Lato – kochamy, wiosna – wprawia nas w nastrój gotowości do zmian, odradzania się, odbudowy, a zima? A o zimie nikt nie chce myśleć – i to wielki błąd. Bo to doskonały moment na duże i dobre zmiany dla naszej skóry. Dlatego dziś o tym, jak dopieścić skórę przez zimę i odbudować to, co przestało już nas cieszyć w lustrzanym odbiciu. Postanowiłyśmy porozmawiać ze specjalistą – dr n. med. Piotrem Niedziałkowskim, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowanym lekarzem medycyny estetycznej – i sprawdzić, jak najlepiej wykorzystać zimę na rewitalizację skóry.
Jak się okazuje, okres zimowy jest świetnym czasem do zrewitalizowania naszej skóry. Po pierwsze nie musimy się zbytnio obawiać nadmiernej ekspozycji na słońce, a po drugie (i może najważniejsze) to właśnie zimą skóra pokazuje nam, ile przyszło jej „znosić” przez nasze letnie szaleństwa i cały rok eksploatacji.
Bo kiedy schodzi nasza piękna opalenizna, skóra zaczyna odsłaniać to i owo, a my nie zawsze jesteśmy zadowolone z takiej „szczerości”.
Pierwsza zasada udanej rewitalizacji: Profesjonalizm
Zanim poddasz się jakiemukolwiek zabiegowi z zakresu medycyny estetycznej, pamiętaj o najważniejszym. Wszystkie zabiegi powinny być wykonywane przez wyszkolonych w tym kierunku lekarzy i pielęgniarki.
Podczas wyboru miejsca wykonania zabiegu nie można być bezkrytycznym, w chwili obecnej istnieje mnóstwo sposobów na sprawdzenie klinki czy gabinetu – i właśnie na to warto poświęcić czas. Nie igrajcie z losem, bądźcie pewne, że możecie naprawdę zaufać lekarzowi i czuć się bezpiecznie.
Druga zasada udanej rewitalizacji: Myśl o przyszłości
Dobry fachowiec powinien spojrzeć na nas kompleksowo, a nie jedynie pod kątem jednego zabiegu, o który przychodzimy zapytać. Pamiętajmy, że czasem wypatrzony przez nas zabieg lub ten polecany przez znajomych – może okazać się nieadekwatny do naszych problemów skórnych. Po to oddajemy się w ręce specjalisty, żeby jak najwięcej na tym skorzystać. A specjalista powinien zaplanować, w jaki sposób możemy o skórę zadbać, pokazać nam wszystkie możliwości.
Skoro już jesteśmy we właściwym miejscu i oddajemy się w ręce specjalisty dermatologii estetycznej, pora na porcję wiedzy, jakie zabiegi zdaniem dr n. med. Piotra Niedziałkowskiego, specjalisty chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowanego lekarza medycyny estetycznej, najlepiej sprawdzą się podczas zimowej rewitalizacji.
10 zabiegów medycyny estetycznej, które warto wykonywać zimą
Czyli „Złoty standard” w odmładzaniu skóry:
Toksyna botulinowa
Czyli popularny „botoks”. Znany nie od dziś i po krótkiej chwili medialnej niełaski , znów doceniany. Bo gdy jest wykonywany przez wprawnego specjalistę, który w dodatku dba o swojego pacjenta, również po opuszczeniu gabinetu – potrafi naprawdę wiele. O ironio, kluczem do udanego zabiegu jest wyczucie, bo nie ma nic gorszego niż kamienne posągowe twarze.
Dr n. med. Piotr Niedziałkowski,
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Toksynę botulinową typu A w medycynie estetycznej stosuje się do wygładzania zmarszczek mimicznych, modelowania twarzy i leczenia nadpotliwości i migreny”.
Toksyna botulinowa pomaga wygładzić zmarszczki, nadać twarzy wypoczęty, rozluźniony wygląd oraz jest pomocna w terapii nadpotliwości.
Peelingi
To podstawa naszej pielęgnacji, ale gdy zapytamy o nie fachowców, okazuje się, że peelingi kupowane w sklepie – nie mają zbyt wiele wspólnego z peelingami profesjonalnymi, na których pracują specjaliści dermatologii estetycznej. Oczywiście to dobrze, że stosujemy w codziennej pielęgnacji tego typu produkty, ale jeśli oczekujemy wyjątkowych efektów, a nie jedynie ścierania się starej skóry – trzeba odwiedzić specjalistę.
Dr n. med. Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Możemy uzyskać dodatkowy efekt taki, jak: wzmocnienie skóry, zwiększenie produkcji kolagenu lub zmniejszenie zmian skórnych, takich jak stany zapalne czy suchość skóry. To wszystko podczas wizyty i po zebraniu wywiadu lekarskiego, specjalista dobiera dla pacjenta i w odpowiednim czasie stosuje. Ważne jest, aby stosować ie tylko peelingi, ale mieć cały plan rewitalizacji skóry”.
Zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego, czyli tzw. wampirzy lifting
Zabieg poprawia strukturę i koloryt skóry – więc doskonale sprawdza się jako zabieg „odmładzający”. Dzięki swojemu mechanizmowi działania jest polecany również młodszym pacjentom, którzy chcą skórę zrewitalizować, nie poddając się jednocześnie działaniom odbieranym jako „bardziej radykalne czy agresywne”.
Dr n. med. Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„W zależności od wieku stosujemy od dwóch do czterech zabiegów w ciągu roku. Pacjenci zawsze są zadowoleni. Efekt widoczny jest po siedmiu dniach. Najlepsze efekty uzyskujemy po trzech miesiącach, ponieważ właśnie po takim czasie następuje produkcja kolagenu. Podsumowując, z dnia na dzień po zabiegu z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego wygląd pacjenta ulega poprawie”.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy znamy doskonale, jako składnik kremów do twarzy i wielu innych produktów pielęgnacyjnych. Jednak ze względu na możliwość wchłonięcia przez skórę jego cząsteczek, możliwości jego działania w tej formie są mocno ograniczone (cząsteczki są zbyt duże). Zupełnie inaczej działa kwas hialuronowy podawany za pomocą miejscowych wstrzyknięć.
Zabiegi z kwasem hialuronowym przede wszystkim wpływają na głębokie nawilżenie skóry oraz uzupełniają ubytki w tkance – poprawiając owal twarzy poprzez jego wypełnienie.
Mikronakłuwanie – Dermapen
To zabieg poprawiający strukturę i koloryt skóry oraz zmniejszający blizny. Za pomocą specjalnego „pena” nakłuwa się skórę i wprowadza do niej substancje odżywcze.
Dr n. med. Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Za pomocą kilkunastu igieł – umieszczonych w jednym kartridżu – nakłuwamy skórę, możemy podawać rożne substancje odżywcze takie, jak witaminy czy kwas hialuronowy, i dzięki nakłuwaniu skóra ma informację, że musi nastąpić regeneracja. W ciągu następnych tygodniu następuje odnowienie się skóry „.
Fototerapia odmładzająca
Czyli terapia światłem LED. Zabieg wpływa na komórki skóry poprzez pobudzenie ich i dostarczenie im energii. Organelle komórkowe przetwarzają dostarczoną energię świetlną na komórkową, tym samym pobudzając „żywotność” komórek. Najlepsze efekty uzyskuje się po zastosowaniu serii zabiegów.
Dr n. med. Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Fototerapia lampami LED polega na działaniu na skórę,, odpowiednimi długościami fali [światła – przyp. red.]. Dzięki temu, że możemy mieszać rożną długość fal z różnym czasem naświetlania skóry, otrzymujemy różne efekty w różnych wskazaniach„.
ŚWIATŁO CZERWONE: redukcja zaczerwienień oraz stanów zapalnych, starzenie się skóry, zmarszczki.
ŚWIATŁO ŻÓŁTE: skóra zwiotczała, sucha, pobudzenie syntezy kolagenu.
ŚWIATŁO NIEBIESKIE: trądzik pospolity, trądzik różowaty, działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
Laserowe zamykanie poszerzonych naczyń
Polega na usuwaniu poszerzonych naczyń oraz przywraca naturalny koloryt skóry za pomocą lasera.
Laserowe odmładzanie skóry – resufracing
Czyli regeneracja skóry polegająca na usunięciu jej zewnętrznej warstwy za pomocą lasera. Dzięki zabiegowi otrzymuje efekt odmłodzenia, a także wygładzenia zmarszczek i poprawę napięcia skóry. Jest pomocna również w walce z bliznami.
W zależności od potrzeb można przeprowadzić: łagodny, średni lub głęboki resurfacing.
Karboksyterapia
Czyli zabieg wyszczuplająco-dotleniający. Wpływa pozytywnie na takie zmiany jak zmarszczki czy cellulit, pomaga zwalczyć wiotkość skóry. Polega na miejscowym podawaniu dwutlenku węgla za pomocą wstrzyknięć. Zabieg można wykonywać na twarzy lub ciele.
Dr n. med. Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
„Dwutlenek węgla jest wprowadzany do organizmu za pomocą iniekcji. Iniekcja jest dokonywana bardzo cienką igłą (…) Większość pacjentów i pacjentek z przyjemnością przychodzi na ten zabieg. Natomiast jeżeli ktoś nie toleruje delikatnego pieczenia, które występuje podczas podawania gazu, w naszej klinice posiadamy gaz rozweselający (podtlenek azotu), który jest podawany pacjentom„.
Endermologia
Może być stosowana zarówno ze wskazań estetycznych oraz zdrowotnych. Zabiegi modelują sylwetkę oraz poprawiają jędrność skóry. Są całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Endermologia może być zastosowana jako zabieg na twarz (lipomasaż) lub ciało (endermolift).
W zależności od indywidualnych potrzeb i stanu pacjenta – najlepiej dobrać „szyty na miarę” program rewitlizacji skóry, łącząc odpowiednie techniki otrzymujemy spektakularne efekty. Całokształt powinien być uzupełniony odpowiednią codzienną pielęgnacją oraz prawidłowym odżywianiem.
dr n. med. Piotr Niedziałkowski
Kierownik Centrum Zdrowej Skóry, Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej POLME, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej.