Go to content

Psychopata a socjopata – poznaj różnicę

Zdarza się, że słów psychopata i socjopata używamy naprzemiennie. W odniesieniu do ludzi manipulujących, nieznających kompromisów oraz tych, którzy nie liczą się z uczuciami innych ludzi. Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z tego, czym różnią się między sobą.

Po tym poznasz psychopatę – 6 charakterystycznych oznak

Nieszczery urok

Jedną z cech psychopatów jest powierzchowna i nieszczera charyzma. Psychopaci uwielbiają czuć się wyjątkowo, dlatego stosują różne metody – poczynając od prezentów i pochlebstw, aż po sympatyczną i nieśmiałą postawę.

Chaos

Psychopaci uwielbiają robić zamieszanie, gdziekolwiek się pojawią. A kiedy wywrócą wszystko do góry nogami, rozsiadają się wygodnie i innych obwiniają o to, co się wydarzyło. Uwielbiają prowokować, grać na emocjach, po czym protekcjonalnie unikają dalszej dyskusji.

Kompulsywne kłamstwo

Jeśli osoba w twoim otoczeniu ciągle kłamie, możesz mieć do czynienia z psychopatą. Oni uwielbiają zmieniać osobowość, wymyślać fałszywe historie, nawet jeśli nie mają ku temu powodów.    

Niezdolność do poczucia winy lub wyrzutów sumienia

Większość ludzi czuje się źle kiedy skłamie, oszuka lub manipuluje innymi. Ale nie psychopaci. Oni nie czują wstydu, nie mają poczucia winy i wyrzutów sumienia, a znajdują przyjemność w nieprzyjemnych zachowaniach. Są w pełni świadomi bólu, jaki zadają innym i co gorsza, czerpią z tego przyjemność.

Brak lojalności

Psychopata bez problemu usuwa znajomych ze swojego życia i z łatwością zastępuje ich innymi. Nawet jeśli myślisz, że łączy cię z nim wyjątkowa więź, w końcu zdasz sobie sprawę, że z jego strony to była tylko gra.

Niepotrzebne okrucieństwo

Psychopaci potrafią zachowywać się wyjątkowo podle i okrutnie wobec innych. Mogą rozsiewać szkodliwe plotki, agresywnie atakować lub celowo stawiać innych w krzywdzących i kłopotliwych sytuacjach.

Zobacz także: Dlaczego zawsze wiążę się z psychopatą? Przyciągam ich jak magnes? Przecież to chore

Socjopata – kim jest?

Socjopatia to potoczny termin określający to, co eksperci definiują jako antyspołeczne zaburzenie osobowości. Socjopaci mają trudności z angażowaniem się w kontakty społeczne. 

Wspólne cechy socjopatów:

  • Osobowość manipulacyjna
  • Lekceważenie uczuć innych ludzi
  • Brak szacunku dla zasad
  • Niewierność
  • Nadmiernie impulsywne zachowanie
  • Podatność na nadużywanie alkoholu i narkotyków

Jaka jest różnica między psychopatą a socjopatą?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, socjopaci mogą być bardzo emocjonalni. W rzeczywistości często doświadczają wahań nastroju i wybuchów emocjonalnych. Socjopaci często wyrządzają krzywdę otaczającym ich osobom. Psychopaci z kolei rzadko doświadczają jakichkolwiek emocji. Ukrywają swoje uczucia i nie mają problemu z ukrywaniem swojej ciemnej strony. Robią wszystko, by uniknąć kłopotów. 

Źródło: providr.com