Go to content

Chcesz być szczęśliwsza? Uprość swoje życie w 10 krokach

życie
Fot. iStock / Jacob Ammentorp Lund

Funkcjonujemy w społeczeństwie, które już dawno zapomniało o tradycyjnym podziale ról kobieta — mężczyzna. I chyba nam to odpowiada, chętnie korzystamy z dostępnych możliwości, rozwoju zawodowego oraz zarabiania pieniędzy. A im więcej mamy, tym więcej kupujemy rzeczy pięknych, funkcjonalnych modnych, ale nie zawsze nam do szczęścia potrzebnych. Mieć, oznacza być, więc posiadamy coraz więcej.

Czasem w pogoni za poszerzaniem posiadania różnych dóbr, utrudniamy sobie życie. Gubimy gdzieś czas, sens poszczególnych działań, pozwalamy się ograbiać nowoczesnym urządzeniom z konieczności działania (one nas w tym wyręczą), myślenia (urządzenia „myślą” już same, wystarczy wcisnąć przycisk) oraz wspólnie spędzanego czasu (nie ma go, ponieważ wspólny czas pochłania indywidualne siedzenie przez TV/komputerem). Zamiast rozwijać się bardziej, tkwimy w jednym, wygodnym dla nas miejscu. A co by było, gdybyśmy zrezygnowały z niepotrzebnego nadmiaru, wszelkich umilaczy i zabijaczy czasu, skupiając się na sobie i swojej rodzinie? Pojawi się większa przestrzeń, która nie wyniknie jedynie z usunięcia sprzętów — przestrzeń dla własnych myśli. Prostsze życie pozwoli na lepsze działanie.

Zrób więcej miejsca dla szczęścia i dobrego samopoczucia, dzięki tym 10 rzeczom:

1. Myśl pozytywnie

Być może brzmi to, jak oklepany frazes, ale bez pozytywnego myślenia nie da się żyć szczęśliwie. Trudno być człowiekiem pogodzonym ze sobą i spełnionym, gdy zamiast dobrych myśli, kumulujesz w sobie negatywne emocje, które zatruwają umysł, podcinają skrzydła. Czym innym jest zły dzień, chwilowy spadek nastroju, a czym innym hodowanie w sobie goryczy, niechęci, zazdrości czy nienawiści. Takie nastawienie ostatecznie uczyni cię nieszczęśliwą. Najważniejsze jest kontrola nad myślami, więc możesz zmniejszyć ilość negatywnych myśli i uczuć. Co prawda nie jest to łatwe, ale gdy nauczysz się przebaczać i widzieć pozytywy  swoim życiu, ono stanie się prostsze i bardziej szczęśliwe. 

2. Odłącz się od mediów

Oczywiście nie musisz rezygnować z oglądania ulubionych seriali czy przeglądania informacji, ale uczciwie zweryfikuj ile poświęcasz temu czasu w ciągu dnia (a nawet i nocy). Niestety, bardzo często odbywa się to kosztem bliskich, choć wydaje się tobie, że to tylko chwilka, tylko zerkniesz, a koniec końców nie wypuszczasz np. smartfona z dłoni, przeglądając otrzymywane powiadomienia. Zweryfikuj, czego naprawdę potrzebujesz z sieci i przy telewizorze, nie marnuj czasu. Można go spędzić z dala od TV i komputera, z korzyścią dla twoich oczu, kręgosłupa i życia rodzinnego.

3. Słowa muszą mieć znaczenie

Zastanów się nad tym, co mówisz. Nie chodzi o to, by mówić mniej, ale żeby zawsze mówić z sensem, nie po próżnicy. Niech to będą słowa pozytywne, budujące, znaczące dla ciebie i odbiorcy. Nie potrzebujesz plotek, nienawiści i zazdrości, wyeliminuj więc puste słowa, które nie mają realnego znaczenia. Mów co myślisz i pamiętaj, że, jakość jest zawsze lepsza niż ilość.

