Plan zazwyczaj jest prosty – skończyć jak najlepiej szkołę średnią, zdać maturę i dostać się na wymarzone studia. Między maturą a rozpoczęciem studiów mają miejsce najdłuższe wakacje w karierze ucznia. Prawie pięć miesięcy wolnego to czas na odpoczynek, czasem pracę, ale dla niektórych to początek roku pełnego wrażeń. Gap Year czyli dłuższa przerwa najczęściej przed lub po studiach, daje ogromne możliwości i staje się coraz popularniejszy w Polsce.
Zło konieczne?
Przerwa w edukacji nie jest czymś złym, choć bardzo często można spotkać się z opinią, że jeżeli nie zaczniesz studiów zaraz po zakończeniu liceum, trudno będzie się na nowo przyzwyczaić do trybu ciągłej nauki. Powodów podjęcia decyzji o zrobieniu sobie wolnego może być wiele – od przyczyn zdrowotnych, przez nieodpartą chęć podróżowania, aż po najbardziej błahy powód, jakim jest niedostanie się na wybrany kierunek studiów. Bardzo wielu młodych ludzi decyduje się wtedy na wybranie „obojętnie jakiego” kierunku, byle tylko coś studiować. Niektórzy zakładają, że w następnym roku ponownie przystąpią do rozszerzonej matury, żeby zmienić kierunek na ten pierwotnie planowany. Zazwyczaj kończy się to jednak zostaniem na studiach, które nie sprawiają żadnej radości, ale za to są wygodne, bo mało wymagające.
CV jak malowane!
Gap year to moment na zastanowienie się, czego tak naprawdę chce się od życia. Nie odbywa się to jednak w formie siedzenia i medytowania, choć nauka medytowania może okazać się wciągającym zajęciem. Decydując się na taką przerwę, zazwyczaj ma się plan.
Międzynarodowy wolontariat to jedna z tych najbardziej kuszących opcji. Wyjeżdżając na wolontariat (od trzech miesięcy do roku) w dowolne miejsce na świecie, organizacja zapewnia wyżywienie, zakwaterowanie, kieszonkowe, ale także kurs językowy! Wybrać można pracę z dziećmi, organizację wielkich imprez, programy archeologiczne, artystyczne, ale także naukowe. Taki wyjazd to gwarancja poznania kultury innego kraju w praktyce, ale przede wszystkim zdobycia umiejętności, o których siedząc w domu można pomarzyć. No i najważniejsze, istnieje niepisana umowa, że po ukończeniu wolontariatu dostaje się certyfikat oraz referencje.
Podróże przez burze
Decydując się na rok przerwy z czystego lenistwa, możesz mieć pewność, że będzie to rok stracony. Ulubiony serial, spanie do 14, a wieczorem impreza; i tak w kółko. Zamiast zostać przewodnikiem po knajpach w swoim mieście, zawsze można iść kilka kroków dalej i zdecydować się na samodzielne zorganizowanie wyprawy w nieznane. I co najważniejsze, nie potrzeba na to wcale góry pieniędzy.
Podróże kształcą, wiedzą o tym wszyscy. Najlepszą nauką, ale i oszczędnością, jest korzystanie z portali takich jak Couchsurfing.org, dzięki któremu możemy znaleźć osobę na drugim końcu świata, która przygarnie nas pod swój dach na kilka nocy. Jedyne, czego wymaga couchsurfingowa etykieta to drobny prezent dla gospodarza, ale także otwartość na drugiego człowieka.
Szkoła życia
Praca za granicą to prawdziwa szkoła życia. Musisz mieć w sobie ogromne pokłady samozaparcia i przekonania, że to co robisz, ma sens. Z drugiej strony, nigdzie nie nauczysz się tak dobrze języka. Praca w czasie gap year to przede wszystkim lekcja samodzielności. Możesz pracować jako kelnerka, opiekunka w ramach Au Pair albo zbierać truskawki w Norwegii. Gdziekolwiek jesteś, jesteś zdana sama na siebie. To ty decydujesz o tym, co i jak dalej będziesz robić. Przede wszystkim jednak ustalasz sobie cel – chcę zarobić na to i na tamto, a potem wrócić albo jechać dalej.
Dziekanki – bo chcemy więcej!
Nie tylko absolwenci szkół średnich decydują się na przerwę w nauce. Decyzja o urlopie dziekańskim nie należy jednak do najłatwiejszych. Bardzo często zdarza się, że nie są one chętnie przyznawane, a po przerwie, niezależnie od jej przyczyn, wykładowcy nie patrzą już tak przychylnie na studenta. A studenci po prostu chcą więcej! Najczęściej w czasie dziekanki wybywają w dalekie podróże, które poszerzają horyzonty. Czasem jednak zdarzają się wolontariaty, ale także staże, dzięki którym ich doświadczenie zawodowe i atrakcyjność na rynku pracy, jest nieporównywalnie większa w stosunku do rówieśników.
Cały świat i jeszcze więcej
Korzystanie z programów wolontariackich czy takich umożliwiających odbycie stażu w każdym miejscu na Ziemi jest niesamowitą szansą. Tworzenie od podstaw ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo w Irlandii, śpiewanie dla chińskiej publiczności z okazji Chińskiego Nowego Roku, ale nawet wspinaczka do pierwszych obozów Mount Everest – te wszystkie historie nie byłyby możliwe, gdyby nie odpowiedzialna i bardzo odważna decyzja o zrobieniu sobie przerwy. Wcale nie takiej bezproduktywnej, po której nie chce się jeszcze bardziej, niż wcześniej. Gap year czy dziekanka to po prostu możliwość zmiany swojego życia o 180 stopni. Jedyne zagrożenie tkwi w tym, że po powrocie do domu będziesz chciała jeszcze więcej i więcej, a dotychczasowy plan na życie może ulec drastycznej zmianie. Zyskujesz jednak coś o wiele bardziej wartościowego – siebie samego i pewność, ze wiesz, czego chcesz od życia.