Go to content

„Gdy palec wskazuje niebo, tylko głupiec patrzy na palec…” Alfabet Amelii

Fot. Screen/You Tube

Amelia lubi w kinie oglądać twarze innych widzów. A na ekranie zauważać szczegóły, na które zapewne nikt wcześniej nie zwrócił uwagi…Kiedy jedna, introwertyczna i nieśmiała dziewczyna postanawia zmienić świat na lepszy, to się po prostu musi udać. Zwłaszcza, jeśli wszystko dzieje się według filmowego scenariusza… Przed Wami, na smutki i smuteczki, alfabet Amelii, bohaterki niezapomnianego filmu „Fabuleux destin d’Amelie Poulain”.

 

A jak Amelia

Nieśmiała kelnerka z kafejki „Deux Moulains”, która widzi i czuje o wiele więcej niż „zwykli” ludzie.

B jak Bretodeau

Dominique Bretodeau, to mężczyzna, który jako mały chłopiec mieszkał w mieszkaniu należącym obecnie od Amelii. To jego pudełko ze dziecięcymi skarbami znajduje Amelia w swojej łazience.

C jak Cuda

Zdarzają się w życiu osób, na których los Amelia postanowiła wpłynąć.

D jak Drobne przyjemności Amelii

Amelia lubi puszczać kaczki na kanale Saint Martin, zanurzać rękę w worku pełnym ziaren i rozbijać łyżeczką karmelową skorupkę słodkiego deseru crème brûlée.

E jak Ekscentrycy

Nie brakuje ich w otoczeniu Amelii. Na przykład taki „człowiek ze szkła”, który ze względu na wrodzoną kruchość kości nie wychodzi z domu, za to maluje od wielu lat co rok jedną kopię jednego obrazu…

F jak Fotografie

Te podarte i zniszczone, które zbiera Nino i tworzy z nich niezwykły album. Jedna z tych fotografii jest szczególna. Czy przedstawia ducha?…

G jak Gina

Koleżanka Amelii z pracy, która zmaga się z zazdrosnym, byłym kochankiem. To ona przekazuje Nino adres Amelii.via GIPHY

H jak Hipolito

Niespełniony pisarz. To on jest autorem słów: „Bez ciebie dzisiejsze wzruszenia byłyby tylko martwym naskórkiem dawnych uniesień.”.

I jak Inny

W filmie mamy całą galerię postaci, z których każda prezentuje niepowtarzalny, oryginalny zestaw cech, charakterystycznych słabostek. Każda jest inna.

J jak Jean- Pierre Jeunet

Reżyser filmu, nadał mu niepowtarzalny klimat i … obsadził Audrey Tautou w głównej roli.

K jak Kot

Należy do Filomeny, stewardessy i przyjaciółki Amelii. Za każdym razem, gdy Filomena wyrusza w dłuższą trasę, Rodrigo mieszka z Amelią w jej małym mieszkanku na Montmartre.

L jak List

Ten, który Amelia starannie przygotowała i „napisała”  w imieniu niewiernego męża swojej sąsiadki i konsjerżki, Madelaine. Sprawił, że kobieta na nowo uwierzyła w miłość.

Ł jak Łzy Amelii

Pojawiają się w momencie, kiedy Amelia uświadamia sobie, że być może już zawsze będzie sama i kiedy podejrzewa, że Nino jej nie kocha.

M jak Miłość

Gdyby tak tylko odważyć się po nią sięgnąć…

N jak Nino

Nino, tak jak Amelia nie potrafi sobie znaleźć miejsca w życiu. I tak jak Amelia, jest romantykiem obdarzonym wspaniałą wyobraźnią. Kto inny potrafiłby Amelię zrozumieć i trafić do jej serca?

O jak Obraz

Oczywiście „Śniadanie wioślarzy” Renoira. Ten obraz, co roku maluje sąsiad Amelii, Raymond Dufayel, „człowiek ze szkła”.

P jak Podróże


Podróżuje krasnal ogrodowy należący do ojca Amelii, a nawet przesyła zdjęcia z podróży. Ale czy Raphael Poulain zrozumie tę sugestię?

R jak Romans

Przepis na romans zna właścicielka kawiarni, w której pracuje Amelia, Suzanne:  Weź zaprzyjaźnioną dwójkę ludzi, spraw niech pomyślą, że się sobie podobają, niech się podgotuje, nie ma mowy – smakuje każdemu.

S jak Samotność

Amelia zna to uczucie od dzieciństwa. Nie chodzi do szkoły, bo jej ojciec utrzymuje, że dziewczynka choruje na serce. Amelia bawi się więc z wymyślonymi przyjaciółmi, a w dorosłym życiu ma problemy z nawiązaniem bliższych relacji z rówieśnikami.

T jak Tour de France

Bo przecież, „szczęście jest jak Tour de France – długo czekasz, a potem chwila i go nie ma. Kiedy się zjawia, trzeba je łapać. ”

U jak Ulice Paryża

Czy można wyobrazić sobie bardziej magiczną scenerię dla tej niezwykłej historii?

W jak Wyobraźnia

Jakże trudno byłoby Amelii żyć bez tego wewnętrznego świata. „Amelii wolno żyć marzeniami i zamykać się w sobie. Każdy ma niezbywalne prawo do zmarnowania sobie życia.”

Y jak Yann Tiersen

To on skomponował muzykę do „Bajkowego przeznaczenia Amelii”. To jemu jesteśmy wdzięczni za chwile niezwykłych wzruszeń.

Z jak Zorro


Bo w stroju Zorro Amelia fotografuje się, by zaproponować spotkanie Nino.