Związek

20 zasad szczęśliwego małżeństwa

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 września 2016
20 zasad szczęśliwego małżeństwa
Fot. iStock/PeopleImages
 

Nie wydaje się wam czasem, że z małżeństwem jest trochę tak, jak z rzeczą nabytą. Dostajesz, masz i to wystarczy. Ale o każdą nową rzecz trzeba dbać, by służyła nam przez długie lata. No chyba, że nam nie zależy.

Ale jeśli zależy wam na miłości, na tej drugiej osobie obok i na waszym wspólnym szczęściu, warto mieć zasady, które sprawią, że wasz związek nie zamieni się w ruinę.

Pamiętajcie, że nikt nie jest idealny, a wy kochacie także za niedoskonałości.

Nie obawiajcie się okazywania uczuć, nie tylko tych pozytywnych, ale także złości, smutku. Bycie razem to akceptacja siebie nawzajem z całą gamą emocji.

Bądźcie zawsze sobą. Nie udawajcie kogoś, kim nie jesteście. Nie przebierajcie się za kogoś innego, tylko po to, by ktoś was kochał.

Nie zmieniajcie na siłę tego, kogo kochasz. Przecież nie pokochaliście za to, żeby zmieniać.

Słuchajcie uważnie. Znajdźcie czas, żeby wysłuchać tego, co druga osoba ma do powiedzenia. To tak niewiele kosztuje, a tak wiele daje w związku zrozumienia.

Pamiętajcie o czułości. O pokazywaniu, że druga osoba jest dla was ważna, że macie dla siebie niezmiennie mnóstwo dobrych uczuć. Przytulcie, pocałujcie na dzień dobry, wyślijcie SMS-a w ciągu dnia.

Dbajcie o waszą bliskość. Nie zapędzajcie się w swojej pracy, w domowych obowiązkach, w wychowaniu dzieci zapominając o sobie nawzajem. Pilnujcie, by wasze drogi się nie rozeszły.

szczęśliwego małżeństwa

Fot. iStock/Jacob Ammentorp Lund

Pamiętajcie, że intymność jest w związku ważna. Szukajcie okazji do niej. Do pobycia tylko we dwoje, zadbania, by się od siebie nie oddalić.

Bądźcie dla siebie atrakcyjni. Fizycznie, emocjonalnie i duchowo. Rozwijajcie się, sprawiajcie, że ta druga osoba będzie niezmiennie was ciekawa.

Inspirujcie się nawzajem. Bądźcie dla siebie nieustającym wyzwaniem.

Doceniajcie w waszym związku wszystko to, co dobre. Mówcie sobie, za co się kochacie, dlaczego lubicie być razem.

Bądźcie ze sobą szczerzy, nawet, gdy musicie sobie powiedzieć niekoniecznie miłe rzeczy. Nie okłamujcie się nawet w najdrobniejszych sprawach.

Sprawiajcie sobie codziennie drobne przyjemności. Filiżanka kawy, przygotowana kąpiel, wyręczenie w jakimś domowym obowiązku. Nie zapominajcie o tym.

Ważne jest dzisiaj. Nie, co będzie za tydzień, miesiąc czy rok. Nie planujcie zmian w waszym związku w przyszłości. Skup się na tym, co i teraz i działaj. Szkoda czasu.

Okazujcie sobie miłość, nie tylko słowami, ale też gestami. Pokazujcie światu, że się kochacie. Nie wstydźcie się swoich uczuć.

Bądźcie dla siebie wsparciem. Tak, byście wiedzieli, że w każdej sytuacji możecie na siebie liczyć.

Śmiejcie się razem. Nie traćcie poczucia humoru i szukajcie zawsze pretekstu do uśmiechu.

Wychowujcie wspólnie dzieci. Ustalcie zasady, którymi oboje się kierujecie, nie działajcie przeciwko sobie.

Ufajcie sobie i dajcie sobie wolność w związku. Małżeństwo to nie jest złota klatka, w której trzeba się zamknąć. To piękne miejsce, do którego zawsze się wraca.

Spędzajcie czas na rzeczach, które robicie robić wspólnie. Bieganie, pływanie, sadzenie kwiatów, a może łowienie ryb. Jeśli nie ma takiej rzeczy – znajdźcie ją razem.

To co? Do druku i na lodówkę?


Związek

10 sposobów na wywołanie szczęścia. Czas wyzwolić endorfiny!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 września 2016
Fot. iStock / Martin Dimitrov
 

Dobry humor? Byłoby idealnie, gdyby towarzyszył nam od samego rana, przez cały dzień. A jednak bywa, że wstajemy przysłowiową lewą nogą lub w ciągu dnia dzieją się rzeczy, które skutecznie zabijają w nas poczucie zadowolenia i doskonałe samopoczucie. Jednak są sposoby na to, by uśmiechać się przez cały czas. A wszystko dzięki endorfinom, które bardzo łatwo można aktywować, gdy jest taka potrzeba.

Endorfiny, co to takiego?

