Go to content

Tam, gdzie miłość mieszka z bliskością. Nawet, gdy czasu brak

Fot. iStock / Halfpoint

No cóż, powiedzmy to szczerze — macierzyństwo to wspaniałe doświadczenie, ale wymaga pewnych poświęceń. Za cudne, tłuściutkie rączki przy buzi, maleńkie noski, pierwsze kroczki malucha, wiele kobiet jest w stanie oddać wszystko. My, matki, do szaleństwa kochany nasze pociechy, choć szczerze mówiąc, po podzieleniu czasu na miłość dla dziecka i konieczność wykonywania wszystkich obowiązków, niewiele z tego zostaje dla nas samych.

Nie oszukujmy się, że bez pomocników, z dzieciątkiem na ręku zawsze jesteśmy zwarte i gotowe, by stawić czoła codzienności. Tzn., jesteśmy, ale czy za wszelką cenę?

Bliskość przede wszystkim

Najważniejsze to być blisko dziecka. Wiemy, jak ważne jest to od samego początku dla jego rozwoju. Najpierw nosiłyśmy w łonie przez 9 miesięcy, a później ze wzruszeniem i po trudach porodu, troskliwie tuliłyśmy maleńkie ciałko do piersi. Dzieci rosną, zmieniają się ich potrzeby, ale akurat ciepła mamy i taty nigdy im dość. Jednak trudno zapewnić tę bliskość, gdy brudne pranie wysypuje się z kosza, a czyste zwisa smętnie w kolejce do prasowania. Prawda jest taka, że dzieci rosną, obowiązków przybywa, ale dziwnym trafem, czasu na ich wykonanie ani sekundy więcej. Wtedy stajemy przed wyborem czystego, przyjaznego domu oraz dziecka, które domaga się stale obecności lub totalnego rozgardiaszu i uśmiechniętego dziecięcia, oglądającego świat z perspektywy rodzicielskich ramion. Co wybrać? Najlepiej kompromis, o który wcale nie łatwo, gdy trzeba decydować między jedną a drugą opcją.

Jeden rodzic, dwie ręce i trzecia chusta

Oto wzór na znalezienie kompromisu pomiędzy „chcę” a „muszę”. Chustonoszenie, bo właśnie o tym mowa, to idealne rozwiązanie dla tych z nas, które chcą być i blisko dziecka i wypełniać na bieżąco obowiązki, bo mają taki styl bycia. To nic złego chcąc kontroli nad otoczeniem, co ułatwia każdemu rodzicowi życie.

Chusty różnego typu, są genialną alternatywą dla nieustannego noszenia malca na rękach. W zależności od tego, którą chustę wybierzemy, możemy nosić w niej malca już od pierwszych dni życia. Wbrew pozorom, zamotanie się w chustę wraz z dzieckiem nie jest kłopotliwe, a jedynie wymaga treningu „na sucho”. W zamian otrzymujemy wspólną, kojącą dla dziecka bliskość rodziców (uwaga! w chuście dzieci noszą także dzielni tatusiowie), a rodzice mogą swobodnie wykonywać czynności, którym nie podołaliby z maluchem na ręku. A to nie wszystkie zalety chustonoszenia.

Pokochasz chustę z wielu powodów:

  • bliskość rodzica sprawia, że dziecko mniej płacze, jest spokojniejsze,
  • maluszek lepiej się aklimatyzuje poza brzuchem mamy, gdy słyszy kojące odgłosy bicie serca i oddech,
  • wzmacnia się więź między rodzicem a maluchem,
  • rodzice uwrażliwiają się na potrzeby dziecka, lepiej mogą je poznać,
  • dzieci więcej mogą zaobserwować w chuście, a przy okazji się uczą,
  • chusty są pomocne przy kolce, gdy brzuszek dziecka tulony do ciepłego ciała rodzica jest przy okazji masowany,
  • przetransportujesz w niej malca dokąd tylko chcesz, a gdzie masz szans wjechać wózkiem,
  • masz wolne ręce, możesz zrobić więcej z dzieckiem w chuście,
  • można w niej dyskretnie nakarmić malca,
  • chusta odciąża kręgosłup, dzięki równomiernemu rozkładaniu ciężaru dziecka na ramionach, plecach i brzuchu.

Wybierz chustę idealną dla twoich potrzeb

Nie da się przecenić zalet chustonoszenia, więc warto choć raz spróbować tego rodzaju zapewnienia sobie większej swobody a dziecku uwagi i bliskości. Idealną dla siebie chustę można dobrać z 4 różnych typów:

Chusta kieszonka (pouche)

To chusta, w której można nosić dziecko od urodzenia w pozycji horyzontalnej, a także siedzące już dzieci (w pionie, na biodrze), najwygodniej z powodu wagi dziecka do ok. 6 miesięcy. Wprawieni rodzice poradzą sobie i ze starszym maluchem, nosząc go w kieszonce. Ma ona formę krótkiego, zaszytego w kółko pasa materiału, który po złożeniu przerzuca się przez ramię, żeby włożyć do niego dziecko. Jedną z tego rodzaju chust jest:

Regulowana chusta kieszonka do noszenia dzieci Hotslings AP TOKYO

Jej cechy:

  • Szeroka, elegancja chusta na jedno ramię.
  • Metka bezpieczeństwa i czerwona strzałka – sygnalizacja poprawnego założenia.
  • Dwa strategicznie umieszczone paski pozwalają dostosować chustę AP do rozmiarów większości osób.
  • Zszyte jednym szwem tworzą bezpieczną pętlę materiału.
  • Miękka wyściółka pod nóżki znana z chusty Hotslings Classic.
  • Miękka wyściółka pod nóżki po obu stronach dla większego komfortu.

