Go to content

Dlaczego ja zawsze wiążę się z psychopatą? Przyciągam ich jak magnes? Przecież to chore

Fot. iStock/BlackbourneA

Masz za sobą kolejny nieudany związek? A może tkwisz w jakimś koszmarze, z którego nie potrafisz się wyplątać? Przecież szukałaś jedynie miłości, a tymczasem kończysz w morzu łez, żałując, że w ogóle trafiłaś na tego faceta.

Wszystko zaczęło się tak pięknie: on był księciem, który urzekł cię swoimi marzeniami. Uprzejmy, przystojny, zabawny i charyzmatyczny. Zaskakiwał cię kwiatami i wyjątkowymi prezentami bez żadnej okazji. Aż pewnego dnia dostrzegłaś, że człowiek, w którym się zakochałaś, zmienił się nie do poznania. Kontroluje cię, ogranicza, odkrywasz jego kłamstwa, być może okazuje się być alkoholikiem, narkomanem, hazardzistą, kimś kto zdradzał cię od początku waszego związku.

Zaczynasz szukać przyczyn tego, co się stało; może jego mózg został zainfekowany przez kosmitów? Cóż, wtedy byłoby to usprawiedliwione. Jednak nic z tych rzeczy – kochana, związałaś się z psychopatą, może pierwszy raz, może po raz kolejny.

Psychopaci nie są seryjnymi zabójcami, jak pokazują ich w filmach. To niestety zwyczajni ludzie z zaburzeniami osobowości, które powodują, że są wyzuci z empatii, poczucia winy i szacunku dla innych. Kontrolują, umiejętnie manipulują i nie obawiają się konsekwencji swoich działań.

Może przyciągasz takich facetów, nawet nie wiedząc, że to robisz. Możesz być magnesem psychopatycznym, posiadać cechy, które czynią cię atrakcyjną właśnie dla psychopatów…

Współzależność

Potrzeba współzależności niekoniecznie jest czymś złym, ale psychopata wykorzysta ją przeciwko tobie. Kobiety, które z natury stają się zależne od mężczyzn, często są opiekuńcze, odpowiedzialne, zawsze można na nie liczyć. Cechuje ich jednak także niskie poczucie własnej wartości, problem z wyrażaniem uczuć. Tworzą dysfunkcyjne, jednostronne związki, gdzie tylko one są dawcami zaspokajając swoje potrzeby emocjonalne.

Kobiety zależne od miłości uwielbiają dbać o tych, którzy ich potrzebują, bo to sprawia, że czują się potrzebne. Jest jednak druga strona medalu – takie kobiety są podatne na ”urok” i manipulacje psychopatów. Prosty przykład: twój partner miał wypadek samochodowy, nic mu się nie stało, ale całą winą obarcza ciebie mówiąc: „Gdybyś mi powiedziała, żebym nie jechał tak szybko, nie doszłoby do wypadku”. A ty się czujesz winna i zaczynasz przepraszać… Znasz to skądś?

Wrażliwość i empatia

Te cechy sprawiają, że dbamy o uczucia i potrzeby innych. Wysoko rozwinięte sprawiają, że jesteśmy w stanie odczuwać, kiedy ktoś ma kłopoty.

Tymczasem osoby z zaburzeniami aspołecznymi, takimi jak narcyzm, psychopata i socjopata, są pozbawieni tych odczuć. Szczerze mówiąc – nie obchodzi ich nikt, a oni sami nie czują się winni, kiedy wykorzystają kogoś dla własnych korzyści. Jeśli trafią na kobietę empatyczną – ta będzie chciała ich uratować, zmienić, pomóc im i… uwikła się w związek, w którym nieustannie będzie używana do polepszenia nastroju psychopaty.

Niesamowity ojciec

To nie cecha, ale fakt. Kobiety, które wychowywały się ze wspaniałymi ojcami, często stają się ofiarami psychopatów, ponieważ ufają mężczyznom. Trudno im uwierzyć, że niektórzy z nich są w stanie kogoś skrzywdzić, skoro one same były traktowane przez ojców jak księżniczki. Wierzą, ufają, że każdy człowiek z natury jest dobry, źli występują jedynie w filmach i książkach – gdzie zazwyczaj i tak zmieniają się w tych uczciwych i godnych podziwu.

Nieśmiałość

Nieśmiałość i brak pewności siebie czy problem z poczuciem własnej wartości to tylko niektóre z pierwszych rzeczy, które psychopata zauważa w potencjalnym, nowym partnerze. Mężczyźni, którzy są psychopatami, szukają wskazówek, które pomogą im określić poziom zaufania, jaki posiadasz. Poszukują społecznie uległego języka ciała, który – uwaga – zakłada brak kontaktu wzrokowego, nieustanny ruch rąk i stóp oraz minimalizacja gestów przy zmianie pozycji. Są to osoby słabe psychicznie, źle wyposażone, by przeciwstawić się takim drapieżnikom, co więcej stają się tak przerażeni, że nie są w stanie nawet mówić o bolesnych doświadczeniach w związku.

Psychopaci zawsze szukają partnerów, którzy nie mają emocjonalnej zdolności do przeciwstawienia się im.

Majętność

Psychopaci lubią wykorzystywać innych nie tylko emocjonalnie i fizycznie, ale także finansowo. Jeśli ciężko pracujesz, jesteś finansowo niezależna, posiadasz dom, samochód, oszczędności, możesz stać się ofiarą psychopaty, zwłaszcza gdy masz 35 i więcej lat. Jak byśmy się nie zarzekały, psychopata wie, że dla kobiety w pewnym wieku związek może być ostatnią szansą na miłość i rodzinę. Oni świetnie to wyczuwają. Jak często słyszy się, że partner okradł kobietę, pożyczył pieniądze na rozkręcenie własnego biznesu i zniknął?

Ufność

To ważna cecha i niezwykle potrzebna nam do dobrego życia, ale też idealnie wykorzystywana przez psychopatów, zwłaszcza gdy twoja ufność jest trochę naiwna, gdy jesteś wrażliwa, lojalna, tolerancyjna, gdy lubisz sprawiać innym przyjemność. Nie wiadomo dlaczego, właśnie takie kobiety psychopaci wykorzystują i ranią. Ale tak jest.

Przecierasz oczy i zauważasz niektóre z tych cech u siebie? A może wszystkie? Zaczynasz widzieć, jak działa twój partner, jak cię wykorzystał? To nie ty jesteś złym i winnym wszystkiemu człowiekiem. Przestań ignorować kłamstwa i inne nadużycia. Postaw twardo swoje granice i naucz się mówić „nie”. Boisz się, że stracisz tę miłość? Naprawdę wierzysz, że psychopata może kochać? Jego nigdy nie zmienisz, ale możesz uratować siebie, zmienić swoje nastawienie i w poszukiwaniu nowego związku zwrócić uwagę na to, z jakim facetem na pewno nie chcesz być.