4. Nie traktuj social media jak prawdziwego życia

Facebook, Twitter, Nasza Klasa czy jeszcze inne media społecznościowe, z definicji mają łączyć znajomych i umożliwiać dzielenie się informacjami/różnymi treściami, ale nie mają zastąpić prawdziwego życia. A tak się dzieje, gdy dzień zaczynasz od sprawdzenia, gdzie byli i co robili znajomi, a także ciągle aktualizujesz własny status. Porównujesz się do innych, a w efekcie zaczynasz dostrzegać własne niedoskonałości i braki. To nie jest potrzebne, bo przeglądając się w oczach innych osób, nigdy nie zobaczysz swojego prawdziwego oblicza. Dla własnego zdrowia psychicznego i oszczędności czasu ogranicz swoje funkcjonowanie na portalach społecznościowych.

5. Uporządkuj swoją przestrzeń

To, co nie jest w twoim domu potrzebne i funkcjonalne, oddaj lub sprzedaj. Nie gromadź gadżetów tylko dla samego faktu posiadania. Zagracając przestrzeń, ograniczasz swoją wolność i skupiasz się na rzeczach mało istotnych.

6. Pozbądź się długów

Chęć posiadania nowego domu, auta czy miliona gadżetów, być może popchnęła cię do konieczności zaciągnięcia kredytu czy pożyczki. A takie zobowiązania, często długoletnie przywiązują do osób czy miejsca. Oddaj dług jak najszybciej w miarę możliwości, opracuj plan płatności, aby zamiast odkładać zwrot zobowiązania na później, zamknąć sprawnie ten rozdział i odzyskać w pewien sposób spokojną głowę i niezależność.

7. Żyj zdrowo

Skup się na zdrowym jedzeniu, celebruj posiłki wraz z najbliższymi. Poczujesz się lepiej, zyskasz energię do działania, gdy tylko przestaniesz traktować swoje ciało jak śmietnik, do którego wrzuca się fast foody i wysoko przetworzone jedzenie. Pokochaj swoje ciało, a ono odwdzięczy ci się dobrą kondycją i lepszym funkcjonowaniem.

8. Idź po sukces małymi krokami

Nie stawiaj sobie odległych, trudnych do zrealizowania celów, które zamiast radości w osiąganiu, przyprawią cię o działanie ponad siły i złość na siebie w razie ich niezrealizowania. Sukces odnoszony dzięki małym krokom smakuje lepiej, bo możesz cieszyć się każdym ukończonym etapem swojej podróży do celu. Stawiaj przed sobą mniejsze cele do realizacji, które rozłożone w czasie, złożą się ostatecznie w jeden główny cel.

9. Nie bierz na siebie zbyt wiele

Choć miano „człowiek-orkiestra” brzmi jak dumne wyróżnienie, nie każdy musi być wielozadaniowym specem od wszystkiego. Odpuść sobie staranie dogodzenia wszystkim i robienia wszystkiego w krótkim terminie. Skup się na tym, co możesz i potrafisz zrobić dobrze, bez wrażenia, że robisz cos z przymusu. Usiądź i odpocznij, wielozadaniowość najprędzej zaprowadzi cię do wypalenia, nie do sukcesu i satysfakcji.

10. Trzymaj się terminów

Czas goni nas i ucieka z każdej strony. W domu, w pracy, na mieście. Żeby się nie gubić i nie frustrować, stwórz własny plan realizacji najważniejszych zadań i ściśle się go trzymaj. To pomoże ci załatwić wszystko w odpowiednim tempie, bez męczącego poczucia ciśnienia i terminów „na wczoraj”.

Uproszczenie życia jest naprawdę łatwe i wbrew pozorom nie wymaga rewolucji, ale dobrej organizacji i uczciwego rozdziału, co ci jest potrzebne naprawdę, a co jest tylko zbędnym dodatkiem do codzienności.


 

źródło: www.lifehack.org