Go to content

Nie porównuj swojego związku do zdjęć na Instagramie! To błąd, który może cię sporo kosztować

fot. Pekic/iStock

Idealne relacje nie istnieją – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Dlaczego więc, kiedy patrzymy na „doskonałe” pary w mediach społecznościowych, wierzymy, że to prawda? Porównywanie związku do internetowej relacji wpływa na nas negatywnie. Niszczy, rujnuje i doprowadza do łez.

Przyglądanie się życiu innych ludzi nigdy wcześniej nie było tak łatwe. Wystarczy włączyć internet i gotowe. Droga wolna. Zdjęcia, filmiki, relacje… Jednak na zdjęciach
umieszczanych w mediach społecznościowych często maskujemy negatywne rzeczy, a podkreślamy i uwydatniamy te pozytywne. Inni robią dokładnie to samo, o czym niestety
zapominamy. Oglądając przepełnione szczęściem zdjęcia rodziny, przyjaciół i znajomych, z góry zakładamy, że są one szczere i prawdziwe. Analizujemy, porównujemy ten idealny
internetowy obraz z własnym, mniej kolorowym życiem. Zazdrościmy, chcemy tak samo.

Porównanie społeczne

To nic innego jak porównywanie naszych relacji z relacjami innych ludzi, z innymi związkami. Często porównujemy nieświadomie, automatycznie i nieumyślnie. Porównanie społeczne może odbywać się na dwa sposoby. Kiedy porównujemy nasz związek do innego – naszym zdaniem lepszego – mówimy o porównaniu w górę. Z kolei gdy uważamy, że to jednak nasza relacja jest lepsza – porównujemy w dół.

Porównując związek z gorszą relacją, poprawiamy swoje samopoczucie. Czujemy się lepsi, fajniejsi. Jednak porównywanie z relacją lepszą sprawia, że czujemy skrępowani, niedowartościowani i niepewni swojego związku. Nasza samoocena i poczucie własnej wartości spadają. Tym samym media społecznościowe, a dokładniej porównywanie się z innymi, wpływa na nas negatywnie, niekiedy doprowadzając do depresji.

SPRAWDŹ TEŻ: Wątpisz w swój związek? 20 prawd, które musisz natychmiast usłyszeć

Związki „doskonałe” – jakie naprawdę są?

Kobiety, które niemalże nieustannie publikują w sieci romantyczne zdjęcia ze swoim facetem, często nie czują się pewnie w swoim związku. Nie są do końca szczęśliwe.Przepełnia je zazdrość o partnera, która niejednokrotnie jest powodem konfliktów i kłótni. Buziaki, całusy, przytulasy i romantyczne randki – wszystko na pokaz. By wzbudzić zazdrość koleżanek. By udowodnić światu, jakie to są zakochane i szczęśliwe. By podnieść poczucie własnej wartości.

Niestety rzeczywistość bywa inna, z czego najczęściej osoby przeglądające media społecznościowe nie zdają sobie sprawy. A może zdają, ale zapominają? Zazdroszczą tak fajnej, szczerej i prawdziwej relacji. A tak naprawdę to ci, którzy miłosnych zdjęć w mediach społecznościowych umieszczają zdecydowanie mniej lub nie umieszczają ich wcale, żyją w szczęśliwszych i fajniejszych związkach.

Jak radzić sobie z porównywaniem?

Ludzką naturą jest porównywanie się z innymi, a natury jak wiadomo nie da się oszukać. Jeśli jednak to porównywanie i analizowanie ma negatywny wpływ na wasze samopoczucie i
związek, czas z tym skończyć. Jak temu zaradzić?

  • Może warto zrobić sobie przerwę od mediów społecznościowych? Postaraj się ograniczyć czas spędzany na przeglądaniu zdjęć i filmików. Nieustanne oglądanie „idealnych” związków może wywoływać uczucie złości, zawiści co wpływa na samopoczucie psychiczne. Porównywanie z lepszymi związkami niekiedy doprowadza do rozpadu relacji i depresji. Kiedy przestaniesz spędzać tyle czasu w sieci, zwiększysz poczucie własnej wartości, pewności siebie i docenisz relację, którą budujesz z partnerem. Opartą na szczerości i zaufaniu.
  • Zmień myślenie na temat tego, co widzisz w internecie. Uświadom sobie, że ten idealny obraz być może tak naprawdę nie istnieje. Jest przykrywką, kamuflażem dla związku, który wisi na włosku. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale i tak warto zdać sobie z tego sprawę.
  • Porozmawiaj szczerze ze swoim partnerem. Zastanów się, czego ci brakuje? Dlaczego porównujesz i czujesz się gorsza? Dlaczego nie doceniasz tego co masz? Tylko szczera rozmowa pomoże w pozbyciu się kompleksów i chorej zazdrości.

Pamiętaj… media społecznościowe nie odwzorowują rzeczywistego życia. Są przepełnionym szczęściem „sztucznym” światem. To wyselekcjonowane i pozowane zdjęcia, które często
mają na celu wzbudzić zazdrość. Twoją zazdrość. Zamiast porównywać się z innymi, popracuj nad stworzeniem szczerej i fajnej relacji. Takiej, której pragniesz.