Lifestyle Psychologia

Wybierz trzy gatunki zwierząt i dowiedz się jak cię widzą inni i co naprawdę sama o sobie myślisz. Prosty test psychologiczny

Redakcja
Redakcja
7 sierpnia 2019
7 rzeczy, których nauczy cię twój futrzak, ale niekoniecznie drugi człowiek
Fot. Unsplash / Milada Vigerowa / CC0 Public Domain
 

Ten zabawny test psychologiczny ujawnia ciekawe fakty o ludziach – o tym, jak nas widzą inni, jak sami siebie widzimy, ale także o tym, co naprawdę kryje nasza natura.

Wykonaj test w następujący sposób: weź długopis i kartkę i wypisz trzy zwierzęta w następującej kolejności:

1. To, które jest twoim ulubionym.

2. To, które chciałabyś jako zwierzę domowe.

3. Drugie ulubione zwierzę, dzikie lub uduomowione.

Teraz do każdego zwierzęcia dopisz obok jego cechy lub pojęcia, które ci się z nim kojarzą. Poniżej znajdziesz przykłady niektórych zwierząt i ich cech:

Kot – niezależny, seksowny, swobodny, „nocny ptak”, lider, wymagający.

Niedźwiedź –  opiekuńczy, marzyciel, strażnik, spokój.

Małpa – pewny siebie, wesoły, zabawny, praktyczny, wszechstronny, wykwalifikowany, oszust.

Pies – lojalny, przyjazny, odważny, obrońca, skromny, uległy, wartownik.

Mysz – pracowita, niezawodna, skromna, nieśmiała, prosta.

Królik – skromny, przebiegły, szybki, nerwowy, cichy.

Szop pracz – zwinny, odpowiedzialny, sceptyczny, inteligentny, „nocny ptak”.

Słoń – pewny siebie, spokojny, opiekuńczy, wytrwały, uparty.

Lew – silny, cierpliwy, obrońca, pewny siebie, spokojny, ceni rodzinę.

Lis – zwinny, ma dobry gust, myślący, zorganizowany, przebiegły.

Kogut – utalentowany, kreatywny, ekscentryczny, zabawny, artysta

Świnia – hojny, szczery, pewny siebie, uczciwy, utalentowany, niewinny, przyjazny.

Krowa – towarzyska, żądna przygód, ciekawa, miła, spokojna, opiekuńcza, cicha.

Zebra – lojalny, inteligentny, oddany, idealistyczny, wytrwały, wolny, bywa egoistyczny.

Tygrys – potężny, elegancki, autorytatywny, aktywny, tajemniczy, nieprzewidywalny, samotny.

Jeleń – łagodny, wrażliwy, zwinny, prosty, ceni rodzinę.

Owca – niezdecydowana, przyjazna, posłuszna, konserwatywna, pracowita, cicha.

Panda – łagodna, opiekuńcza, zabawna, samowystarczalna, marzyciel.

Pingwin – łagodny, otwarty, zagadkowy, wykształcony, prosty.

Sowa – intuicyjna, mistyczna, wolna, ostrożna, spokojna, uduchowiona.

Żyrafa – pewna siebie, elegancka, nieśmiała, urocza, chełpliwa.

Jeż – sarkastyczny, przebiegły, wrażliwy, oportunista, „działacz”.

Ryba – cicha, przyjazna, niezawodna, uczciwa, zorganizowana, poważna, dobra przyjaciółka.

Żółw – obrońca, cierpliwy, o wąskim umyśle, uparty, spokojny, monotonny.

Kaczka – głośna, wartościowa, pracowita, zabawna, ceni rodzinę.

Koń – szlachetny, lojalny, silny, potężny, o wolnym duchu, energiczny, uległy wobec tych, na których mu zależy.

Ptak – wesoły, pełen wewnętrznego piękna, pozytywny, swobodny, prosty.

ROZWIĄZANIE

Trzecie zwierzę odzwierciedla to, jak widzisz samą siebie.

Drugie zwierzę opisuje, jak widzą Cię inni ludzie.

Pierwsze zwierzę pokazuje, jaka naprawdę jesteś.


Lifestyle Psychologia

Witaj Szkoło! Praktyczny poradnik od marki Activejet

Redakcja
Redakcja
8 sierpnia 2019
Mat. prasowe
 

Wraca szkoła a wraz z jej nadejściem kończy się beztroski, wakacyjny czas. Już od 1 września nasze pociechy porzucą wakacyjne lenistwo na rzecz wczesnych porannych pobudek, intensywnej pracy w czasie lekcji i równie intensywnej pracy po lekcjach – przy odrabianiu prac domowych. Aby ułatwić dziecku codzienne obowiązki i uprzyjemnić ich wykonywanie – warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jakich? Podpowiadamy!

