Go to content

Cukier nie krzepi, cukier szkodzi… na co najmniej 10 sposobów

Fot. Pixabay / GLady / CC0 Public Domain

Rafinowany cukier do kawy, herbaty, czekoladowe słodkości, kuszące ciasteczka… Jeśli przepadasz za słodkimi produktami, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że przy okazji pochłaniasz nie małą ilość cukru. Wiesz również, że cukier nie jest obojętny dla organizmu, bo można utyć czy psują się zęby. Jeśli to cała wiedza na jego temat, przeczytaj i przekonaj się, na co jeszcze zły wpływ ma nadmiar cukru w twojej diecie

Cukier nie krzepi, cukier szkodzi:

1. Uzależnia. Powoduje niepokój, depresję, kłopoty z pamięcią i uczeniem się, spożywany w nadmiarze nadmiarze nasila ADHD. Jego nagłe wahania spadku  i wzrostu stężenia glukozy we krwi wpływają niekorzystnie na układ nerwowy.

 Fot. Pixabay / Foundry / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Foundry / CC0 Public Domain

2. Powoduje niedobory witamin. A dokładnie należących do grupy B, wit. E, a także mikroelementów (chrom, miedź), oraz wapnia i magnezu, którego potrzebuje, by organizm go strawił.

3. Obniża poziom testosteronu i podnosi estrogenów. Choć to akurat problem panów, ale szczególnie ważny, gdy kobieta marzy o dziecku.

4. Karmi wolne rodniki. Powoduje utratę gęstości tkanki łącznej, degradację elastyny i kolagenu. Przyspiesza procesy starzenia.

 Fot. Pixabay / jill111 / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / jill111 / CC0 Public Domain

5. Zaburza pracę organów wewnętrznych. Skutek? Zaparcia, hemoroidy, otyłość, zatrzymywanie wody w organizmie, zaburzanie gospodarki hormonalnej, choroby serca, krążenia i autoimmunologiczne, problemom ze skórą, tarczycą i stawami, cukrzyca!

6. Niszczy twój uśmiech. To doskonała pożywka dla bakterii, które w wybitny sposób przyczyniają się do powstawania próchnicy.

7. Dokłada kilogramów. Cukier tuczy i w dodatku uzależnia od jego stałych dostaw w organizmie.

 Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

8. Wpływa na rozwój nowotworów. Niemiecki biochemik Otto Heinrich Warburg odkrył, że metabolizm nowotworów jest w dużej mierze uzależniony od spożycia glukozy. Za swoje odkrycie otrzymał w 1931 r. nagrodę Nobla.

9. Źle wpływa na kondycję układu pokarmowego. Podrażnia śluzówkę żołądka, niszczy błonę śluzową jelit, zaburzając równowagę fizjologicznej flory bakteryjnej.

10. Karmi pasożyty wewnętrzne. Jest skuteczną pożywką dla owsików i innych robaków.