Chusta kółkowa

 

Fot. Materiały prasowe / Chusta kółkowa Diva Milano

Fot. Materiały prasowe / Chusta kółkowa Diva Milano

 

Chusty kółkowe są idealne na szybkie wyjścia. Mają one formę pasa materiału zakończonego z jednej strony dwoma dużymi kółkami. Zakłada się je przekładając ogon przez kółka w odpowiedni sposób. Chusty kółkowe są niewielkie i lekkie. Nadają się do noszenia zarówno noworodków, jak i większych dzieci. Można w nich nosić dziecko brzuch do brzucha albo na biodrze. Są bardzo lekkie i łatwe w przechowywaniu, dostępne są w dwóch długościach: 1,6 m i 1,9 m. Jeśli nosisz rozmiar XS albo S — najlepiej  kupić chustę o długości 1,6 m. Jeśli zaś nosisz rozmiary między M a XXL – 1,9 m. Przykładem tego rodzaju chusty jest Chusta kółkowa Emeibaby Baali Mokka.

Chusta tkana

To najprostsza w formie wersja nosidła dla dziecka. Jest to długi pas materiału (zazwyczaj o długości ok. 5 metrów i szerokości ok. 60 cm), wykonany najczęściej z bawełny (czasem z innych, naturalnych materiałów). Dzięki temu chusta tkana pasuje na w zasadzie wszystkie osoby bez względu na ich rozmiary. Zawiązanie chusty tkanej wymaga nieco wprawy, ale później zakładanie jej zajmuje nam niespełna minutę. Pomoc drugiej osoby przydaje się przy wiązaniu, by chusta nie ciągnęła się końcami po ziemi. Jest to rodzaj najbardziej uniwersalnej chusty do noszenia dzieci — od urodzenia do nawet kilku lat.

Fot. Materiały prasowe / Chusta tkana Elle Vill

Fot. Materiały prasowe / Chusta tkana Elle Vill

Chusta elastyczna

Jest to długi, najczęściej bawełniany pas materiału, dzięki czemu chusta elastyczna pasuje na w zasadzie wszystkie osoby bez względu na ich rozmiary. Aby ją założyć, najpierw obwiązujemy siebie (dość ciasno) chustą, a następnie rozciągając materiał, wkładamy dziecko do utworzonego nosidła. Trzeba nauczyć się wyczucia, jak ściśle wiązać chustę, żeby po włożeniu do niej dziecko nie było za bardzo ściśnięte, ale też, żeby było dobrze przytrzymane. Chusty elastyczne nie są zalecane dla do noszenia dzieci ważących powyżej 8 kg.

Bliskość to także karmienie

Szczególnie karmienie piersią pozwala mamie i dziecku wytworzyć szczególną więź. By ten czas przebiegał sprawnie, warto przemyśleć kilka istotnych kwestii. Najlepiej karmić malca w spokojnym kąciku, gdzie nikt nie będzie wam przeszkadzał. W wygodnym fotelu, z użyciem wygodnej poduszki przydatnej podczas trzymania malca, możecie ten czas poświęcić tylko sobie.

Nabywając praktyki z karmieniem naturalnym, mamy szybko zauważają, jak istotne jest wygodne ubranie podczas karmienia. Zarówno stanik z odpinanymi miseczkami, jak i bluzy, które pozwolą nakarmić malca bez obnażania się, są wielką pomocą karmiącej mamy. Tym bardziej że zdarza się sytuacja, gdy dziecko dopomina się o pierś poza domem, a mama chce uniknąć krępującej sytuacji. Tu przemyślana odzież jest prawdziwym wybawieniem. Jeśli szukasz dla siebie bluzki do karmienia, wybierz taką, która jest nie tylko piękna, ale i praktyczna.

Zwróć uwagę na to, by bluzka:

  • pozwalała na uchylenie materiału i dyskretne przystawienie dziecka do piersi, tak jak w przypadku bluzki przeplatanej ciążowa/do karmienia NIMAR,
  • długością pozwalała ukryć brzuszek, którego zazwyczaj nie daje się zrzucić tuż po porodzie. Bluza taka jak bluzka ciążowa/do karmienia NIMAR duo melanż, poza ukryciem nadmiaru skóry, sprawdzi się także w czasie trwania ciąży, jako wygodne dla przyszłej mamy ubranie. dzięki temu bluza zyskuje pewien uniwersalizm użytkowania.
  • Dawała możliwość otulenia nie tylko mamy, ale malucha niesionego w chuście. To świetny pomysł, który pozwala wyglądać i czuć się wygodnie mamie oraz daje dziecku dodatkową ochronę przez zimnem i wiatrem, bez potrzeby skrywania malca pod budką wózka. Pomysł ten wykorzystano do stworzenia bluzy ciążowej/dla dwojga NIMAR jeans.

Zarówno chusty, jak i bluzki do karmienia umożliwiają mamom zachowanie bliskości z dzieckiem. To ważne nie tylko dla samopoczucia mamy i malucha, ale i wytworzeniu więzi bliskości połączonej ze swobodą, która odpowiada i rodzicom i dzieciom.

Jeśli poszukujesz takich rozwiązań dla siebie, koniecznie zajrzyj na stronę kangurkowo.pl, gdzie znajdziesz te i inne produkty dedykowane szczęśliwemu rodzicielstwu i radosnemu dzieciństwu.


 

Wpis powstał we współpracy z Kangurkowo.pl