Go to content

Masz wysokie IQ? Możesz być narażona na zaburzenia nastroju

Fot. iStock / SIphotography

Wysoki ilorazu inteligencji, to cecha, którą chciałaby posiadać zapewne każda z nas. Wysokie IQ kojarzy się z większymi możliwościami, prestiżem i świetlaną przyszłością, którą wyobrażamy sobie jako naturalne następstwo bycia ponadprzeciętnie zdolną.

Skala ilorazu inteligencji

Najbardziej popularnym sposobem oznaczenia ilorazu inteligencji, jest skala opracowana przez amerykańskiego psychologa Davida Wechslera. Wg niej podział zgodny z osiągniętymi wynikami w testach wygląda następująco:

  • Upośledzenie umysłowe — IQ <70.
  • Inteligencja niższa niż przeciętna — IQ 70 – 89.
  • Inteligencja przeciętna — IQ 90-109.
  • Inteligencja powyżej przeciętnej — IQ 110-129.
  • Inteligencja wysoka — 130-149.
  • Inteligencja bardzo wysoka — >149.

Wbrew pozorom, bycie geniuszem lub co najmniej posiadaczem inteligencji powyżej przeciętnej, to nie zawsze powód do zadowolenia. Poza niewątpliwymi możliwościami, które posiadają takie osoby, istnieją również zagrożenia natury emocjonalnej.

Wysokie IQ predysponuje do wystąpienia zaburzeń nastroju 

Jak wykazały liczne badania, wiele zaburzeń nastroju powiązanych zostało z wyższym poziomem inteligencji i kreatywności. Przykładem jest badanie pisarzy przeprowadzone w 1980 roku. Podczas jego trwania naukowcy porównali grupę pisarzy z grupą kontrolną osób innej profesji, w celu identyfikacji obecności zaburzeń psychicznych. Okazało się, że aż 80% osób z badanej grupy miało zaburzenia nastroju z tendencją do zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Przykładów jest znacznie więcej — wielu z najbardziej wpływowych artystów wszech czasów, objawiało zaburzenia dwubiegunowe, manie, depresje, lęk czy schizofrenię.

Najczęstsze zaburzenia pojawiające się u osób z wysokim IQ

Ludzie wybitnie inteligentni najczęściej zmagają się z chorobą afektywną dwubiegunową. To zaburzenie nastroju prowadzi do odczuwania przez chorego okresów depresji, po której następują okresy skrajnego szczęścia, odczuwania ambicji i kreatywności. Jedno z badań wykazało, że choroba afektywna dwubiegunowa pojawiła się cztery razy częściej u dorosłych, którzy zdobywali piątki w szkole. Odkrycie to szczególnie odnosiło się do wysokich osiągnięć w języku obcym, muzyce i matematyce. Poza tym jest jeszcze jedna zła wiadomość —  wysokie IQ podnosi ryzyko podejmowania destruktywnych zachowań jak np. sięganie po narkotyki i alkohol.  


źródło: www.lifehack.org, pl.wikipedia.org