Go to content

7 przekonań, przez które boisz się prawdziwej miłości

Fot. iStock / andrej_k

Miłość to wspaniałe uczucie. Czekamy na nią, pielęgnujemy to, co nam ofiarowuje i cierpimy bardzo, gdy odchodzi bez śladu. Przysłowiowe motyle w brzuchu, szalejące serce i myśli doskonale pokazują, że to właśnie ona. Mimo całej wspaniałości, jaką nam przynosi, wiele osób boi się prawdziwie zakochać. 
Bojąc się prawdziwej miłości, wymyślamy najróżniejsze wymówki, aby chronić siebie. Wmawiamy sobie, że nie mamy czasu, jesteśmy pochłonięci przez pracę lub po prostu obawiając się porażki, koncentrujemy się na sobie. W różny sposób tłumaczymy sobie, dlaczego nie chcemy się prawdziwie zaangażować w nową relację.

7 przekonań, przez które boisz się zakochać

1. Identyfikujesz miłość z cierpieniem

Jeżeli wcześniej miałaś przykre doświadczenia w relacji z partnerem, może być trudno ci się przełamać. Szczególnie gdy myślisz o ponownym zaangażowaniu i załącza ci się lampka ostrzegawcza w głowie, a na myśl przychodzą upokorzenie, obawa oraz lęk.

2. Stajesz się bezbronny

Miłość jest w pewien sposób ryzykowna. Nie zawsze wiadomo, jak partner wykorzysta to, że się przed nim odsłonimy. Bezbronność czyni nas łatwymi do zranienia, a tego każdy chce sobie oszczędzić.

3. Uciekasz przed zranieniem

Gdy masz za sobą trudne doświadczenia w związku, możesz nie chcieć ponownie ryzykować. Zapewne twoje serce zostało uleczone z czasem, ale w chwili, gdy pojawia się nowa osoba, możesz przeżywać strach przez ponownym zranieniem.

4. Boisz się osłabienia przyjaźni

Wiele osób nie chce być w związku ze względu na przyjaciół, którzy bez partnera, mogliby poczuć się odrzuceni i zdradzeni. Ale zrównoważenie relacji z przyjaciółmi nie musi być skomplikowane. Te dwie dziedziny życia mogą się wzajemnie uzupełniać, bez tworzenia jakiegokolwiek konfliktu.

5. Nie chcesz, by ktoś cię wykorzystywał

Jeśli już wcześniej miałaś niemiłe doświadczenia z partnerem „pasożytem” zarówno w kwestii uczuć, jak i finansów, nic dziwnego, że możesz mieć opory przed kolejnym związkiem.

6. Nie wierzysz w siebie

Osobie samotnej nie zawsze łatwo jest zbudować poczucie własnej wartości. Samotność poniekąd wskazuje, że skoro nie ma przy nas partnera, jesteśmy inni, gorsi a może nawet w jakiś sposób wybrakowani. Z brakiem wiary we własne siły, nie da się budować nowego związku.

7. Żyjesz wspomnieniami 

Wspomnienia poprzednich związków, które mogły mieć bolesne zakończenie, są trudne. Niełatwo od nich uciec, szczególnie gdy zdrada czy przemoc ze strony partnera wyryła głębokie piętno w psychice.


 

źródło: exploringyourmind.comcharaktery.eu