Go to content

Sucha cera – jak nawilżyć odwodnioną i przesuszoną skórę twarzy?

Fot. iStock/vadimguzhva

Sucha cera przypomina w dotyku szorstki pergamin. Wygląda na matową i nie ma naturalnego efektu „glow”. Zastanawiasz się, jak pielęgnować suchą skórę twarzy? Co zrobić, by przywrócić jej blask i nawilżenie? Kluczem do sukcesu jest świadomość tego w jaki sposób ją oczyszczać, nawilżać i odżywiać.

Sucha cera, czyli jaka?

Jak rozpoznać suchą skórę? Czym się takowa charakteryzuje? Sucha skóra może pojawić się u każdego – zarówno u młodych, jak i tych starszych kobiet. Zazwyczaj jest matowa, nieprzyjemna w dotyku i cienka. Pory są niewielkie, a zaskórniki rzadko kiedy występują. Skóra sucha często jest delikatna i wrażliwa, a tym samym towarzyszą jej nieprzyjemne objawy np. uczucie ściągnięcia, zaczerwienienie i pieczenie. Na przesuszonej cerze szybciej pojawiają się zmarszczki i oznaki przemęczenia.

Dlaczego skóra się przesusza?

Suchość skóry jest wynikiem obniżonej zdolności do wiązania i zatrzymania wody w warstwie naskórkowej. Problem może wynikać z czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do czynników zewnętrznych należą np. warunki atmosferyczne, nieodpowiednia dieta, niewłaściwa pielęgnacja. Duży wpływ na kondycję skóry ma stan organizmu i choroby towarzyszące. Niektóre choroby przewlekłe np. atopowe zapalenia skóry, łuszczyca czy cukrzyca mogą przyczyniać się do przesuszenia skóry.

Zobacz również: Sucha skóra, mrowienie w dłoniach i chrypka? To może być objaw niedoboru wapnia. Komu zagraża hipokalcemia?

Sucha cera – jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja?

Sucha skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, uważnego traktowania i dobrze dobranych kosmetyków. W pielęgnacji należy zadbać głównie o przywrócenie skórze naturalnego poziomu nawilżenia, złagodzenie uczucia ściągnięcia czy świądu. Ważne, by zadbać o skórę nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Zalecane jest picie dużej ilości wody – minimum dwa litry każdego dnia. Z kolei niewskazane jest spożywanie dużych ilości słodyczy, kawy, alkoholu i ostrych przypraw.

Pielęgnacja suchej cery – krok po kroku

Demakijaż

Makijaż usuwamy bardzo delikatnie, ale dokładnie. Do demakijażu możemy użyć płynu micelarnego lub mleczka, ale tylko tego przeznaczonego do skóry suchej. Doskonale sprawdzi się metoda OCM, która polega na oczyszczaniu skóry odpowiednio połączonymi olejami, które nie wysuszają i nie podrażniają skóry.

Łagodne oczyszczanie

By usunąć resztki zanieczyszczeń z powierzchni skóry należy ją oczyścić najlepiej mleczkiem lub delikatnym żelem. Najważniejsze, by kosmetyki były przeznaczone do pielęgnacji suchej skóry tak, by jej dodatkowo nie wysuszały i nie powodowały uczucia ściągnięcia.

Tonizacja

Tonizacja przywróci skórze właściwe pH i pomoże zatrzymać wilgoć w naskórku. Dodatkowo ukoi i przygotuje ją do wchłaniania substancji aktywnych ukrytych w serum czy kremie. Najlepiej sprawdzi się tonik bezalkoholowy, który nie wysuszy i nie podrażni.

Serum

Aplikacja serum często pomijana jest przez kobiety. Niektóre z nich jeszcze wciąż nie mają takiego produktu w swojej kosmetyczce. Najwyższa pora na zmiany! Odpowiednio dobrane serum odżywia skórę, rozświetla i zmniejsza widoczność zmarszczek. Serum najlepiej stosować dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Krem do twarzy

Po dokładnej aplikacji serum nadchodzi kolej na jeden z ważniejszych kosmetyków – krem do twarzy, który suchej skórze powinien zapewnić odpowiednie nawilżenie. Najlepiej sprawdzi się ten o bogatym składzie,  oczywiście dedykowany do suchej skóry.

Krem pod oczy

Nadeszła kolej na ostatni etap pielęgnacji – aplikację kremu pod oczy. Krem pod oczy zapewni spojrzeniu wypoczęty i świeży wygląd. Skóra pod oczami jest bardzo delikatna i nie posiada gruczołów łojowych, dlatego potrzebuje dodatkowego wsparcia i zabezpieczenia.

Zobacz również: Tłusta cera – jak o nią prawidłowo dbać? Co zrobić, by przestała się błyszczeć?

O czym jeszcze warto pamiętać?

Posiadaczki suchej skóry do peelingowania cery powinny podejść bardzo ostrożnie. Nadmierne złuszczanie naskórka może doprowadzić do pogorszenia kondycji skóry. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne, których można używać sporadycznie.