Zacznij od oświetlenia

Oświetleniu w pokoju dziecka powinniśmy poświęcić szczególnie dużo uwagi. Przemyślany dobór lamp zadba o wzrok naszych pociech, pozwoli im skupić się na nauce i rozluźnić w czasie zabawy. Pierwszą zasadą jest stosowanie energooszczędnych źródeł światła – to ze względu na długi czas eksploatacji. Idealne będzie stosowanie lamp LED, których żywotność dochodzi do nawet 30 000 godzin. Lampy montowane w pokoju dziecka powinny być także wytrzymałe – te z oferty Activejet są objęte trzyletnią gwarancją.

Miejsce do nauki powinno wyraźnie odróżniać się od reszty pokoju. Odrębność kącika przeznaczonego do odrabiania lekcji można zaakcentować między innymi za pomocą oświetlenia. Pierwszym krokiem jest ułatwienie dostępu do światła dziennego – z tego powodu biurko powinno być zainstalowane przy oknie. Po zmroku czas oczywiście na światło sztuczne – dobierając je do miejsca pracy dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Mat. prasowe

Lampkę biurkową należy umieścić na brzegu blatu – dla dzieci praworęcznych po lewej stronie, dla leworęcznych odwrotnie. W ten sposób dziecko nie będzie zasłaniało sobie dostępu do światła podczas rysowania lub pisania. Odległość między źródłem światła a biurkiem powinna wynosić około 35- 40 centymetrów – to liczby orientacyjne, które trzeba dopasować do wzrostu dziecka. Lampa natomiast musi być ruchoma, umożliwiająca regulację według potrzeb. Światło do nauki powinno mieć barwę chłodno – białą, mieszczącą się w przedziale 3500 – 4100 K (ten ostatni parametr jest uznawany za idealny do czytania).

Doskonałym wyborem będą lampki biurkowe ORION, CROCO czy RAINBOW marki Activejet, emitujące białe, zimne światło sprzyjające nauce.

Lampki są lekkie i umożliwiają skierowanie strumienia światła w dowolnym kierunku, a WEGA i ORION dodatkowo oferują funkcję zmiany koloru podstawy – coś, co z pewnością urozmaici dziecku czas po skończeniu nauki.

Nie zapomnij o drukarce i tuszach

Kolejnym istotnym elementem dobrze zorganizowanego pokoju jest swobodny dostęp do materiałów ułatwiających naukę i odrabianie lekcji. W pokoju dziecka powinna znaleźć się dobra drukarka i wysokiej jakości tusze lub tonery, dzięki którym z łatwością wydrukuje materiały potrzebne do nauki – w dobie Internetu dzieci chętnie sięgają po zasoby dostępne w sieci.

Tusze Activejet to gwarancja jakości, wydajności i dobrej ceny, a także pełnego bezpieczeństwa dla sprzętu drukującego. Charakteryzują się zwiększoną pojemnością w stosunku do tuszów oryginalnych oraz są obecnie dostępne dla kilkuset najpopularniejszych modeli. Produkty występują w dwóch wersjach: Premium (fabrycznie nowy w technologii regeneracji) oraz Supreme (fabrycznie nowy oparty na nowych komponentach). Wszystkie tusze poddawane są surowym i ścisłym testom jakościowym na każdym etapie produkcji, a stosowany w nich atrament i komponenty pochodzą w zdecydowanej większości z produktów rynku europejskiego.

Mat. prasowe

Korzystanie z alternatywnych materiałów eksploatacyjnych wiąże się z ogromną oszczędnością w skali roku, niemożliwą do osiągnięcia jakąkolwiek inną metodą pracy z drukarką. Wysokojakościowe zamienniki dorównują oryginałom jakością wydruku, a nawet w niektórych przypadkach zapewniają lepszą jakość pracy niż tusze producenta. To szczególnie ważne, gdy nasze dziecko drukuje dużo i ochoczo korzysta z drukarki.

Porządek to podstawa

W bałaganie trudno jest zebrać myśli i skupić się na pracy, a unoszący się

w powietrzu kurz nie poprawia samopoczucia. Regularne porządki nie powinny ominąć także dziecięcej przestrzeni do pracy. Czym możemy wspomóc dziecko, aby mogło efektywnie posprzątać swoje biurko i znajdujące się na nim sprzęty, nie tracąc na to całego dnia? Warto mieć pod ręką bogatą ofertę akcesoriów do czyszczenia marki Activejet – znajdziemy w niej wszystko, co potrzebne do gruntownych porządków – sprężone powietrze, patyczki do czyszczenia, piankę do ekranów czy plastików, chusteczki oraz preparaty do czyszczenia drukarek!

