Go to content

Silny ból gardła – które leki bez recepty mogą pomóc?

Silny ból gardła – które leki bez recepty mogą pomóc?

Ból gardła jest częstym objawem wielu chorób, zwłaszcza zakaźnych. Czasami dyskomfort jest spowodowany podrażnieniem błony śluzowej i zwykle zanika samoistnie w ciągu kilku dni. Innym razem silny ból gardła uniemożliwia przełykanie kęsów pokarmowych i połykanie silny. Takich objawów nie wolno lekceważyć. Zobacz, które leki bez recepty mogą wówczas pomóc.

Co powoduje silny ból gardła?

Za silnym bólem gardła może stać wiele czynników, a sam objaw bólowy jest bardzo uciążliwy. Może obejmować całe gardło, nasilać się tylko po jednej stronie lub podczas przełykania [1]. Stany zapalne gardła, migdałków i/lub krtani nie są rzadkie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym. Wtedy to licznie bytujące w powietrzu patogeny łatwo przenoszą się do organizmu i atakują obszar gardła. Następnie powodują zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie gardła, zapalenie krtani lub anginę. Najczęściej silny ból gardła powodują infekcje wirusowe, takie jak przeziębienie, grypa, mononukleoza, ospa wietrzna i odra [1, 2]. Jednak i inne mikroorganizmy, takie jak grzyby i bakterie, zwłaszcza paciorkowce grupy A, mogą również powodować zapalenie gardła [3].

Inne przyczyny silnego bólu gardła

Czy wiesz, że przyczyną ostrego bólu gardła nie zawsze jest stan zapalny? Podrażnienia śluzówki są zjawiskiem powszechnym związanym m.in. z [1,3]:

  • paleniem papierosów;
  • nadmiernym piciem mocnego alkoholu;
  • oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem, związanym np. z przebywaniem w zadymionych pomieszczeniach;
  • niewłaściwym używaniem głosu np. krzyczenie, mówienie przez dłuższy czas bez robienia przerw;
  • suchością w gardle po spaniu z otwartymi ustami lub po długotrwałym przebywaniu w pomieszczeniach z włączoną klimatyzacją;
  • refluksem żołądkowo-przełykowym, w którego wyniku następuje cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do gardła;
  • oparzeniem termicznym lub chemicznym;
  • utknięciem ciała obcego w gardle lub w przełyku.

Co jest dobre na ostry ból gardła?

W przypadku silnego bólu gardła wywołanego podrażnieniem błony śluzowej czynnikami nieinfekcyjnymi lub zakażeniem wirusowym pomocne są leki bez recepty. Należą do nich środki zmniejszające objawy bólowe, stan zapalny oraz sprzyjające obkurczeniu obrzękniętej błony śluzowej. Wskazane jest stosowanie leków o działaniu [2]:

  • przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym;
  • pomagającym usunąć nadmiar zalegającej wydzieliny;
  • przeciwbólowych.

Mogą to być preparaty w postaci tabletek do ssania lub aerozolu z aplikatorem, który ułatwia podawanie leku zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wśród substancji czynnych, które mogą znajdować się w lekach bez recepty na silny ból gardła, znajdują się [2]:

  • chlorowodorek benzydaminy;
  • flurbiprofen;
  • salicylan choliny;
  • chlorchinaldol.

W przypadku ostrego bólu gardła związanego z czynnikiem bakteryjnym samo leczenie objawowe lekami bez recepty nie wystarczy. W potwierdzonych przypadkach zakażenia paciorkowcami zalecana jest antybiotykoterapia [2].

Który lek bez recepty pomaga na silny ból gardła?

Na silny ból gardła u dzieci i dorosłych można podawać Inaldin Gardło*. Lek w wygodnej formie aerozolu lub tabletek do ssania jest dostępny w aptece bez recepty. Substancją czynną tego produktu leczniczego jest chlorowodorek benzydaminy, która należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dobrze działa miejscowo znieczulająco na błonę śluzową gardła i całej jamy ustnej [4].

Lek Inaldin Gardło może być stosowany w leczeniu objawów silnego stanu zapalnego gardła, takich jak ból, zaczerwienienie i obrzęk. W postaci aerozolu można go stosować u dorosłych i dzieci poniżej 6. roku życia. Ze stosowania tego produktu leczniczego powinny zrezygnować kobiety w ciąży [4].

Jeśli ból gardła nie ustąpi w ciągu 3-4 dni po stosowaniu leków bez recepty lub pacjent poczuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Może to być lekarz pierwszego kontaktu w przypadku dorosłych lub pediatra w przypadku dzieci. Specjaliści ci mają wiedzę, która pozwala zbadać przyczynę, postawić diagnozę i zalecić najlepsze leczenie.

*Dawkowanie aerozolu Inaldin 1,5 mg/ml u dzieci poniżej 6 r.ż.: 1 dawka na 4 kg masy ciała od 2 do 6 razy na dobę. U dzieci od 6. do 12. r.ż. 4 dawki od 2 do 6 razy na dobę. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat mogą przyjmować od 4 do 8 dawek aerozolu 2-6 razy na dobę [5]. Aerozol Inaldin Gardło Max 3 mg/ml mogą stosować tylko osoby dorosłe w dawce od 2 do 4 rozpyleń, 2-4 razy na dobę [6]. Nie należy powtarzać dawkowania leku częściej niż co 1,5-3 godziny [5, 6].

Artykuł na zlecenie marki Chlorchinaldin

Bibliografia:

1. Wiercińska M., Ból gardła – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105644,bol-gardla, dostęp: 24.10.2024).

2. Kalicki B. i in., Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, Pediatr. Med. Rodz. 2012, 8 (2), p. 107-110.

3. Waśniewska-Okupniak E., Ból gardła, Lekarz POZ 5/2020, p. 253-257.

4. Witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl/inaldin/

5. Witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl/inaldin-gardlo-aerozol/

6. Witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl/inaldin-gardlo-max/