Są dni, kiedy wszystko toczy się po naszej myśli. Przebiega tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Zdarzają się jednak momenty, a czasami jest ich naprawdę wiele, kiedy nawet najdrobniejsza rzecz wydaje się przytłaczająca. Niepokój przygniata naszą klatkę piersiową i zabiera oddech. Uścisk motyla to „coś”, co pozwoli ci zmniejszyć poziom stresu emocjonalnego. Dowiedz się, na czym polega.
Czym jest uścisk motyla?
Uścisk motyla opiera się na modelu terapeutycznym EMDR, który ma na celu leczenie stresu pourazowego lub intensywnego lęku. Kiedy towarzyszyć mu będzie ćwiczenie pozytywnej wizualizacji, napięcia w ciele zostanie uwolnione o wiele szybciej, niż myślisz. Praktyka ta została opracowana w 1997 roku, po groźnym huraganie Paulina, który spustoszył południowy Meksyk. Dzięki niej wiele osób, które przeżyło, trochę lepiej poradziło sobie z jakże trudnymi emocjami.
Uścisk motyla ma na celu stymulowanie ruchów wspomnianego owada na klatce piersiowej, co z kolei pobudza obie półkule mózgowe. Jego głównym celem jest wywołanie stanu relaksacji neurologicznej.
Jak wykonać uścisk motyla?
Wykonanie uścisku motyla jest niezwykle proste. Kiedy tylko poczujesz lęk, niepokój, strach, zacznij działać.
- Usiądź w cichym miejscu.
- Możesz stać lub siedzieć.
- Skrzyżuj ramiona w klatce piersiowej.
- Opuszki palców powinny znajdować się poniżej obojczyka.
- Dłonie i palce powinny być skierowane w stronę szyi.
- Spleć kciuki tak, by utworzyć motyla.
- Przedłużenie palców będzie reprezentowało skrzydła owada.
- Wykonaj pięć klepnięć w klatkę piersiową – raz lewą, raz prawą ręką.
- Opisane ruchy wykonuj przez 30 sekund. Odpocznij i zacznij od nowa.
- Weź głęboki oddech i wszystkim swoim stanom emocjonalnym pozwól się stopniowo harmonizować.
- Zaakceptuj pojawiające się myśli i emocje – bez osądzania. Przejdź przez to, co czujesz.
Technika motyla – czy jest skuteczna?
Technika motyla pomaga zmniejszyć lęk i negatywne emocje. Opiera się na pozytywnej, naprzemiennej dwustronnej stymulacji. Wspomaga regulację emocjonalną, a stymulacja obustronna przywołuje wspomnienie przyjemnych wydarzeń. Wprowadza w stan odprężenia, daje poczucie spokoju, komfortu i bezpieczeństwa.
Uścisk motyla przynosi wiele korzyści, w różnych obszarach: pomaga w problemach ze snem, atakach paniki, wspiera radzenie sobie w trudnych i stresujących sytuacjach życiowych. Często stosowany jest jako pierwsza pomoc emocjonalna, czyli tuż po otrzymaniu złych wieści lub w sytuacjach, kiedy byliśmy świadkiem traumatycznego wydarzenia.
Zobacz także: Emocje i postawy, które niesłusznie określamy jako negatywne
Co czujemy?
Pierwszą rzeczą, jakiej doświadczysz po uścisku motyla, jest ulga i wolność. Choć takie ćwiczenie nie rozwiąże źródła problemów, to jest doskonałym początkiem nadchodzącej zmiany. Pozwala osiągnąć przestrzeń fizycznego i emocjonalnego spokoju, które są wstępem do pracy nad sobą.