Lifestyle

Czego życzy kobieta kobiecie? 10 najważniejszych, kobiecych cytatów na dzisiejszy dzień

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 marca 2021
Fot. iStock
 

Dziś Dzień Kobiet. Lubię i nie lubię tego święta jednocześnie. Mam wrażenie, że byłoby o wiele lepsze, gdyby raz na zawsze odcięło się od stereotypowej tradycji. Mam nieprzyjemne ciarki na plecach, gdy czytam życzenia od panów, obklejone podziałami płciowymi, jak lepką gumą do żucia. „Wszystkiego najlepszego dla ładnych pań” – ciągnie się jak kiepskiej jakości toffi między zębami. Jasne, to miłe dostać przysłowiowego badyla i być dla kogoś bardziej uprzejmym niż zwykle, w tym tkwi magia wielu świąt, ALE…  „ładnych pań” woła o pomstę do nieba!

Ktoś powie, że to czepianie się słówek, bo przecież ktoś chce być miły, uprzejmy, zaznaczyć, że wszystkie kobiety są „ładne”. A dlaczego u licha akurat „ładne”?! Czy 10 marca, w Dzień Mężczyzny, jakaś kobieta napisze beztrosko na fejsie: „Wszystkiego najlepszego dla umięśnionych panów”? Raczej nie. Seksizm jak każdy inny.

Dlatego wspaniałe kobiety, pielęgnujmy w sobie swoją moc i chętnie przekazujmy ją sobie wzajemnie, jak w sztafecie. Zróbmy z ósmego marca nowe święto Kobiet, dzień, w którym nie zbieramy samych laurek od mężczyzn, którzy nierzadko dzień wcześniej i dzień później już o naszej wspaniałości nie pamiętają. Miejmy odwagę składać sobie również życzenia we własnym kobiecym gronie, powiedzieć napotkanej na drodze inne kobiecie: najlepszego! Życzmy sobie odwagi, by nigdy nie rezygnować ze swoich marzeń!

A was drodzy panowie z całego serca prosimy: życzcie nam dziś, czegoś więcej niż ładnych oczu! Naprawdę ta drobna zmiana będzie ogromnym krokiem w przyszłość. A do kwiatka dorzućcie zamiast tanich komplementów słowa: jesteś niesamowita, mądra, silna, możesz wszystko! Szczególnie, gdy będziecie składać te życzenia swoim córkom.

Specjalnie na tę okazję przygotowałyśmy kilka cennych cytatów. Od kobiet dla kobiet. WOMEN POWER ♥

Czego życzy kobieta kobiecie? 10 najważniejszych, kobiecych cytatów na dzisiejszy dzień

cytaty

„Prawa kobiet to prawa człowieka”.

— Hillary Clinton

cytaty

„Sukces każdej kobiety powinien być inspiracją dla drugiej. Powinniśmy się wzajemnie motywować. Upewnij się, że jesteś bardzo odważna: bądź silna, niezwykle miła, a przede wszystkim pokorna”.

Serena Williams

cytaty

„W chwilach zwątpienia powiedziałam sobie stanowczo – jeśli nie ja, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? Jeśli masz podobne wątpliwości, gdy pojawiają się nowe możliwości, mam nadzieję, że te słowa okażą się pomocne”.

— Emma Watson

cytaty

„Nie ma ograniczeń tego, co my, kobiety, możemy osiągnąć”.

— Michelle Obama

cytaty

„Wzywamy nasze siostry na całym świecie, aby były odważne, przyjęły w sobie siłę i wykorzystały swój pełny potencjał”.

— Malala Yousafzai

cytaty

„Chcę, aby młode kobiety i dziewczyny wiedziały: jesteś potężna, a twój głos ma znaczenie. Wejdziesz do wielu pokojów w swoim życiu prywatnym i zawodowym, gdzie możesz być jedyną osobą, być sobą, ze swoim wyglądem i doświadczeniami. Ale pamiętaj, że kiedy tam jesteś, nie jesteś sama. Wszyscy jesteśmy w tym pokoju z tobą i bijemy ci brawo. Słuchamy tego, co mówisz. I jesteśmy z ciebie takie dumne. Więc użyj tego głosu i bądź silna. „

— Wiceprezydentka Kamala Harris

cytaty

„Po prostu nie wierzę w błędy i najgorsze wybory. Wszystko, co zrobiłam i czego nie zrobiłam, uczyniło mnie tym, kim jestem”.