– Sprężone powietrze

Z jego pomocą dziecko może w szybki i prosty sposób pozbyć się kurzu z trudno dostępnych miejsc. Podobno najbrudniejszym miejscem na dziecięcym biurku jest klawiatura – wystarczy powiedzieć, że dotyka ją często zabrudzonymi dłońmi czy niechcący zasypuje okruszkami

z talerza. Dzięki sprężonemu powietrzu doprowadzimy klawiaturę do stanu używalności bez ryzyka uszkodzenia jej elementów. Jego dodatkowym atutem jest zapewnienie sprzętowi odpowiedniej konserwacji, ponieważ zalegające zanieczyszczenia blokują wentylację komputera, doprowadzając do jego przegrzewania.

– Patyczki do czyszczenia

Wygodnym i niezajmującym dużej ilości miejsca gadżetem są patyczki do czyszczenia klawiatury marki Activejet. Ich płaskimi końcówkami można wyczyścić kurz zarówno spomiędzy klawiszy, gdzie przestrzeń jest bardzo mała, jak i spod nich. Patyczki okażą się szczególnie przydatne wszystkim tym, którzy na swojej klawiaturze posiadają plamy po słodkich napojach, sprawiające, że przyciski nie chodzą już tak płynnie jak dawniej. W komplecie znajdziemy również praktyczny płyn przeznaczony do tego rodzaju sprzętu elektronicznego.

– Pianka do ekranów

Choć na co dzień możemy tego nie dostrzegać, to jednak przecierając ekran nawet zwykłą, białą chusteczką, zauważymy, że pokrywa go duża warstwa kurzu. Niestety monitory mają talent do przyciągania wszystkiego, co unosi się w powietrzu. Używając czyszczącej pianki usuniemy z jego powierzchni nawet najbardziej uporczywe plamy oraz zabezpieczymy go przed osadzającym się kurzem, spowalniając jego przyleganie.

– Chusteczki

Do codziennej i szybkiej pielęgnacji polecane są specjalne chusteczki nasączone płynem, dzięki którym za jednym pociągnięciem pozbędziemy się zanieczyszczeń zarówno z naszych ekranów, jak również z obudowy sprzętu. Nie wymagają one dodatkowego przecierania „na sucho” i są jednorazowe. W ofercie Activejet znajdziemy zarówno nawilżane, jak również suche ściereczki zapakowane w plastikowe, wygodne pudełka z zamknięciem zabezpieczającym przed wysychaniem oraz niewielkie, kompaktowe paczki idealne dla fanów laptopów.

– Preparaty do czyszczenia drukarek

Ostatnim, jednak nie najmniej istotnym produktem są środki czyszczące wewnętrzne części drukarki, takie jak głowice igłowe i pozostałe, delikatne mechanizmy. Szczególnym problemem są pozostałości po używanym papierze, który osadza się na elementach ruchomych odpowiadających za podawanie papieru. Zanieczyszczone elementy są powodem zacinania się papieru w drukarce oraz spowolnienia pracy samej drukarki. Większość drukarek posiada proste do zdjęcia pokrywy i klapki, dzięki którym możemy dostać się do ich newralgicznych części.

Szkoła tuż tuż – to już ostatnie chwile na kompletowanie wyprawki i zakup niezbędnych pomocy naukowych. Na szczęście wszystkie wspominane powyżej elementy dziecięcego pokoju szybko i sprawnie zakupicie na wyspach Activejet dostępnych na terenie całego kraju.

Mat. promocyjne


Artykuł powstał przy współpracy z Activejet


Lifestyle Psychologia

Jeśli on mówi tobie te rzeczy, to znaczy, że jesteś w toksycznym związku

Redakcja
Redakcja
6 sierpnia 2019
Fot. iStock/dima_sidelnikov

Na początku wszystko wygląda różowo. On taki cudowny, wasz związek jak wymarzony. Motyle w brzuchu i tak dalej. Wielu rzeczy nie chcemy widzieć, nawet jeśli bliscy sugerują, żeby zastanowić się, czy na pewno chcemy być z tym facetem, a my zupełnie nie wiemy, o co im chodzi.

Gdy jednak związek wchodzi w poważniejszy etap, wspólne mieszkanie, codzienność, a może z czasem i dzieci, coś nam zaczyna zgrzytać. Intuicyjnie czujemy, że nie wszystko jest tak, jak sobie wymarzyłyśmy i jak nam się wydawało, że będzie. Jeszcze nie potrafimy tego nazwać, ale niepokój, który zaczyna narastać powinien nas na chwilę zatrzymać, warto by było mu się przyjrzeć, bo być może tkwisz w toksycznym związku, a nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Czasami toksyczność może się skończyć na słownych nadużyciach Ale nigdy nie powinnaś się czuć zmuszona do znoszenia tego, bez względu na to, jak bardzo go kochasz.

