Go to content

Lubisz dopasowane do ciała ubrania? 6 dowodów na to, że zbyt ciasne ciuchy szkodzą zdrowiu

Fot. Pixabay / JESHOOTS / CC0 Public Domain

Kobiety kochają dopasowane ubrania, które podkreślają sylwetkę. Niestety czasem można zaobserwować dziewczyny wręcz wbite w zbyt ciasne ubranie. Bardziej już nie da się podkreślić sylwetki, jednak noszenie zbyt małych ubrań nie tylko krępuje ruchy i szczególnie w przypadku spodni biodrówek tworzy nieestetyczne fałdy skóry, ale także zagraża zdrowiu.

Źle dopasowane ubrania szkodzą ciału

1. Jeansy

Jeansowe spodnie, szczególnie typu rurki które kocha rzesza kobiet, absolutnie nie powinny być ekstremalnie dopasowane do sylwetki. Zbyt ciasne obleczenie całych nóg może skutkować przykrymi objawami zaburzeń czucia na bocznej powierzchni uda oraz intensywnym świądem. Powodem jest zbyt mocny ucisk nerwu skórnego bocznego uda. Ponadto nosząc za ciasne, sztywne spodnie utrudniamy przepływ krwi, a tego skutkami są obrzęki i zastoje. Uciskanie żołądka i jelit, jeśli nosimy spodnie ledwie dopinające się w pasie, spowoduje kłopoty trawienne, a nacisk na pęcherz, kłopoty z utrzymaniem moczu.

Fot. Pixabay / kaboompics / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / kaboompics / CC0 Public Domain

2. Biodrówki

Noszenie spodni które kończą się wysokością na biodrach, może kończyć się wychłodzeniem dolnej partii pleców, sprzyjać kłopotom z pęcherzem oraz nasilać stany zapalne jajników. Zbyt ciasne biodrówki uciskają nerwy czuciowe pod kością ogonową, a w efekcie pojawia się mrowienie i drętwienie. Z biodrówkami pojawia się także kłopot natury estetycznej, ponieważ ciasno okalający biodra pas podkreśla nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej, formując brzydko wyglądające oponki wokół bioder. A tego żadna z nas nie lubi.

 Fot. Pixabay / SplitShire / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / SplitShire / CC0 Public Domain

3. Stringi

Mężczyźni bardzo lubią ten rodzaj bielizny, a kobiety chcąc czuć się sexy, chętnie ją zakładają. Trzeba jednak wiedzieć, ze tak ciasno przylegający, wręcz wrzynający się w intymne miejsca materiał to pierwszy krok do intymnej katastrofy. Przylegający do skóry materiał sprawia, że zbiera się wilgoć, a w połączeniu z ciepłem ciała stanowi to idealną pożywkę dla chorobotwórczych grzybów i drobnoustrojów. Podczas poruszania się, cienki pasek materiału może powodować otarcia oraz przenosić bakterie z okolic odbytu do pochwy, co powoduje zakażenia grzybicze i stany zapalne.

 Fot. Pixabay / gadost0 / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / gadost0 / CC0 Public Domain

4.Biustonosz

Kobiety często kupują staniki „na oko” i nawet jeśli miseczki są ciut za małe, to według wielu z nas, wcale nie szkodzi, bo ściśnięte piersi to większe piersi! Niestety, to tylko pozory, bo biust ściskany do granic możliwości narażony jest na deformację. A gdy jeszcze obwód w klatce piersiowej jest większy niż możliwości stanika, fundujemy sobie wrzynający się materiał, otarcia skóry, bóle ramion, barków, pleców. Co gorsze, za ciasne biustonosze oddziałują na zaburzenia układu limfatycznego oraz krążenia. Z powodu utrudnionego odprowadzania limfy, mogą powstawać torbiele i guzki, wymagające interwencji chirurga.

Fot. Pixabay / Foundry / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Foundry / CC0 Public Domain

5.Buty

Zbyt małe deformują stopę, zbyt wąskie doprowadzają do powstawania halluksów, problemy z wrastającymi paznokciami u stóp. Te, nie mające właściwej amortyzacji oraz nie gwarantujące odpowiedniego podparcia wysklepieniu, mogą powodować stany zapalne rozcięgna podeszwowego. o negatywnym wpływie butów na stopy i ciało, przeczytasz tutaj.

 Fot. Pixabay / Espressolia / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Espressolia / CC0 Public Domain

6.Koszula z kołnierzykiem

O dziwo, nawet zamiłowanie do zapinania eleganckich kołnierzyków po ostatni guzik, może przynieść pewną szkodę. Ucisk na tętnicę szyjną, spowodowany ciasnym kołnierzykiem, może powodować utrudnienia w transporcie dotlenionej krwi do mózgu. W związku z tym, jeśli pracujecie np. w biurze, możecie zauważyć spadek koncentracji czy szybkiego reagowania.

 Fot. Pixabay / Republica / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Republica / CC0 Public Domain