— Elisabeth Moss

cytaty

„Kobiety nie potrzebują odnaleźć swojego głosu. Mają głos. Muszą czuć się upoważnione do korzystania z niego, a ludzi należy zachęcać do słuchania ”.

Meghan Markle

cytaty

„My jako kobiety powinnyśmy rzucać światło na nasze osiągnięcia i nie czuć się z tego powodu egoistkami. To sposób na pokazanie światu, że my jako kobiety możemy dokonać wielkich rzeczy! ”

— Dolores Huerta

cytaty

„Musimy uczyć naszych chłopców zasad równości i szacunku, aby w miarę dorastania równość płci stała się naturalnym sposobem życia. I musimy nauczyć nasze dziewczyny, że mogą sięgać tak wysoko, jak to tylko możliwe ”.

—  Beyonce

#Niewidzialne to akcja, którą zaczynamy rok wsparcia kobiet. W marcu będziemy mówić o tym, jak stać się widzialną dla siebie, dla bliskich, dla otoczenia. Zapraszamy Was do tej akcji, piszcie do nas na [email protected] dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, historiami i problemami. Wierzymy, że nauczymy się stawać widzialne! 


Na podstawie: people.com

Lifestyle

My, dzieci z dworca miłość. Tęsknię za czasami, kiedy mój magnetofon Kasprzak wciągał mi kasety, a fajne piosenki były zazwyczaj ,,na drugiej stronie”

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
7 marca 2021
Fot. Pixabay / StockSnap / CC0 Public Domain
Kiedy byłam dzieckiem mama pilnowała czy zakładam czapkę, bo na dworze było minus dwadzieścia stopni, a nosy przyklejały nam się do szyb…
Kiedy byłam dzieckiem babcia drapała mnie po plecach i ani razu nie mówiła, że boli ją ręka. Opowiadała mi milion razy te same bajki i nigdy nie była zmęczona. Nie rozumiałam wtedy, czemu nazywa mnie córeczką, byłam przecież jej wnuczką.Tak chyba wygląda Miłość❣

