

Nadpotliwość

Jeżeli cierpisz na nadpotliwość, powinnaś zrezygnować z kawy i papierosów. Obie „używki” podnoszą ciśnienie, temperaturę ciała i uaktywniają gruczoły potowe. Tę nieprzyjemną dolegliwość wzmaga także sięganie po ostre przyprawy.


 

Źródło: Hello Zdrowie/Poradnik Zdrowie