Go to content

Jak trenować w trakcie upałów? Popełnione błędy mogą kosztować cię zdrowie

Fot. Unsplash / CC0 Public Domain

Zawsze jest dobry czas na trening, tak mówią specjaliści. I zachęcają do ruchu każdego – starszych, młodszych, kobiety podczas miesiączki oraz w ciąży, ludzi zdrowych oraz z różnymi schorzeniami, podczas których ćwiczenia mogą pomóc. Owszem, sport to zdrowie, o ile ćwiczysz z głową, szczególnie w upały nie forsując nadmiernie organizmu.

Upały mogą być śmiertelnie niebezpieczne

Wysokie temperatury wpływają źle na samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu. Podczas trwania upałów pocimy się, tracąc sole mineralne, wzrasta ryzyko odwodnienia, przegrzania organizmu i udaru słonecznego. Pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne przy skórze, co doprowadza do obniżenia się ciśnienia krwi, co prowadzi do omdleń i zasłabnięć. Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób z zaburzeniami krążenia i chorobami serca. Pierwszymi objawami przegrzania organizmu, są: osłabienie, bóle i zawroty głowy, wzmożone pragnienie, nudności czy wymioty. Należy wtedy jak najszybciej zejść ze słońca i uzupełnić płyny, zanim sytuacja się pogorszy i konieczna będzie pomoc lekarska.

Czy można uprawiać sport podczas upałów?

Owszem, można, o ile będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które mają na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa. Ćwiczenia w wysokich temperaturach zmuszają organizm do wzmożonej pracy, a intensywne pocenie podczas ruchu dodatkowo naraża na odwodnienie. Jeśli nie chcesz rezygnować z regularnych treningów, a nie masz możliwości ćwiczyć rano lub wieczorem, gdy temperatury są niższe, koniecznie przestrzegaj  poniższych wskazówek.

1. Nawadnianie do postawa

Organizm podczas wysiłku w upale produkuje więcej ciepła, niż jest w stanie oddać. Rozpoczyna się proces pocenia, co pozwala na schładzanie naszego ciała, ale jednocześnie wpływa na utratę elektrolitów. Aby wesprzeć organizm w skutecznym chłodzeniu, należy pić. To jest podstawa, nie tylko dla sportowców. Najlepiej pij wodę mineralną ze szczyptą soli często, ale małymi łykami. Wypicie na raz pół butelki poskutkuje obciążeniem serca, które musi sobie poradzić z nagle zwiększoną ilością płynów. Jeśli czeka cię naprawdę intensywny wysiłek, zaopatrz się w izotonik, który dobrze uzupełnia utracone elektrolity (uwaga na zawartość cukru w napoju!). Jedz również owoce — szczególnie arbuz, melon — które poza nawodnieniem dostarczają witamin i innych skladników ważnych dla organizmu.

2. Jansy i przewiewny strój

Bez tego ani rusz. Postaw na przewiewne tkaniny, specjalnie dostosowane do odprowadzania wilgoci i zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Zwykłe, bawełniane ubranie nie tylko będzie się kleić do spoconego ciała, ale zatrzyma wilgoć na skórze. Ubranie powinno mieć jasne barwy, aby skutecznie będzie odbijało promienie słoneczne.

3. Węglowodany 

Aby uruchomić skutecznie organizm i dostarczyć mu niezbędnej energii, potrzebujesz węglowodanów złożonych. Znajdują się one w produktach pełnoziarnistych: otrębach, kukurydzy, mące kukurydzianej, makaronach, ryżach, ziemniakach, kaszach, razowym pieczywie. Warto wprowadzić przed treningiem małą, słoną przekąskę, ponieważ sód pomaga zatrzymać wodę w organizmie i zapobiega odwodnieniu.

4. Ochrona przed słońcem

Ważne jest nie tylko zastosowanie kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi, ale zakładanie okularów i czapki. Brak powyższej ochrony może skutkować oparzeniem słonecznym, kłopotami ze wzrokiem, bólami głowy, a nawet udarem cieplnym. Oczywiście nie powinna to być czapka z grubego, sztywnego materiału, ale lekka z siateczki i długim daszkiem. Jeśli wybierasz się np. na kilkunasto kilometrowy bieg, zmocz czapkę w chłodnej wodzie.

5. Nic na siłę

Nie ma sensu ćwiczyć ponad siły, tylko po to, by udowodnić sobie, że możesz wszystko. Jeśli czujesz, że opadasz z sił, nie masz już ochoty się ruszać, odpuść, po prostu. Świat się od tego nie zawali, może nawet oszczędzisz sobie kłopotów zdrowotnych i zniechęcenia do podjęcia kolejnych prób. Ważne jest, by dać sobie czas na aklimatyzację, organizm musi mieć możliwość przyzwyczajenia się do pracy w innych, niż dotychczas warunkach.

6. Znajdź najlepszą aktywność

Jeśli czujesz, że np. bieganie absolutnie nie służy ci podczas upałów, sprawdź, jak twój organizm zareaguje na inny rodzaj aktywności. Zapewne zmniejszenie rodzaju i intensywności ruchu, wpłynie na poprawę wydolności organizmu i samopoczucia. Ze sportów, jakie można uprawiać bezpiecznie podczas wysokich temperatur zalicza się: pływanie, taniec, siatkówka, gra w koszykówkę, szczególnie na zadaszonych obiektach. Śmiało możesz zabrać na dwór matę i ćwiczyć gimnastykę w cieniu drzew lub wybrać się na Nordic Walking leśną ścieżką.


 

źródło: www.bodyinfo.plsportowo.e-bloger.plwww.fit.pl