Wampirzy lifting jest bardzo modny i popularny, szczególnie odkąd zagościł w sieciach społecznościowych dzięki wielu gwiazdom. Specjaliści trochę z przymrużeniem oka przyglądają się temu zjawisku, jako „modzie”, ponieważ tak naprawdę za hasłem „wampirzy lifting” kryje się wyjątkowa terapia osoczem bogatopłytkowym.
Metoda ta swoją wyjątkowość zawdzięcza swojej naturalności, co w medycynie estetycznej jest dość rzadkim zjawiskiem. Jedno jest pewne – bez względu na to jak zechcemy ją nazywać, to genialne narzędzie w rękach dobrego specjalisty – i jak się okazuje, nie tylko w popularnym „odmładzaniu”, ale również w leczeniu i walce z poważniejszymi problemami niż „jędrność skóry”.
Terapia osoczem bogatopłytkowym – wszystko, co chcielibyście wiedzieć
Procedura polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnie spreparowanym osoczem pacjenta. Jej naturalność kryje się w autotransplantologii – czyli w fakcie, że podczas zabiegu pacjentowi jest podawane jego własne, uprzednio pobrane i przygotowane osocze.
Z punktu widzenia medycyny estetycznej zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, może być stosowany przez cały rok, jest w pełni bezpieczny i w żaden sposób nie zmienia rysów twarzy czy mimiki.
Jakie działanie ma zabieg?
- rewitalizacja skóry (w szczególności trudnych okolic oczu lub szyi)
- leczenie blizn potrądzikowych
- leczenie łysienia
- poprawa kolorytu, gęstości i napięcia skóry
- przyśpieszenie gojenia po zabiegach laserowych
- profilaktyka starzenia się skóry
Jak przebiega zabieg?
Pobrania krwi nie trzeba się obawiać, samo „ukłucie” niczym nie różni się od tego, gdy pobierana jest krew do wykonania zwykłych badań. Magia zaczyna się później.
Krew jest preparowana przy pacjencie, a produktem ostatecznym jest koncentrat osocza bogatopłytkowego. Czyli osocza, w którym znajduje się więcej płytek krwi. To właśnie te elementy sprawiają, że fibroblasty zostają pobudzone do produkcji kolagenu.
Efekty jakie przynosi zabieg są bardzo dobre, ponieważ działa on na naszą naturalną zdolność skóry do regeneracji, pobudza mechanizm, a nie jedynie „maskuje” pewną niedoskonałość.
Wampirzy lifting – dla kogo?
Tu również terapia osoczem bogatopłytkowym „wygrywa” z wieloma innymi zabiegami. Bo tak naprawdę prawie każdy może z niej skorzystać. W zależności od wieku i stanu skóry można uzykać różne efekty.
Zabieg poprawia strukturę i koloryt skóry – więc doskonale sprawdza się jako zabieg „odmładzający”. Dzięki swojemu mechanizmowi działania jest jednak polecany również młodszym pacjentom, którzy chcą skórę zrewitalizować, nie poddając się jednocześnie działaniom odbieranym jako „bardziej radykalne czy agresywne”.
Kolejnym wskazaniem do wykonania tego zabiegu są problemy takie jak: łysienie czy leczenie blizn potrądzikowych. W przypadku leczenia łysienia i problemów z włosami osocze bogatopłytkowe daje bardzo dobre rezultaty i z pewnością jest profesjonalnym postępowaniem, zanim sięgnie się po ostateczne sposoby – takie jak transplantacja włosów.
Rewitalizacja – jak często należy powtarzać zabiegi?
Na efekty zabiegu czekamy niedługo, te pierwsze pojawiają się już po około 7 dniach. Jednak prawdziwy efekt „WOW” zaczyna się po koło 3 miesiącach. Właśnie po takim czasie pełną parą rusza nasza naturalna kolagenowa fabryka. Niemniej jednak można śmiało stwierdzić, że od zabiegu – z każdym dniem – efekt jest coraz lepszy i bardziej widoczny.
Osocze bogatopłytkowe jest również świetnym uzupełnieniem terapii laserowej. Przyspieszy bowiem gojenie i całą rekonwalescencję po zabiegu. Oprócz tego wampirzy lifting tworzy swego rodzaju ochronę dla skóry – dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakeryjnym.
Ważne gdzie… i jak
Jak się okazuje, nie zawsze wykonanie zabiegu da nam sto procent satysfakcji… bo nie każda klinika czy centrum medycyny estetycznej sprawdza na bieżąco jakość pobieranego osocza. Dr n. med. Piotr Niedziałkowski, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, zwraca uwagę na ważną kwestię, o którą warto zapytać przed wykonaniem zabiegu:
Nie tylko marka kliniki czy nazwisko lekarza powinny być dla nas miarą rzetelności. W przypadku tego zabiegu, możemy mieć gwarancję, że osocze, które zostanie nam podane po spreparowaniu, naprawdę jest wartościowe. Pytajcie czy preparaty są badane pod względem zawartości płytek po spreparowaniu!
Oczywiście to, czy wybieracie wiarygodną klinikę, zawsze wpływa na bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów. Nie bójmy się medycyny estetycznej i zawsze wybierajmy prawdziwych fachowców.
dr n. med. Piotr Niedziałkowski
Kierownik Centrum Zdrowej Skóry, Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej POLME, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej.
Obejrzyj film
https://www.youtube.com/watch?v=iYDkQEoBNg4