Jazda rowerem i powrót do domu z krwawiącymi kolanami przypominał nam o fajnym popołudniu. Na ból nikt nie zwracał uwagi, sprawę załatwiała woda utleniona, a rodziców bardziej interesowało to, czy nasz składak jest mniej obity niż my😉.Tych bardziej wrażliwych pocieszano że ,,do wesela się  zagoi”. Kto miał strupy na nogach, po prostu dobrze się bawił.
Potem zostałam nastolatką i wydawało mi się, że jestem już dorosła, i wszystko wiem najlepiej. Mama zamiast tego, czy mam czapkę na głowie, pilnowała – bym nie wychodziła z domu, z mokrymi włosami. Babcia, nie opowiadała już  bajek, a głównie snuła wspomnienia o wojnie, co niestety nie bardzo mnie wtedy interesowało.
Dziś tęsknię za czasami, kiedy pralka automat, na której stały proszki «iXi» i «E» skakała po całej łazience, a na umywalce leżała niedokręcona pasta ,,Biały ząbek”, o pomarańczowym smaku. Za czasami, kiedy mama poprawiała moje ,,kordły” i ,,druszlaki”. Za czasami, kiedy dorosłym życzyłam dużo p o m y ś l n o ś c i, nawet nie wiedząc co to znaczy. Tęsknię za czasami, kiedy mój magnetofon Kasprzak wciągał mi kasety, a fajne piosenki były zazwyczaj ,,na drugiej stronie”.
W dużym pokoju stało radio Contessa a na nim szklana, mieniąca się kolorami ryba. Dekoracją stołu były sztuczne owoce, ułożone obowiązkowo w kryształowej misie. Cytryny zazwyczaj nosiły ślady naszych zębów. Obok wideo Otake, stały kasety VHS z tysiącem razy zrywanym i poprawianym tytułem filmu. Pamiętam czerwono-niebieską kasetę Panasonic, a na niej napis ,,Lody na Patyku”. Rodziców strasznie denerwowały nieprzewinięte kasety.
Światło i dzwonek do drzwi wyglądały podobnie i często zamiast zapalić światło, dzwoniło się  do sąsiada. Włącznik natynkowy w piwnicy denerwował okropnie, mama tłumaczyła nam, który róg nacisnąć, a i tak było to wielką sztuką, bo on nigdy nie łączył. Na oranżadę robiliśmy zrzutki, lecz butelki sprzedawaliśmy już osobno. Butelki na wymianę wzbogacały nasz zawsze zerowy budżet. Najdroższe były te po pepsi i rzadko kto je miał.
Ważnym aspektem codziennego życia był SZPAN. Ci młodsi mieli pachnące gumki, które częściowo zjadali, a wszystkie nastolatki chciały pachnieć krzyy-ykiem! Z wy-krzy-kni-kiem! ale największym szpanem było wszystko co dekatyzowane.
Nie wiem czemu nie lubiłam kapuśniaku, krupniku i wątróbki. Szynka w puszce z kluczykiem wydawała się wtedy smacznym rarytasem, choć zjadaliśmy ją tylko oczami. Nie wiem czemu krajalnicę do chleba ustawiałam zawsze za szeroko i zapominałam zamykać lodówkę.
Oddałabym wiele, żeby dziś w obecności dziadka posłuchać z tranzystorowego odbiornika jego ulubionych ,,Jezioranów”, aby do Mamy powiedzieć: ,, jak się czujesz, a dopiero potem: ,,kiedy będzie obiad?”. Żałuję, że w szkole, zamiast słuchać tak ważnych opowieści kombatantów wojennych, czekałam na dzwonek na przerwę. Żałuję, że czytałam streszczenia, zamiast całych lektur. Czas od świąt do wakacji mijał strasznie wolno i chcieliśmy już chodzić do pracy. Tak bardzo pragnęliśmy być dorośli.
Tęsknię za czasami, kiedy wszyscy byliśmy tacy sami, moda była zbiorowa i nikt się nie wyróżniał. Wszystkie nosiłyśmy drewniaki, lateksowe legginsy i czapeczki z kangurkiem . Nikt nie był lepiej lub gorzej ubrany.
To były czasy gdzie nie reklamowano leków, a w każdym domu była tabletka z krzyżykiem, gdyby kogoś bolała głowa. Czasy, w których jazda autostopem była bezpieczna. Czasy inne niż teraz.
Przeglądam się w lusterku. Kiedyś golił się przy nim mój dziadek, który wymachując pośpiesznie pędzlem z drewnianą rączką, szykował się na niedzielną sumę. Dziś widzę kobietę , prawie w średnim wieku. Ukończyłam historię ,doczytałam lektury, zimą noszę czapkę i suszę włosy przed wyjściem z domu. Tęsknię za kapuśniakiem mojej Mamy, której nie ma już 10 lat.
Uśmiecham się do siebie, a zmarszczki, które rysują się powoli na mojej  twarzy, przypominają mi, że jestem mamutem. Szczęśliwym mamutem, który ma piękne wspomnienia…One nie odeszły. Wszyscy mamy je w sobie, a opowiadając o nich, pielęgnujemy je. Czas przemija i biegnie jak szalony , ludzie odchodzą, a one zostają z nami na zawsze, jak prawdziwy przyjaciel.

Autor: Monika Marszał


Zobacz także

9 miesięcy ciąży zamknięte w 4 minutach filmu. Zobaczcie koniecznie, człowiek jest cudem

Chce mi się wyć. Może kiedyś zrozumiem, że masz prawo do życia „po nas”

9 powodów dla których warto spędzić wakacje w Słowenii