Go to content

Odwiedź miejsce, które tętni życiem cały rok. Termy w Uniejowie zachęcają do zdrowego wypoczynku

Fot. Materiały prasowe

Minęły wakacje, więc mogłoby się zdawać, że wraz z nimi odszedł najlepszy czas na wyjazdy i wypoczynek. Kto nie zdążył wybrać się nawet na krótki urlop lub choćby weekendowy wypad poza miejsce zamieszkania, ma szansę to nadrobić. Tym razem warto zwrócić swoją uwagę nie w kierunku ciepłych krajów, ale ciepłych wód, a dokładnie gorących źródeł, które przez nas wszystkich odkrywane są na nowo. 

Jeśli borykasz się z różnymi zdrowotnymi niedogodnościami, wcale nie musisz myśleć o dalekich podróżach, które nadwyrężają dobre samopoczucie. Idealnym może okazać się wypoczynek w uzdrowisku z wodami geotermalnymi. To świetna perspektywa nie tylko na podreperowanie zdrowia, ale zbudowanie wspomnień wyjątkowego relaksu.

Powody, dla których warto korzystać z wód geotermalnych przez cały rok

Gorące źródła to nieoceniona pomoc natury w załagodzeniu różnych schorzeń, odczuwania głębokiego relaksu psychicznego oraz fizycznego odprężenia. Kąpiel w nich posłuży zdrowiu i urodzie nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Ich potęga wynika z faktu, że wody wydobywane są z dużych głębokości, stad ich niezwykły skład i udowodniony dobry wpływ na organizm człowieka. Wody geotermalne zastosowanie znalazły m.in. w leczeniu schorzeń układów: ruchu, mięśniowego, oddechowego, nerwowego, pokarmowego, chorób skóry oraz w celach relaksacyjnych i rehabilitacyjnych. Grzechem byłoby nie korzystać z tak niesamowitych zalet, na które nie można liczyć w zwykłym SPA.

Termy Uniejów doskonałe na każdą porę roku

Skoro jesteśmy już przy temacie dobroczynnego działania gorących wód, nie można pominąć na mapie miejsc wartych odwiedzin, takich jak Uniejów. To pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne cieszy się sławą nie bez przyczyny — natrafiono tu na gorącą (o temperaturze 68°C) leczniczą solankę, którą obecnie wydobywa się z głębokości ponad 2 km. Właśnie z jej dobrodziejstwa korzystają co roku tysiące odwiedzających osób:

  • związki kwasu metakrzemowego zawarte w solance uwodniają skórę i poprawiają jej elastyczność, a także powodują brązowienie skóry,
  • minerały pomagają w przyśpieszaniu gojenia ran, redukcji zmarszczek i cellulitu,
  • gorąca solanka ma także dobroczynny wpływ na leczenie chorób skóry, zwyrodnień stawów, stanów po zabiegach operacyjnych narządu ruchu,
  • chlorki miedzi i żelaza wzmacniają odporność,
  • radon dodaje sił witalnych,
  • zabiegi inhalacyjne solanką działają przeciwzapalnie i oczyszczająco,
  • zawartość fluoru dobroczynnie wpływa na higienę jamy ustnej,
  • woda termalna zastosowana w kuracjach pitnych,  pobudza czynność wydzielniczą żołądka i trzustki, stymuluje przemianę materii oraz uzupełnia niedobory jodu w organizmie.

Uniejów to nie tylko gorące źródła

Termy w Uniejowie dają szansę nie tylko na zaznanie tak potrzebnego relaksu i odprężenia, ale również na zdrowy rozruch.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zwolennicy spacerów, a także Nordic Walking mogą się wybrać na spacer leśną ścieżką edukacyjną wyznaczoną wzdłuż Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Uroczysko Zieleń, które wraz z parkiem zamkowym stanowią leśną enklawę urozmaicającą piękny nizinny krajobraz. Miejsce dla siebie znajdą pasjonaci spływów kajakowych, którzy do dyspozycji mają różne długości tras do pokonania – krótsze, 23-kilometrowe, na zbiorniku Jeziorsko–Uniejów i dłuższe, liczące 35 km na trasie Uniejów-Koło. Miłośnicy wypraw rowerowych mogą pokonywać kilkanaście szlaków, wśród których jest licząca 14 km trasa o nazwie „Gorące źródła” przebiegająca przez miejscowości: Gąsiory – Wielenin — Wielenin Kolonia – Orzeszków Kolonia – Uniejów — Wola Przedmiejska — Ubysław. Warto podkreślić, że przez gminę Uniejów przebiega najdłuższy w Europie, liczący prawie 2 tys. km „Łódzki Szlak Konny”, idealny do przejścia w oparciu o odpoczynek w licznych stajniach, stadninach, ośrodkach jeździeckich i gospodarstwach agroturystycznych. Miłośnicy hippiki zdecydowanie docenią nieskrępowany kontakt z naturą, także podczas bardziej surowych w naszym klimacie miesięcy.

