Często zdarza się nam mówić „jestem, jaka jestem”. Ale to nasze jestestwo nie wynika jedynie z naszych chęci, ale pewnych cech, przypisanych od początku do naszego charakteru. Zapewne słyszałaś też o otwartych, niemających oporu przed kontaktem z innymi ekstrawertykach i ich przeciwieństwie – introwertykach. Ale czy wiesz, że jest też „ktoś” pośrodku obydwu typów osobowości?
Carl Gustav Jung spopularyzował pojęcia ekstrawersji i introwersji w latach 20. XX wieku. Określił też trzecią grupę, ale nie nazwał jej. W latach 40. wprowadzono termin ambiwersji, ale prawdziwe zainteresowanie nim pojawiło się jednak niedawno.
Czarne, białe, szare?
Jeśli do tej pory starałaś się według pewnych kryteriów, przyporządkować własny charakter do dwóch typów osobowości, mogło ci się nie udawać. Okazuje się, że pomiędzy białym i czarnym, są też inne odcienie, łączące cechy zarówno ekstrawertyka, jak i introwertyka. Być może znasz to z autopsji i możesz śmiało określać się mianem ambiwertyka.
Ambiwertyk łączy cechy charakterystyczne dla ekstrawersji i introwersji, ale bez dominacji jednej ze stron. Cieszy się on stabilniejszą, bardziej zróżnicowaną osobowością, jest bardziej „wielowymiarowy” od dwóch rozpoznawalnych do tej pory typów — ekstra- i introwertyków.
Aby określić, czy jesteś ambiwertykiem, odpowiedz na te pytania:
1. Po ciężkim dniu w pracy wolisz iść na imprezę ze znajomymi czy poleżeć na kanapie przed telewizorem?
2. Ze spotkania towarzyskiego wychodzisz tak szybko, jak wchodzisz czy zostajesz do samego końca i sprzątasz z gospodarzami?
3. Rozmawiając z kimś wolisz przemyśleć każdą swoją wypowiedź dwa razy czy mówisz co ci ślina na język przyniesie?*
Jeśli odpowiadasz „pośrodku”, czyli twoje odpowiedzi nie przeważają szali w jedną ani w drugą stronę, możesz uznać się za ambiwertyka.
Ambiweryk ma lepiej
Osoba posiadająca ten typ osobowości może nie bryluje w towarzystwie, ale też ścian w kącie nie podpiera. Dobrze się czuje i wśród ludzi i sama ze sobą. Ambiwertyk potrafi przemawiać, ale jest też dobrym słuchaczem, dzięki czemu jest w stanie porozumieć się z większą liczą osób. To miks cech, który zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie wśród ludzi. Ponadto w pracy pomaga im elastyczność emocjonalna i społeczna, a zdolność dopasowania daje korzyści również w małżeństwie i wychowywaniu potomstwa.
źródło: charaktery.eu*