Go to content

Tajniki profesjonalnego makijażu – krok po kroku

Fot. iStock / gilaxia

Wykonanie makijażu to z pozoru nic trudnego. Wystarczy przecież nałożyć na twarz kilka produktów, pociągnąć rzęsy tuszem, a usta „pomazać” szminką, ot cała filozofia! Niestety jak przychodzi co do czego, nagle okazuje się, że to wcale nie jest takie proste, na jakie wygląda.

Wykonanie profesjonalnego makijażu, który wydobędzie nasze naturalne piękno, to bez wątpienia sztuka. Trzeba bowiem nie tylko znać produkty i akcesoria, ale też wiedzieć jak ich używać oraz jak je dobierać do danego typu urody. Wszak istotą makijażu jest korygowanie wszelkich defektów i podkreślanie swego uroku.

Tak więc jeśli zdarza ci się stać przed lustrem i zastanawiać czego potrzebujesz do wykonania makijażu, jak używać danych kosmetyków i w jakiej kolejności nakładać, przeczytaj poniższe wskazówki.

BAZA

Każdy makijaż zaczynamy od nałożenia bazy, której zadaniem jest nawilżenie skóry i jej wygładzenie. Jeśli nie masz jej w swojej kosmetyczce, użyj w zamian zwykłego kremu nawilżającego.

KOREKTOR

Fot. iStock

Fot. iStock

Zadaniem korektora jest ukrycie wszelkich niedoskonałości cery. Generalnie można wyróżnić dwa jego rodzaje. Pierwszy to klasyczny korektor, używany punktowo, między innymi na wypryski. Drugi, to tzw. toner, maskujący takie mankamenty urody, jak cienie pod oczami, plamy pigmentacyjne, czy rozszerzone naczynka i rumień na policzkach. Na rynku dostępne są różne kolory tonerów odpowiadające konkretnym problemom skórnym:
– żółty: rozjaśnia sińce pod oczami,

– zielony: ukrywa rozszerzone naczynka i rumień,

– fioletowy: niweluje brązowe plamy wątrobowe i starcze,

– niebieski: rozświetla szarą cerę palacza.

Produkty te zazwyczaj nakładamy pod podkład, ewentualnie można je ze sobą wymieszać.

PODKŁAD

Fot. iStock

Fot. iStock

Dobór podkładu bywa trudny ponieważ należy dopasować go do odcienia naszej cery. Dopuszczalne jest by był on jedynie o jeden ton ciemniejszy, lecz nie więcej i nie powinien być też jaśniejszy. Jak więc dobrać idealny odcień? W tym celu warto kilka kolorów podkładu nałożyć na czysty, niepomalowany policzek i sprawdzić, który zlewa się z cerą. A jak poprawnie aplikować podkład? Najlepiej jest to robić dłońmi – opuszkami palców, tak by go nieco rozgrzać, dzięki czemu łatwiej go będzie rozprowadzić i sprawić by „stopił” się ze skórą.

PUDER

Fot. iStock

Fot. iStock

Generalnie zasada jest taka, że na partie twarzy, które chcemy ukryć nakładamy puder brązujący, natomiast na te części, które chcemy uwypuklić aplikujemy puder rozświetlający.

Poza tym, dla uzyskania świeżej i młodo wyglądającej cery, warto rozświetlić środek czoła, nosa, brody i okolice pod oczami.

Fot. iStock

Fot. iStock

RÓŻ DO POLICZKÓW

Odcień różu można dobrać na dwa sposoby. Pierwszy jest taki, że kolor różu powinien odpowiadać naszym naturalnym rumieńcom. Z kolei drugi sposób pozwala na zastosowanie dość uniwersalnych zasad dotyczących karnacji.

Fot. iStock

Fot. iStock

Dla przykładu:

Jasną i porcelanową cerę możesz delikatnie musnąć kolorem brzoskwiniowym, pastelowym odcieniem różu i/lub z domieszką pastelowej pomarańczy,

Śniadą cerę możesz podkreślić różem w odcieniu moreli, mieszanką różu z fioletem, bądź odcieniem malinowym,

Cera oliwkowa będzie ładnie i naturalnie wyglądać w kolorze ciepłej brzoskwini, bądź w różu z dodatkiem złota,

Ciemną cerą można podkreślić odcieniem brązu lub pomarańczy.

Pamiętaj aby róż nakładać na uwypukloną część kości policzkowej – by ją znaleźć, najlepiej jest się uśmiechnąć. Zwróć również uwagę na to, aby dobrze rozetrzeć róż, tak żeby nie było widać jego wyraźnych granic.

CIENIE DO POWIEK

cienie do powiek2Przed aplikacją cieni warto nałożyć na powieki odrobinę podkładu i pudru – zapobiega to ich obsypywaniu i rozmazywaniu.

Jak dobrać kolor cieni do tęczówki oka?

Oczy niebieskie: zieleń, fiolet, róż, brąz, złoto i miedź, pomarańcz.

Oczy zielone: brąz, fiolet, złote akcenty, czerń, róż, czerwień.

Oczy brązowe: fiolet, grafit, granat, brąz, złoty, żółty, pomarańczowy i odcienie zieleni.

Oczy szare: złoto, miedź, brąz, fiolet i niebieski, czerń.

Fot. iStock

Fot. iStock

EYELINER / KREDKA DO POWIEK

Jeśli masz małe oczy, nie obrysowuj ich dookoła, zaznacz jedynie kreskę pod dolną linią rzęs, zaczynając od środka bądź ¾ szerokości oka. Jeśli natomiast masz opadającą powiekę, przy zewnętrznym kąciku oka, pociągnij kreskę do góry.

Fot. iStock

Fot. iStock

Fot. iStock

Fot. iStock

TUSZ DO RZĘS

Tusz wybieramy w zależności od tego jakie mamy rzęsy i jaki efekt chcemy uzyskać – wydłużyć, podkręcić, pogrubić.

KREDKA/CIENIE DO BRWI

Brwi można ładnie podkreślić i/lub wymodelować przeznaczonymi do tego cieniami bądź kredką. Ważne jest jednak by zbytnio ich nie przyciemniać, bo można sprawić, że będą wyglądać agresywnie i postarzą naszą twarz. Najlepiej jest trzymać się naturalnego ich odcienia.

POMADKA/BŁYSZCZYK

Fot. iStock

Fot. iStock

Koniecznie przed aplikacją szminki, wygładź usta robiąc im delikatny peeling. Nie zapomnij też o tym by odpowiednio je nawilżyć – suche wargi nigdy nie wyglądają dobrze, nawet jeśli mają najpiękniejszy odcień pomadki.

Teraz gdy wiesz już jak krok po kroku wykonać poprawny makijaż, możesz przystąpić do ćwiczeń – tak do ćwiczeń, bo teoria to nie wszystko. By nauczyć się sztuki makijażu trzeba jeszcze wyrobić swoją rękę, popróbować różnych technik nakładania kosmetyków, przetestować dostępne produkty i wybrać ulubione oraz sprawdzić w jakim makijażu czujemy się dobrze i w jakim wyglądamy co najmniej poprawnie.

Fot. iStock

Fot. iStock

Pamiętajcie też, że makijaż nigdy nie będzie ładnie się prezentował gdy skóra twarzy będzie sucha, szorstka i łuszcząca się. Dlatego warto jest regularnie (lub przed planowanym wyjściem, jeśli malujecie się okazjonalnie) wykonywać peeling i nawilżać cerę.