Jeśli twój partner mówi te rzeczy, być może jesteś w toksycznym związku.

„Jesteś przegrana”

Podczas kłótni z partnerem mogą paść słowa, których tak naprawdę nie myślisz. Jeśli on cię obraża, zareaguj. Powiesz mu, że nie życzysz sobie, by tak do ciebie się odzywał, że nie będziesz z nim rozmawiać, gdy będzie cię obrażał. Gdy on nie reaguje i za nic ma to, co mówisz, zastanów się, czy chcesz nadal być tak traktowana.

„Nie rób dramatu”

Gdy on umniejsza twoją reakcję, jasne, możesz się zastanowić, czy faktycznie nie reagujesz zbyt emocjonalnie, ale gdy jego słowa mają na celu odwrócić uwagę od tego, co on robi i mówi, a ciebie to rani, nie ma prawa narzucać ci, co powinnaś czuć. To tylko tobie szkodzi, bo osłabia twoją samoocenę, a co więcej, przestajesz ufać swoim uczuciom. Powiedz mu, że chcesz, żeby szanował twoje emocje i zobacz, czy coś się zmieni.

„Dlaczego nie możesz być szczęśliwa?”

Niezależnie od tego, czy zmagasz się z problemami ze zdrowiem psychicznym, czy po prostu denerwujesz się sytuacją, dobry partner to taki, który okaże empatię i zapyta, w jaki sposób może cię wesprzeć. Ale ktoś, kto chce, żebyś „przeszedł przez to” lub „po prostu była szczęśliwa”, nie jest kimś, kto zareaguje pozytywnie.

Wyjaśnij mu, że takie komentarze powodują, że czujesz się gorzej. Jeśli zmieni swoje zachowanie, to wspaniale. Ale jeśli nadal będzie reagował tak, jakby twoje negatywne emocje były dla niego ciężarem, zastanów się, czy nadal chcesz być w takim związku.

„Nikt inny nie by z tobą nie wytrzymał”

Ten komunikat służy kontrolowaniu partnera. Podważa twoją samoocenę, bo zaczynasz w to wierzyć i tolerujesz zachowanie twojego faceta. Jeśli on mówi tobie takie rzeczy, to znaczy, że ciebie nie szanuje. Nie ciągnij tego, on się raczej nie zmieni, za to ty, tkwiąc w tym związku, będziesz krzywdzić siebie.

„Jesteś taka głupia”

W tym przypadku wszystko zależy od kontekstu, bo te słowa mogą być banalnym żartem, ale jeśli twój partner naprawdę obraża twoją inteligencję, to nie jest w porządku. To typowa sytuacja dla toksycznego związku. Porozmawiaj z nim, powiedz, że nie chcesz, by tak do ciebie mówi. Jeśli przeprosi i obieca, że będzie uważać na to, jak się do ciebie odnosi – to dobry znak, ale gdy konsekwentnie ci ubliża – zakończ ten związek.

„Jeśli naprawdę mnie kochasz…”

Jeśli tymi słowami on próbuje coś na tobie wymusić, to jest typowa manipulacja. „Jeśli naprawdę mnie kochasz, to zostaniesz ze mną, a nie pójdziesz z przyjaciółkami do kina”, „Jeśli naprawdę mnie kochasz, to nie zostawisz mnie samego”. Na początku może się to wydawać cudowne, że tak cię kocha i chce, byś była z nim, jednak z czasem ten komunikat może oznaczać poważne nadużycia wobec ciebie. Nie musisz mu udowadniać nieustannie w ten sposób, że go kochasz.

„Jesteś jak twoja matka”

Tu też wszystko zależy od kontekstu, bo te słowa mogą być komplementem, jak i formą obrażenia cię i zranienia twoich uczuć, co jest typową toksyczną sytuacją.

Wyjaśnij partnerowi, że to stwierdzenie cię boli i daj mu szansę przeprosić. Upewnij się, że ustalasz granice i mówisz za siebie.

Dajesz mu szansę na poprawę, zwracasz uwagę na zachowania, których nie tolerujesz, ale nic się nie zmienia? Nie licz, że twoja miłość to wszystko przetrwa, bo toksyczność relacji szybciej cię zniszczy.


Zobacz także

Szczęście to stan świadomości. Zobacz jak osiągają go ci, do których los stale się uśmiecha

Trzy lata po Broad Peak czas wciąż nie leczy ran. Ewa Berbeka o stracie męża

Trzy lata po Broad Peak czas wciąż nie leczy ran. Ewa Berbeka o stracie męża

W całym tym szale przypomnijcie sobie uczucie, które postanowiło was związać na stałe

W całym tym szale przypomnijcie sobie uczucie, które postanowiło was związać na stałe