Tak na prawdę bycie tatą zaczyna się już w okresie prenatalnym. Nie jest tajemnicą, że miłość, poczucie bezpieczeństwa i wsparcie udzielane przez przyszłego ojca ma jednoznacznie pozytywny wpływ na stan psychofizyczny ciężarnej. A zdrowa mama to zdrowy maluch. Każdy mężczyzna kształtuję swoją relację z dzieckiem już od pierwszych chwil jego życia, intensywność tej więzi zależy od jego zaangażowania. O roli taty z życiu dziecka opowiada położna Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.
Drugi plan. Ale czy na pewno…
W pierwszych tygodniach życia nowo narodzonego dziecka fundamentalną opiekę sprawuje nad nim matka. Widać to szczególnie w przypadku mam, które karmią piersią. Ten zupełnie naturalny układ nie wyklucza w żaden sposób zaangażowania w opiekę nad maluszkiem drugiego rodzica. To przekaz adresowany szczególnie do tych ojców, którzy są przeświadczeni, że czas tuż po porodzie jest zarezerwowany wyłącznie dla matki, a ich czas zajmowania się dzieckiem dopiero nadejdzie. Warto podkreślić, że włączenie się taty w opiekę od samego początku i konsekwentne pomaganie w podstawowych czynnościach dnia codziennego dla każdej mamy oznaczać będzie chwilę wytchnienia. Będzie również szansą na złapanie pewnego dystansu w i tak bardzo bliskiej relacji z noworodkiem, który pozwoli cieszyć się z obecności maluszka. Bywa, że pierwszy rok życia maluszka jest dla młodych mam bardzo wymagającym czasem. Nierzadko czują się one przytłoczone ilością nowych obowiązków. W praktyce okazuje się, że skutecznie potrafi frustrować je również brak wolnego czasu. I tutaj pole do popisu mają młodzi tatusiowie. Ich zaangażowanie w opiekę nad dzieckiem daje matkom upragniony oddech i poczucie świeżości w często bardzo intensywnej relacji z potomkiem.
Tata na szóstkę
Co wielu ojców może dziwić, tatusiowie świetnie sprawdzają się w obowiązkach pielęgnacyjnych, przy kąpieli czy przewijaniu. Sporą pomocą dla mam będzie przejęcie przez nich obowiązków związanych z noszeniem dzieci. Bardzo dobrze sprawdza się tu np. chusta. Dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu, a przy okazji szansą na poprawę kondycji, są spacery. Często powtarzam swoim podopiecznym, że to, ile tak naprawdę czasu ojcowie będą spędzali ze swoimi dziećmi zależy nie tylko od nich, ale również od matek. Warto otwarcie rozmawiać z partnerką o poczuciu potrzeby bliskości z dzieckiem. O tym, że chcemy być aktywnie zaangażowani w proces wychowania i pielęgnowania maluszka od pierwszych chwil jego życia. Zapewniam, że każda, nawet najbardziej opiekuńcza mama doceni takie podejście.
Pozwól mi być tatą
Zaangażowanie obojga rodziców w opiekę nad dzieckiem od pierwszych dni wpływa jednoznacznie pozytywnie na jego prawidłowy rozwój. Badania naukowe potwierdzają, że udział ojca w czynnościach pielęgnacyjnych i stymulowanie dziecka, wpływają bardzo korzystnie na jego rozwój. Ponad to, jeżeli dziecko spędza czas z tatą to jest bardziej otwarte na bodźce otoczenia i podnosi się poziom jego aktywności. Intensywne i mądre budowanie relacji z dzieckiem od początku jego życia wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa, budowanie autorytetu ojca, budowanie pewności siebie i zaciekawienia światem.
Zabawa i nie tylko
Nieco starszym dzieciom ojcowie kojarzą się przede wszystkim z zabawą i zapewnianiem niecodziennych atrakcji. Ojcowie, którzy zazwyczaj rzadziej bywają w domu, ze względu na pracę i obowiązki zawodowe – starają się w ten sposób wynagrodzić pociechom swoją nieobecność. Łatwo zauważyć, że dzieci są stęsknione za kontaktem z ojcem i bardzo o niego zabiegają. Wypełnienie tej przestrzeni miłością i uwagą będzie owocowało stabilnym rozwojem emocjonalnym, intelektualnym oraz społecznym.
Każdy tata, niezależnie od płci swojego dziecka doskonale odnajduje się w roli opiekuna. Jego rola jest niezwykle istotna dla dziecka, ale również dla matki. Mężczyzna mający dobrą relację z partnerką wpływa bezpośrednio pozytywnie na relację z dzieckiem. Każdy ojciec jest źródłem poczucia bezpieczeństwa, wsparcia i uśmiechu u matki i dziecka, zatem rola mężczyzny nie powinna być w żaden sposób umniejszana. Może po prostu warto docenić każdego tatę, który jest na medal.
Autorka: położna, Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal
Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl
Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.