Uniejów aktywny przez cały rok

Nie każdy musi być przepadać za dalekimi wyprawami w siodle czy też na rowerze, dlatego w Uniejowie pomyślano chociażby o — miłośnikach tenisa, którzy mają do dyspozycji dwa korty tenisowe oraz specjalne ścianki do treningów. Funkcjonująca na terenie uzdrowiska pełnowymiarowa hala sportowa z zapleczem (szatnie, natryski, siłownia) i trybunami na 200 osób umożliwia realizację innych sportowych pasji. Podobnie jak w przypadku dostępnych dla gości boiska do siatkówki i piłki plażowej. Wystarczą chęci do zdrowego, aktywnego wypoczynku, a pretekst do ruchu znajdzie się zawsze. Tym bardziej że wysiłek zostanie nagrodzony podczas korzystania z innych uzdrowiskowych przyjemności —  basenów solankowych, basenu pływackiego i lodowego, różnorodnych saun, komory śnieżnej, tężni solankowej, a także wielu atrakcji wodnych, takich jak: dysze masujące, jacuzzi, dzika rzeka. Nie brakuje brodzików, zjeżdżalni i „wodnych placów zabaw” dla dzieci. W kompleksie znajduje się również strefa restauracyjna oraz klub taneczny i kręgielnia. Nawet najbardziej wymagajcie osoby znajdą dla siebie aktywność, która pozwoli na relaks na najwyższym poziomie.

Historia wiecznie żywa, zaprasza do jej poznania

Ponieważ Uniejów zaprasza do największego w Polsce kompleksu termalno-basenowego położonego u podnóży XIV–wiecznego zamku, proponuje także ciekawe, historyczne zabytki i związane z nimi rozrywki:

Zamek arcybiskupi

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Niegdyś siedziba Arcybiskupów Gnieźnieńskich, dziś miejsce spotkań, odpoczynku i bogata baza noclegowa. Obiekt oferuje noclegi w komnatach utrzymanych w historycznym stylu, restaurację z kuchnią staropolską oraz organizację szkoleń, konferencji i warsztatów.

Kasztel rycerski „Na gorących źródłach”

Stylizowany na średniowieczny gród rycerski, proponuje m.in.:  noclegi w średniowiecznych komnatach oraz pokazy walk rycerskich, kąpiele w Łaźniach Kasztelańskich w baliach z solanką, czekoladą, piwem lub płatkami róż. Ciekawić gości będą również zabawy plebejskie oraz sala tortur z wystawą średniowiecznych narzędzi tortur.

Akademia Rycerska funkcjonująca przy Kasztelu „Na Gorących Źródłach” oferuje m.in. naukę strzelania z luku, naukę rzutu włócznią, trening na machinie rycerskiej, naukę średniowiecznego tańca. Przy okazji można poznać obyczaje i ubiory pochodzące z okresu XIV-XV w..

Zagroda Młynarska

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Stworzony na bazie pięciu zabytkowych obiektów kompleks muzealno-noclegowy kusi turystów swoją oryginalnością oraz swojskim klimatem. Na gości czekają pokoje noclegowe w zabytkowym dworze oraz apartament w wiatraku. W chałupie z poł. XIX w. znajduje się karczma, natomiast stodoła to miejsce warsztatów rzemieślniczych.

Dom Pracy Twórczej

Centrum artystyczno-kulturalne miasta. Odbywają się tutaj: sympozja, warsztaty, szkolenia oraz wystawy plenerowe z udziałem studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wytwórnia Ciszy w Brzozówce

Odbywają się tutaj warsztaty jogi, a pobliskie pola i lasy wpływają na osobisty rozwój oraz wyciszenie Gości odwiedzających to miejsce.

Należy również podkreślić dostępność uzdrowiska w Uniejowie. Dzięki położeniu w centrum zaledwie 60 km od Łodzi, dotarcie do kompleksu nie powoduje żadnych problemów, czy niedogodności komunikacyjnych. Więcej informacji o  kompleksie termalno-basenowym w Uniejowie, oraz wyjątkowych atrakcjach znajdziecie na stronie termyuniejów.pl 


 

Wpis powstał we współpracy z PGK TERMY UNIEJÓW Spółka z o.o.