Życie zmienia się każdego dnia, my też możemy tego dokonać. Jednak często uciekamy przed zmianami, które mogłyby w istotny sposób wpłynąć na naszą sytuację, bo coś nas blokuje, trzyma w miejscu. Co to takiego? Lęk, obawy, niepewność co do tego, jak się sprawy potoczą i wewnętrzne przekonanie, że teraz jeszcze trudniej będzie nam kierować naszym życiem. (Zmiana to przecież podróż w nieznane.)
Gdzieś w połowie drogi do celu, między decyzją a konkretnymi działaniami, czujemy się zdezorientowani i zagubieni. Przypominamy sobie wszystko, co się do tej pory wydarzyło, żeby zrozumieć jakie jest ono właściwie jest, to nasze życie. Ale przypominanie sobie własnych historii często przynosi nam więcej szkody niż pożytku. Pomóc może nam mantra.
Czym jest mantra? Powtarzaną sylabą, słowem lub zdaniem, wybraną przez nas po to, by jej znaczenie zmieniło nas gdzieś głębiej, w podświadomości. Mantra powinna pomóc nam zmienić nasze negatywne przekonania na lepsze.
Jak recytować mantry
Nie należy być głośnym, bo nasza uwaga nie powinna się rozpraszać, ale kierować się do naszego wnętrza. Warunkiem udanej medytacji jest skupienie. Przed samym rozpoczęciem recytacji można wziąć kilka głębszych wdechów i oczyścić umysł z trosk. Nie zwracaj uwagi na to, jak wymawiasz poszczególne słowa, ważne jest to, co za nimi stoi, a nie jak brzmią. Po zakończeniu medytacji zasłuchaj się na chwilę w ciszy.
10 codziennych mantr, które zmienią twoje życie na lepsze
1.Pozwalam sobie być „początkującym”. Nikt nie odnosi sukcesu od razu. Działam najlepiej jak potrafię, wiem coraz więcej, uczę się. Gdy wiem coraz więcej, działam coraz lepiej.
2.Przestaję uciekać. Oddycham. Pozwalam sobie być tam, gdzie jestem. To jest właśnie to miejsce, w którym powinienem teraz być. Każdy krok w moim życiu i każde doświadczenie jest konieczne i ma sens.
3. Potrafię wykorzystać moje poczucie rozczarowania i frustrację, aby się lepiej zmotywować, a nie rozdrapywać stare rany. Jestem świadomy. Jestem w stanie kontrolować sposób, w jaki odbieram życiowe zawirowania. Mam kontrolę nad swoimi reakcjami.
4. To kim jestem, nie wynika z okoliczności, w których żyję. Jestem tym, czym zdecyduję, że chcę być. Nie pozwalam negatywnym uczuciom, frustracji i lękom, decydować o mojej przyszłości.
5. Nie porównuję się do innych. Każdy z nas podróżuje w swoim własnym czasie. Koncentruję się na tym, co jest tu i teraz, staram się wykorzystać ten czas jak najlepiej.
6. Uczę się czym jest piękno wysiłku, cierpliwości i wytrwałości. Jestem silny, jestem wytrwały. Trzymam się moich pozytywnych, codziennych rytuałów.
7. Cierpliwość jest autentycznym wyrazem zaufania, akceptacji, spokoju i wiary we własne możliwości. Jest oznaką mojej siły. Praktykuję cierpliwość.
8. Moja walka jest częścią mojej historii. To, że nie udało mi się osiągnąć tego, co chciałem, oznacza tylko tyle, że zostałem skierowany ku czemuś, czego potrzebuję. To następny krok naprzód.
9. Życie stawia przede mną wyzwania i przeszkody. Lepiej jest czuć się zmęczonym życiową nauką niż być zmęczonym życiową stagnacją.
10. Żadna życiowa historia nie jest tylko jednym rozdziałem. Jeden rozdział nie opowie całej historii mojego życia. Moje błędy nie określają mnie.
Jeśli chcesz dokonać istotnej zmiany w swoim życiu – znaleźć nową pracę, otworzyć firmę, rozwinąć nową relację, założyć rodzinę, odbyć jakąkolwiek, inną, osobistą podróż, która wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania – musisz zadać sobie pytanie: „Skoro jestem gotów poświęcić trochę czasu każdego dnia na medytację i spędzić go zupełnie inaczej niż większość ludzi, to może mogę też zacząć żyć inaczej, niż większość ludzi i doprowadzić do istotnych zmian w moim życiu?” .
Pomyśl o tym. Ostatecznie stajemy się tym, co wielokrotnie powtarzamy. Sama świadomość i wiedza nie oznaczają, że się rozwijasz. Rozwijasz się wtedy, kiedy twoja świadomość i wiedza zmieniają twoje życie. Każdego dnia.
Źródło: marcandandangel.com, milabo.pl