Go to content

Zadbaj o mocne kości, to twój kapitał na przyszłość

Fot. Pixabay / livrariaadventista / CC0 Public Domain

O dzieciach czasem mówi się, że mają stawy i kości z gumy. Maluchy często bez szwanku wychodzą z różnych upadków, potknięć, mimo iż taka sytuacja może wyglądać bardzo groźnie. Z dorosłymi jest już inaczej, w tym przypadku złamanie kości nie jest czymś niezwykłym, choć absolutnie niepożądanym. 

Na szczęście tego typu przypadkom można zapobiegać. I nie chodzi tu jedynie o nadmierną ostrożność, a raczej o troskę dotyczącą stanu naszych kości, by te mogły nam się odwdzięczyć prawidłowym funkcjonowaniem przez długie lata życia. Będzie większa szansa na uniknięcie złamań a także osteoporozy, która jak się okazuje, dotyczy coraz młodszych kobiet!

Osteoporoza nie bierze się znikąd

Jeśli jesteś kobietą w wieku 30-40 lat, myślisz zapewne ze osteoporoza (choroba szkieletu prowadząca do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie) cię nie dotyczy. Możesz się mylić, bowiem są czynniki mające olbrzymi wpływ na jej wystąpienie. Naturalnie, osteoporoza jest przypadłością wynikającą ze starzenia się układu szkieletowego. Rozwija się u kobiet po menopauzie oraz u starszych mężczyzn. Niestety jej wystąpienie można przyspieszyć nieświadomie, prowadząc niehigieniczny tryb życia. Dzieje się tak, gdy jesteśmy narażone na złą dietę, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, małą aktywność fizyczną, niedostateczną ekspozycję na światło słoneczne.

Czasem występuje w wyjątkowych przypadkach osteoporoza wtórna, jako wynik innych chorób (np. nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, cukrzyca, przedwczesna menopauza, choroby układu pokarmowego przebiegające z zaburzeniami wchłaniania, przewlekłe zapalne choroby reumatyczne) lub stosowania niektórych leków. Ten typ osteoporozy może ujawnić się w każdym wieku.

Nie czekaj, działaj zanim zaczną się problemy

Ruszaj się. To bardzo ważne, aby mieć sprawne ciało, ponieważ wysportowane kobiety łamią kości rzadziej od pań które nie korzystają z aktywności fizycznej. Ruch wspiera proces tworzenia się masy kostnej i zapobiega jej ubytkom. A to oznacza mocniejsze kości, oraz większą sprawność i mniej upadków które mogą doprowadzić do złamań. Najlepszy będzie umiarkowany ruch, który nie narazi nas na kontuzje.

Stosuj odpowiednią dietę. Jeśli do organizmu dostarczana jest duża ilość wapnia, kości przez cały czas mają szanse odbudowywać ubytki w swojej strukturze.  Aby wapnia w diecie nie zabrakło, należy spożywać więcej nabiału, będącego doskonałym jego źródłem. Jeśli jesteś na diecie, wybierz zamiast odtłuszczonego mleka i sera (czyli 0%), te z obniżoną wartością tłuszczu (czyli np. 1-2% zamiast 3,2%), które mają taką samą zawartość wapnia jak produkty pełnotłuste. Jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy, zamiast surowego mleka, spożywaj jogurt, kefir i maślankę. Te produkty pozbawione są laktozy i nie powodują przykrych sensacji żołądkowych. Jedz także sardynki i szprotki razem z ośćmi, serwuj na obiady brokuły, kapustę, fasolę, natkę pietruszki, szczypior. Nie unikaj słońca, by w twojej skórze mogła powstać witamina D3, która jest niezwykle potrzebna do prawidłowego wchłaniania wapnia. Bądź ostrożna z piciem w dużych ilościach kawy i herbaty, które zwiększają wydalanie wapnia z moczem.

Porzuć nałogi. Tu mowa szczególnie o papierosach, których palenie powoduje nadejście kilka lat wcześniej menopauzy. Na skutek tego, zanika estrogenowa ochrona kości a stąd już blisko do początków osteoporozy. Wystrzegaj się również nadmiaru alkoholu, który zaburza produkcję witaminy D.

