Jak wyglądałoby nasze życie bez przyjaciół? Potraficie je sobie wyobrazić? Bez ludzi, na których możemy polegać, którzy nas wspierają i rozumieją, i akceptują takimi, jakimi jesteśmy. Ale też nie szczędzą słów krytyki i nie owijają w bawełnę, kiedy widzą, że potrzeba nam wylać kubeł zimnej wody na głowę.
Kim jest prawdziwy przyjaciel? Jaki jest? Jak często zadajemy sobie pytanie – czy aby na pewno to przyjaźń, czy jest pozbawiona interesowności, fałszu i kłamstwa?
Przyjaciele słuchają siebie nawzajem
Są uważni i empatyczni. Nie oceniają, nie wydają opinii i nie próbują przeforsować swoich poglądów. Czasami mówią: „Nie mam nic mądrego do powiedzenia”, a ty jesteś im za to wdzięczna, bo to, że mogłaś się wygadać, już jest ogromnym wsparciem. Wiesz, że możesz zwierzyć się ze swoich najgłębiej chowanych uczuć i myśli, a przyjaciel cię nie oceni. Nie odwróci się do ciebie plecami. Spróbuje ciebie zrozumieć.
Przyjaciele są bezinteresowni
Nigdy nie usłyszysz: „Ja tobie pomogłem, teraz liczę na rewanż”. Nie, przyjaciel nie postawi cię nigdy w takiej sytuacji, nie będzie oczekiwał, że dla niego wywrócisz swoje życie do góry nogami. Jeśli pomaga – robi to z czystego serca, bez kalkulowania, czy mu się to opłaci. Po prostu – chce pomóc i to jest dla niego jak najbardziej naturalne.
Przyjaciele są szczerzy
Nie korygują się mówiąc to, co chcesz usłyszeć. Wręcz przeciwnie, to oni potrafią powiedzieć kilka słów prawdy, które nie zawsze muszą być miłe dla ciebie. Ty jednak wiesz, że mówią tego tobie, by cię zranić, umniejszyć twoją wartość. Ta krytyka jest zawsze konstruktywna i ty tak ją właśnie odbierasz, bo wiesz, że pada ona z ust przyjaciela, który nigdy nie chciałby dla ciebie źle.
Przyjaciele rozśmieszają cię
To w och towarzystwie najwięcej się uśmiechasz, płaczesz ze śmiechu. Wspólnie spędzony czas to często świetna zabawa. Przecież obecność przyjaciela to nie tylko poważne rozmowy i analizowanie rzeczywistości. Tak naprawdę najczęściej z przyjaciółmi spędzamy na zabawie wolny czas, nie mamy z nimi jedynie kontaktu, gdy nam lub im bywa źle. Wręcz przeciwnie.
Przyjaciele nie zawodzą
To jest chyba najcenniejsza wartość. Wiesz, że będą cię wspierać w trudnych dla ciebie chwilach, że rozumieją, gdy coś jest dla ciebie ogromnie ważne i nie opuszczą cię w tym momencie. Obojętnie, czy miałaby to być chwila radości i euforii, czy głębokiego smutku. Na nich możesz liczyć – zawsze, w każdej sytuacji. Od nich otrzymasz wsparcie, kopniaka w tyłek, czułość i wyrozumiałość.
Przyjaciele nie rywalizują
Nie rywalizują między sobą o sympatię, uwagę, czy wspólnie spędzony czas. Przyjaciele to grupa ludzi, która działa wspólnie, jak dobrze dobrany zespół, bez żali i pretensji o to, że może ktoś bardziej, albo bliżej z kimś jest. Wśród przyjaciół brak zawiści i zazdrości. Nikt nawet nie myśli o takich rzeczach.
Przyjaciele nie zgadzają się we wszystkim
Pochodzimy z różnych środowisk, nasze światopoglądy w pewnych kwestiach z pewnością się różnią. Ale szanujemy zdanie i opinię przyjaciela. Dyskutujemy, przedstawiamy swoje racje, ale szanując siebie nawzajem. Możemy się nie zgadzać, możemy nie rozumieć, ale przyjaciel akceptuje odmienność poglądów drugiej osoby.
Ja mam swoją krótką definicję przyjaciela: to ktoś, do kogo mogę zadzwonić choćby o drugiej w nocy i wiem, że mogę na niego liczyć. To ktoś, komu ufam, kto wiem, że nie zrobi mi świadomie krzywdy. To ktoś, kogo słucham i kto słucha mnie. To w końcu ktoś, kto nie powie: „nie teraz”, „nie chcę”, „mam inne plany” – wiedząc, że go potrzebuję w najważniejszych momentach mojego życia.
A wy? Macie takich przyjaciół?