Go to content

5, odkrytych na nowo, faktów o męskiej agresji, złości i pojęciu męskości

Przyjaźń czy kochanie? Co on naprawdę do ciebie czuje
Fot. Pixabay / unsplash / CC0 Public Domain

Zależność pomiędzy płcią, gniewem i przemocą jest bardziej złożona niż nam się wydaje. Powinniśmy być dalecy od wysuwania tez, że agresja to zjawisko charakterystyczne jedynie dla mężczyzn i „niekobiece”. Badania naukowe potwierdzają jednak, że istnieje związek między męskością, a złością i to nie tylko w społecznym odczuciu.

1. Męskość kojarzy nam się ze złością

W 2014 roku na Uniwersytecie w Południowej Australii, Michelle Wharton wraz ze swoimi współpracownikami badał relacje między męskością i gniewem. Uczestnicy eksperymentu (kobiety i mężczyźni) musieli wypełnić szereg kwestionariuszy dotyczących ról płciowych i gniewu. Okazało się, że więcej gniewu miały w sobie kobiety o męskiej naturze, a mniej mężczyźni o „kobiecej tożsamości płciowej”.

2. Kiedy męskość jest zagrożona, mężczyźni reagują narastającym gniewem

W 2015 roku na Uniwersytecie w Penn State odkryto, że kiedy kwestionuje się ich męskość, mężczyźni reagują z jeszcze większą niż normalnie złością i zwiększonym poparciem społecznym dla dominacji nad kobietami. W kwestionariuszu pytano uczestników (tylko mężczyzn) o stereotypy dotyczące płci.  Połowie z nich powiedziano, że ich wyniki były zbliżone do średniej wyników kobiet, a nie mężczyzn. Ta właśnie połowa reagowała w drugiej części badania zwiększonym poziomem gniewu.

3. „Drażnienie” męskiego testosteronu daje podobny efekt

Podobne wyniki badań uzyskano w 2016 roku na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie odkryto, że mówienie mężczyznom, że mają niski poziom testosteronu wyzwalało w nich strach przed utratą męskości i prowadziło do angażowania się na siłę, w zachowania stereotypowo wiązane z płcią, na przykład bijatykę… Tymczasem mężczyźni, którym powiedziano, że mają wysoki poziom testosteronu byli bardziej skłonni do wspierania równości płci i częściej angażowali się w stereotypowo kobiece zachowania, takie jak dbanie o dom…

4. Męskość jest także kojarzona z mocno prawicowymi, autorytarnymi postawami

Osoby o skrajnie prawicowych poglądach mają szczególnie silne przekonanie, że mężczyźni powinni być szanowani i wzbudzać zaufanie, że powinni być silni fizycznie oraz agresywni w osiąganiu zamierzonych celów, a także unikać działań uznawanych stereotypowo za kobiece. Wszystkie trzy przekonania występują jednak zarówno u osób wyznających prawicowy autorytaryzm jak i u osób dopuszczających się przemocy na tle seksualnym i tych, które odczuwają agresję w stosunku do homoseksualistów.

5. „Uśpiona męskość” aktywizuje się, gdy mężczyźni się upijają

Podczas przeprowadzonych w 2015 roku badań okazało się, że mężczyźni, którzy cenią sobie siłę fizyczną i wyznają anty-kobiece postawy byli bardziej agresywni wobec swojego przeciwnika, pod wpływem alkoholu i gdy uważali, że ich  przeciwnik jest gejem.


Na podstawie: psychologytoday.com