Suplementacja rozwiąże problem słabych kości

Niestety, czasem wszystkie te zaniedbania, na które już sobie pozwoliłyśmy latami, nie ustąpią przy pomocy wprowadzenia odpowiedniej diety i ruchu. To dobry początek zmian, jednak aby efekt był bardziej trwały, należy sięgnąć po specjalne suplementy.

W przypadku kości, w grę wchodzi dwie niezwykle istotne witaminy – witamina D, której wpływ na zdrowe kości jest szeroko znany, oraz witamina K, której właściwości zostały poznane niedawno.

Wszystko to, co musisz wiedzieć o witaminie K!

Przez wiele lat witaminie K przypisywano wyłącznie rolę w procesie krzepnięcia krwi, ponieważ, utrzymuje na odpowiednim poziomie czynniki warunkujące prawidłową krzepliwość krwi. Ale to nie wszystko. W naszym organizmie wapń jest niezbędny dla zachowania zdrowia, ale jego nieprawidłowy metabolizm może prowadzić do zaburzeń takich jak osteoporoza i choroby sercowo-naczyniowe. Okazuje się, że kluczowym czynnikiem regulującym ten pierwiastek (Ca) w organizmie jest witamina K2.

Trzeba wiedzieć, że witamina K to nie jest nazwa jednego związku, a co najmniej trzech głównych: witaminy K1 (fitomenadion), K2 (menachinon) i K3 (menadion). Ze względu na różnice w budowie chemicznej witaminy te cechują się zupełnie inną aktywnością biologiczną, skutecznością i biodostępnością, wpływając na ich funkcjonowanie w organizmie. Najbardziej pożądana i skuteczna jest witamina K2, będąca związkiem tworzonym głównie przez bakterie w produktach fermentowanych takich jak sery, jogurty, kefiry, kapusta kiszona.

Udowodniono, że ta witamina jest ważna nie tylko ze względu na prawidłową krzepliwość krwi, ale także jest ważna dla zdrowia układu krążenia. Przyjmowanie witaminy K2 może nie tylko powstrzymywać, ale też cofnąć proces zwapnienia tętnic.

Przeprowadzono kilka badań klinicznych, po których stwierdzono, że witamina K1 zmniejsza ubytek masy kostnej o 35% w grupie kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Natomiast przy zażywaniu witaminy K2 w okresie 3 letnim, wykazano, że witamina K2 całkowicie zapobiega utracie wytrzymałości kości u kobiet w wieku okołomenopauzalnym!

Ponadto niedobór witaminy K2 może doprowadzić do uszkodzenia funkcji kognitywnych mózgu, suplementacja z kolei może zapobiegać lub przynajmniej opóźniać wystąpienie Alzheimer´a.

Uzupełniaj braki witaminy K, nie tylko przy osteoporozie, ale także gdy występuje:

– przyjmowanie wysokich dawek witaminy D3 i Ca

– osteoporoza, osteopenia

– miażdżyca i choroby układu krążenia

– wiek > 50 roku życia

– wiek okołomenopauzalny

Suplement diety F-VIT K2 MK-7 zadba o mocne kości i zdrowy układ krwionośny 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

F-VIT K2 MK-7 zawiera witaminę K2 MK-7 oraz inulinę (z korzenia cykorii) w formie proszku, wyprodukowanego z użyciem składników roślinnych bez dodatku soi. Suplement diety nie zawiera substancji wypełniających, konserwantów, barwników, słodzików oraz charakteryzuje się bardzo wysoką przyswajalnością. Sposób podania jest prosty i wygodny – wystarczy wsypać 1 porcję (1 płaska miarka) do naczynia a następnie dodać 200 ml wody lub innego napoju i wymieszać, spożywając 1 raz dziennie w trakcie posiłku. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To wystarczy, by dobrze zadbać o mocne kości i zapobiec wizji przyszłości z bólem i ograniczoną sprawnością.


 

Wpis powstał we współpracy z firmą FORMEDS