Go to content

Ocet jabłkowy nie tylko do kuchni. Czyli 9 nietypowych zastosowań

Ocet jabłkowy zastosowanie
Fot. Pixabay/rFonz / CCO

Czy wiecie, jaki naturalne właściwości posiada ocet jabłkowy? Ile ma zastosowań oprócz tej oczywistej – przyprawa, dodatek do potraw. Są tacy, którzy twierdzą,  że można mu przypisywać właściwości lecznicze, ale należy pamiętać, że naukowo nie zostało to udowodnione. Ocet jabłkowy, zastosowanie tego specyfiku daje zaskakujące efekty.

Ocet jabłkowy zastosowanie

Małej butelki octu jabłkowego nie trzeba używać jedynie w kuchni. Oto niektóre z jego zastosowań.

Wspomaga odchudzanie

Tę właściwość zna z pewnością wiele kobiet. Ocet jabłkowy zwiększa tempo przemiany materii w naszym organizmie. Dodawanie dwóch łyżek octu do szklanki ciepłej wody wypijanej codziennie rano może w skuteczny sposób wspomóc odchudzanie.

Ocet jabłkowy zastosowanie – zdrowie

Sposób na zaparcia

Ocet jabłkowy może złagodzić problemy związane z niestrawnością i zaparciami. Pomaga utrzymać odpowiednie pH żołądka. Wypijanie mieszanki octu jabłkowego, miodu i wody przed posiłkiem pomaga w zmniejszeniu problemów ze wzdęciami i zaparciami.

Na chore zatoki

Picie octu jabłkowego bez żadnych zbędnych aromatów przynosi ulgę przy chorych zatokach. Rozrzedza śluz i oczyszcza zatoki. Ciekawe, czy to prawda.

Na ból gardła

Ocet jabłkowy można zastosować przy uporczywym kaszlu i bólu gardła. Wystarczy do szklanki ciepłej wody dodać łyżkę octu, miód i rozgnieciony imbir i tą mieszkanką płukać gardło. Podobno przynosi dużą ulgę dla bolącego gardła.

Na świeży oddech

Ocet jabłkowy ma antybakteryjne właściwości, które mogą pomóc w zniwelowaniu nieprzyjemnego zapachu z ust. Wymieszaj pół łyżki octu z łyżką sody i taką mieszkanką umyj zęby. Oprócz świeżego oddechu zyskasz także czyste zęby.

Na ciśnienie krwi

Codzienne picie pięciu łyżek octu jabłkowego zmieszanego z wodą pozwala obniżyć ciśnienie krwi i dodatkowo je kontrolować. Ocet powoduje zwiększenie produkcji związków, które rozszerzają naczynia krwionośne.

Na cukrzycę

Ocet jabłkowy może być bardzo pomocny dla osób cierpiących na cukrzycę, zwłaszcza typu 2. Wypijanie po posiłku wody zmieszanej z trzema łyżkami octu pozwala na obniżenie i kontrolowanie poziomu glukozy we krwi.

Na zgagę

Ponadto ocet jabłkowy warto wypróbować przy leczeniu zgagi. Podobno wspomaga również leczenie zapalenia stawów. Ocet można kupić gotowy właściwie w każdym sklepie spożywczym, ale też bardzo prosto przygotować go samemu w domu.

Ocet jabłkowy zastosowanie – uroda

Na trądzik

Macie w domu nastolatków z problemem trądzikowym? Spróbujcie przy pomocy wacika posmarować skórę mieszkanką octu i wody w proporcjach 1:4. Po 15 minutach zaleca się umyć twarz wodą.

Na łupież

Wiesz, że ocet jabłkowy może być pomocy w pozbywaniu się łupieżu. Wetrzyj trzy łyżki octu jabłkowego w skórę głowy, pozostaw na 15 minut i umyj głowę delikatnym szamponem. Podobno powtarzanie tej czynności dwa razy w tygodniu przyniesie rezultaty.

Ocet jabłkowy przepis

To jeden z przepisów zaczerpnięty z poradnik zdrowie.pl

Potrzebujemy jedynie 80 dag jabłek, 10 dag cukru, 1 litr wody, 1 dag drożdży, piętkę chleba razowego. Do dużego słoika wkładamy pokrojone jabłka ze skórką, zalewamy je letnią wodą, dodajemy cukier, drożdże i piętkę chleba. Zamknięty słój stawiamy w ciemnym miejscu przez 10 dni nie zapominając o przemieszaniu całości co dwa, trzy dni, najlepiej drewnianą łyżką. Po tych dniach przecedzamy zawartość słoika, płyn odstawiamy w ciemne miejsce tym razem na półtora miesiąca. To wszystko. Tak zrobiony ocet jabłkowy nadaje się nie tylko do potraw, ale jak widać ma o wiele więcej zastosowań. Może warto spróbować. Pamiętajcie tylko, że nadużywanie octu jabłkowego bywa również szkodliwe organizmu. Jak ze wszystkim, tak i w tym przypadku warto zachować zdrowy rozsądek.


Źródło: dailyhealthgen.com