Wysoka inteligencja emocjonalna skorelowana jest z satysfakcją, jaką czerpiemy z życia. Jej poziom uzależniony jest od sposobu, w jaki zarządzamy emocjami, od tego, jak je kontrolujemy. Jeśli chcesz zwiększyć swoją inteligencję emocjonalną, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
Inteligencja emocjonalna – 8 sposobów, które pomogą ci ją zwiększyć
Okazuj empatię
Nieoceniająca próba zrozumienia innych to ogromna część inteligencji emocjonalnej. Zamiast wyciągać pochopne wnioski i przyjmować założenia, zacznij naprawdę słuchać. Postaraj się zrozumieć, wesprzeć i pomóc znaleźć wyjście z sytuacji. Dzięki temu wzmocnisz swoją zdolność empatii i lepiej będziesz się odnajdowała w różnych sytuacjach.
Unikaj pozycji ofiary
Kiedy postrzegasz siebie wyłącznie jako ofiarę, przestajesz być odpowiedzialna za okoliczności życiowe i emocje. To obezwładniające. Takie postępowanie sprawia, że nie wykorzystujesz w pełni swoich intencji, nie masz wpływu na to, jak wygląda otaczający cię świat.
Nie ignoruj swoich uczuć
Nie wszystkie emocje są wygodne. Niektóre z nich możesz chcieć stłumić, zablokować. Tych, które sprawiają ci ból, najprawdopodobniej będziesz chciała się pozbyć. A te, których się boisz, mogą cię powstrzymywać od osiągnięcia celu. By wykazać się inteligencją emocjonalną, musisz znaleźć w sobie odwagę, by stawić czoła swoim emocjom.
Żyj dla siebie
Spójrz na swoje życie i zastanów się, czy żyjesz dla innych, czy dla siebie? Kiedy wykazujesz się inteligencją emocjonalną, to wiesz, czego chcesz i czego potrzebujesz od życia. Trzymasz się tego, dążysz do tego, niezależnie od tego, czego inni od ciebie oczekują. Oczywiście możesz słuchać innych i szanować ich zdanie, ale ostatnie słowo zawsze należy do ciebie.
Kontroluj myśli
Emocje są mimowolne – to prawda. Jednak nie oznacza to, że powiązane z nimi myśli wymkną cię spod kontroli. Nie pozwól, by emocje tobą rządziły, by kierowały twoim życiem. Jeśli nie potrafisz nad nimi zapanować, zacznij robić coś, by przejąć nad nimi kontrolę, np. medytować.
Zobacz także: Emocje i postawy, które niesłusznie określamy jako negatywne
Nie rozpowszechniaj plotek
Plotkami zajmują się osoby płytkie emocjonalnie i niedojrzałe. Jeśli rozpowszechniasz negatywność, w zamian otrzymasz jej jeszcze więcej od wszechświata. Postaraj się wdawać w mądre i wartościowe dyskusje. Szukaj tematów, które cię inspirują.
Zamień negatywy na pozytywy
Złość, smutek, żal, gniew czy poczucie winy to emocje, które niekiedy towarzyszą każdemu z nas. Pamiętaj jednak, że wszystko, co ci się przydarza, jest częścią podróży, którą musisz przebyć. W każdym negatywnym uczuciu postaraj się znaleźć przynajmniej jedną pozytywną rzecz.
Wyznaczaj granice
Jeśli pracujesz nad empatią, która jest częścią inteligencji emocjonalnej, pamiętaj, by trzymać się wyznaczonych granic. Unikaj toksycznych relacji, bo dbanie o siebie nie jest egoizmem. Swoje życie wypełniaj pozytywami, energią i miłością.