Go to content

Rusza pierwszy w Polsce LEGO STORE

Fot. Materiały prasowe

W sobotę 6 sierpnia o godzinie 11.00 w Galerii Mokotów w Warszawie nastąpi uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce LEGO Store z unikalną ofertą, niedostępną w żadnym innym sklepie. Z tej okazji firma LEGO Polska przygotowała dodatkową atrakcję – w każdy weekend sierpnia dzieci będą mogły uczestniczyć w budowaniu ogromnej mapy Polski z 1 100 000 klocków LEGO. Wielki finał zaplanowano na 28 sierpnia.

LEGO Store to ucieleśnienie marzeń fanów klocków LEGO. Sklep będzie w pełni dedykowany produktom LEGO, a w jego ofercie, obok klasycznych i najbardziej popularnych serii, takich jak LEGO® City, LEGO® Star Wars™, LEGO® Friends, LEGO® DUPLO®, pojawią się ekskluzywne kolekcje: LEGO® Ideas – zestawy autorstwa fanów LEGO, które uzyskały ponad 10 000 lajków na platformie LEGO Ideas i zostały wdrożone do produkcji przez Grupę LEGO, czy linia LEGO® Creator Expert – kreatywne i zaawansowane zestawy, z których można ułożyć np. kino, kręcącą się karuzelę czy samochód Mini.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

W asortymencie LEGO Store znajdą się także inne elementy, jak np. Pick-A-Brick Wall, czyli ściana z zasobnikami, w których oferowane będą luzem klocki o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Fani LEGO będą mogli również zbudować i kupić swoje autorskie minifigurki. Dla dzieci zostaną udostępnione także specjalne stoliki do zabawy i budowania kreatywnych modeli. Ponadto w każdy weekend sierpnia wszystkie zakupy w LEGO Store będą premiowane upominkiem-niespodzianką.

Mar. prasowe

Mar. prasowe

Misją Grupy LEGO jest dostarczanie dzieciom twórczej, pełnej radości i niczym nieograniczonej zabawy, która rozwija ich kreatywność i wyobraźnię. Jesteśmy szczęśliwi, że otwieramy pierwszy w Polsce LEGO Store, dzięki czemu mali budowniczowie będą mieli łatwiejszy dostęp do unikalnych produktów LEGO, dostępnych do tej pory tylko przez internet – mówi Emilia Kalinowska, Senior Marketing Manager w LEGO Polska. I dodaje: Z okazji otwarcia LEGO Store zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnego budowania ogromnej mapy Polski. Oddamy do ich dyspozycji ponad milion klocków LEGO, z których będą mogły skonstruować wszystko, co tylko podpowie im wyobraźnia: budynki, zabytki, drzewa, zwierzęta, samochody, turkusowe morze ze srebrnymi klockami jako rybami, czy góry pokryte białym śniegiem lub fioletowymi krokusami.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Wielkie budowanie mapy Polski z 1 100 000 kloców LEGO rozpocznie się w sobotę 6 sierpnia. Tuż przy LEGO Store stanie podstawa z klocków LEGO o wymiarach 7×7 m oraz stoliczki dla dzieci, przy których będą mogły konstruować swoje modele. Do współpracy przy tym wyjątkowym projekcie zaproszono polskich AFOL-sów (Adult Fans of LEGO), zrzeszonych w oficjalnych stowarzyszeniach LUGPOLZbudujmy to! Mapę podziwiać będzie można do końca wakacji, a jej uzupełnianie o nowe elementy odbywać się będzie w każdy weekend, by w sobotę 28 sierpnia dokonać oficjalnego odsłonięcia skończonego projektu.

Obok LEGO Store staną też gabloty, w których zostaną wyeksponowane najsłynniejsze polskie zabytki zbudowane z klocków LEGO przez AFOL-sów: Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski w Warszawie, Makieta osady w Biskupinie oraz Żuraw Gdański.

 


FIRMA LEGO

Firma LEGO powstała w 1932 roku w małym miasteczku Billund w Danii. Założycielem był stolarz Ole Kirk Christiansen, który na skutek kryzysu gospodarczego zaczął produkować drewniane zabawki zgodnie ze swoją dewizą „Tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”. Nazwa jest zbitką wyrazów LEg GOdt, czyli po duńsku „baw się dobrze”. Dopiero w 1947 z taśmy produkcyjnej zjechała pierwsza plastikowa zabawka. Prototyp klocka, znanego dziś niemal na całym świecie, powstał w 1949 roku. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w 1958 roku, kiedy syn założyciela – Godfred Kirk Christiansen – opatentował pomysł łączenia klocków LEGO za pomocą słupka i tulejki. Odkrycie Goldfreda okazało się punktem zwrotnym i kluczem do sukcesu. System sprawił, że budowle LEGO są niezwykle stabilne, a nieograniczone możliwości zespalania elementów pozwalają na tworzenia niesamowitych wręcz konstrukcji. Dwa klocki o ośmiu wypustkach można połączyć aż na 24 różne sposoby, a dla ośmiu takich klocków istnieje prawie nieskończona liczba połączeń!

Kolejnym punktem zwrotnym dla rozwoju firmy, paradoksalnie, stał się pożar w 1960 roku, w wyniku którego zniszczeniu uległa część budynku, gdzie produkowano drewniane zabawki. Od tego momentu jedynym surowcem do produkcji klocków był plastik. W 1966 roku firma Christiansena wytwarzała już 57 różnych zestawów i 25 pojazdów. W 1968 roku w Billund otwarto pierwszy Legoland, czyli park rozrywki zbudowany z klocków. Decyzja okazała się genialnym posunięciem, gdyż tylko w pierwszym roku działalności miejsce odwiedziło 625.000 fanów LEGO. Dziś parki Legoland istnieją także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA i Malezji.

W 1969 roku na rynek wkroczyły klocki LEGO DUPLO, przeznaczone dla dzieci od 1.5 do 5 lat. W 1974 roku świat ujrzał pierwszego ludzika LEGO, a w 1977 roku pierwszą serię LEGO Technic, umożliwiająca starszym dzieciom budowanie modeli mechanicznych. Na początku lat 80. powstał Dział Produktów Edukacyjnych (LEGO Education), by rozwijać linię specjalnych zabawek na użytek szkół i przedszkoli, a także dla dzieci niepełnosprawnych. 1998 to natomiast rok pierwszej, bestsellerowej gry komputerowej – Wyspy LEGO, która sprzedała się niemal w milionie egzemplarzy. Kolejnym krokiem milowym w historii LEGO jest premiera w lutym 2014r. pierwszego pełnometrażowego filmu kinowego, zrealizowanego w technologii 3D.

Dziś szacuje się, że na każdego mieszkańca Ziemi przypadają 62 klocki LEGO, a po świecie „chodzi” ponad 4 miliardy minifigurek LEGO. Od 1958 roku w sumie wyprodukowano 650 miliardów klocków, które już dawno wyszły poza pokoje dziecięce i wykorzystywane są przez ludzi