Skóra niemowlęcia pod wieloma względami różni się od skóry dorosłego człowieka. To powoduje, że wymaga ona innej pielęgnacji i innych kosmetyków do codziennego użytku. Jak dobrać odpowiedni kosmetyk i o czym należy pamiętać radzi położna, Martyna Mączka, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.
Jedną z podstawowych czynności higienicznych jest kąpiel maluszka. Warto wiedzieć, że nie ma konieczności codziennej kąpieli dziecka, szczególnie w pierwszych dobach życia. Skóra jest
w tym okresie bardzo wrażliwa, a przez to wyjątkowo narażona na podrażnienia. Rezygnacja z kąpieli nie oznacza jednak rezygnacji z przestrzegania zasad higieny okolic pieluszki. Jeśli mamy dostęp do bieżącej wody powinniśmy unikać stosowania chusteczek jednorazowych. Bardzo często mogą one powodować przesuszenie skóry maleństwa, a w dodatku w niektórych przypadkach działają alergizująco. Po każdym zabrudzeniu moczem i stolcem dokładnie myjemy pupę dziecka i smarujemy preparatem nawilżającym.
Kąpiel, zarówno dla dziecka jak i dla rodziców, powinna być przede wszystkim przyjemnością i chwilą relaksu, a nie tylko obowiązkiem. Maluchy można kąpać zarówno w tradycyjnych wanienkach jak również w wiaderkach kąpielowych. Wiaderka świetnie wpływają na stymulację dziecka, dają poczucie bezpieczeństwa i mają działanie przeciw kolkowe.
Młodzi rodzice często pytają mnie, jakie preparaty stosować do kąpieli dziecka? Najbezpieczniejsze są emolienty, ponieważ chronią naturalną barierę skóry. Są wzbogacone w substancje nawilżające, które dodatkowo wiążą wodę w naskórku. Spośród preparatów pielęgnacyjnych dobrze wybierać te, które zawierają lipidy. Stawiajmy na kosmetyki, które pozbawione są konserwantów i substancji zapachowych. W wielu przypadkach, poza środkiem myjącym i kremem do pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej, nie ma większej konieczności stosowania dodatkowych preparatów. Jedną z maści, którą polecam do pielęgnacji okołopieluszkowych niemowląt, jest alantandermoline maść pielęgnacyjna z witaminą F. Zawarte w niej składniki alantoina, d-pantenol i witamina F pielęgnują i chronią delikatną skórę niemowlaka. Pamiętajmy, że okresie noworodkowym, czyli do końca 28 dnia życia, nie stosować kosmetyków u dzieci o zdrowej skórze.
Gdy skóra po kąpieli ma tendencje do wysuszania można stosować emulsję, krem lub mleczko. Oliwki i oleje nierafinowane mogą nie zapewnić odpowiedniego nawilżenia skóry przez cały dzień, a w efekcie prowadzić do większego przesuszania się skóry. Istotną sprawą jest również ekspozycja na słońce, szczególnie w okresie zbliżającego się lata. Chcąc chronić młodą skórę powinno się stosować krem z filtrem SPF nie niższym niż 15.
Wszystkie środki bezpieczne dla skóry dziecka można znaleźć w aptece. Kierując swoje kroki właśnie do aptek mamy o wiele większy wybór specjalistycznych preparatów do pielęgnacji maluszków.
W niektórych przypadkach to kondycja zdrowotna skóry dziecka determinuje sposoby pielęgnacji i listę kosmetyków, które mogą być używane. Każde niepojące objawy na skórze
np. wybroczyny, sińce, pęcherze albo zmiany ropne wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem. Również skóra atopowa wymaga indywidualnego doboru bezpiecznych kosmetyków.
Tak jak w ciąży, okresie zaraz po porodzie czy w powrocie do formy, tak w opiece nad dzieckiem ważne jest zachowanie umiaru i rozsądku. Nawet najdroższe preparaty renomowanych marek mogą okazać się niekorzystne dla skóry naszego maluszka. Istotne jest indywidualne podejście w wyborze odpowiednich preparatów, a w razie problemów dopasowanie kosmetyków odpowiadających skórze dziecka.
Autorka: położna, Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal
Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl
Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.