Endorfiny, nazywane też hormonami szczęścia, to grupa hormonów peptydowych, wytwarzanych przez obszary w mózgu wpływające na uczucia i odczuwanie oraz rdzeń kręgowy. Endorfiny należą do naturalnych opioidów, czyli substancji łagodzących ból, których działanie porównuje się do skutków zażycia morfiny. Wzrost stężenia endorfin we krwi sprawia, że odczuwany ból słabnie. Co ciekawe, wzrost ich stężenia pojawia się w sytuacji zagrożenia, gdy się śmiejemy, podczas aktywności fizycznej, szczególnie podczas towarzyszącej jej rywalizacji. Poczucie szczęścia daje również jedzenie — czekolada, a nawet niektóre ostre przyprawy (np. chili) także sprzyjają wytwarzaniu endorfin.

Istnieje więcej sposobów na dobry humor nakręcany endorfinami

1. Nie zrywaj się z łóżka od razu

Daj sobie parę chwil na pozytywne rozbudzenie, wyciągnięcie się w pościeli. Dzięki tej swoistej gimnastyce polegającej na wyciągnięciu i naprężeniu mięśni całego ciała, a także głębokiemu oddechowi, pobudzisz krążenie krwi a do komórek mózgu głowy uderzy fala tlenu. To z kolei spowoduje przyspieszoną produkcję endorfin i serotoniny. Endorfiny doskonale wpływają na humor, działają kojąco i przeciwbólowo. Serotonina to neuroprzekaźnik o działaniu przeciwdepresyjnym, który pobudza dobry humor i wprawia w stan rozluźnienia. Taki miks szybko doda energii i zmobilizuje do działania w trakcie dnia.

2. Prysznic naprzemienny

Pewnie pierwsza myśl o polewaniu ciała wodą raz ciepłą, a raz zimną, nie przyprawia o zachwyt, jednak to przynosi szybkie efekty. Naprzemienny zimno-ciepły prysznic pobudzi krążenie i tak jak podczas przeciągania się w pościeli, dotleni mózg. Dzięki temu szybciej przychodzi jasność umysłu i gotowość do działania. Po prysznicu użyj balsamu o ulubionym zapachu, co dodatkowo wprawi cię w dobry humor.

3. Zjedz węglowodany złożone

Zafunduj sobie na śniadanie posiłek oparty na węglowodanach złożonych. Skutecznie i na długo podnoszą one poziom cukru we krwi i dodają energii, co poprawia nastrój. Postaraj się, by na twoim talerzu rano lądowało pełnoziarniste pieczywo, owsianka, makaron lub płatki z pełnego ziarna, brązowy ryż lub orzechy.

4. Otaczaj się energetycznymi  barwami

Najlepsze do tego będą odcienie pomarańczy, żółci i czerwieni. Nie musisz ubierać się w krzykliwe kolory od stóp do głów, ale posiadanie choć jednego kolorowego elementu garderoby, wpłynie dobrze na twoje samopoczucie. Udowodniono, że jaskrawe, wesołe kolory stymulują mózg do pracy, zwiększają koncentrację, sprzyjają kreatywności i poprawiają nastrój.

5. Antydepresanty na drugie śniadanie

Szukając przekąski w czasie drugiego śniadania, nie kupuj byle czego. Sięgaj po te produkty spożywcze, które zawierają bogactwo naturalnych antydepresantów: magnezu, witamin z grupy B, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz substancji pobudzających organizm do produkcji hormonów szczęścia: serotoniny, dopaminy, endorfin. Do nich zalicza się np. banan, chude mięso, np. kurczaka lub indyka, sałatka ze szpinakiem. Jeśli nie przejmujesz się kaloriami, kilka kostek czekolady zdecydowanie poprawi ci humor.

6. Pozbądź się zmarszczek z czoła

Ale nie za sprawą zabiegów kosmetycznych, ale naturalnego rozluźnienia mięśni twarzy. Najczęściej nosimy się lekko spięte, więc na czole tworzą się zmarszczki, a twarz przybiera zasępiony wygląd. Rozluźnienie napiętych mięśni, mózg traktuje jako sygnał dla relaksu i wyciszenia emocji.

7. Relaksuj się

Rób to tak jak lubisz, pozytywny skutek może przynieść nawet kilkuminutowe zamknięcie oczu, i skupienie myśli nad przyjemnymi sprawami czy wspomnieniami. Zrelaksowana będziesz miała lepszy humor, a problemy przestaną wydawać się tak straszne, jak w chwili odczuwania napięcia.

8. Ruszaj się

Tańcz, biegaj, zażywaj spacerów na świeżym powietrzu. Każda aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, a co za tym idzie, poczucie zadowolenia i satysfakcję. Jeśli robicie coś w towarzystwie, dobry humor powinien pojawić się szybko, ponieważ kontakt z innymi osobami zazwyczaj ściąga myśli na inne, bardziej przyjemne tory.

9. Uprawiaj seks

Dzięki temu twój organizm uwolni endorfiny, serotoninę i oksytocynę, działające jak naturalny antydepresant. Naukowcy z New York University 11 lat temu udowodnili, że w męskim nasieniu znajdują się substancje o działaniu antydepresyjnym. Podczas stosunku do krwiobiegu kobiety przenikają hormony, które oddziałują na komórki nerwowe mózgu i wpływają na nasz nastrój.

10. Bądź dla siebie dobra

Nagradzaj się za sukcesy i chwal często, budując pozytywny obraz we własnych oczach. Mów o sobie dobrze także w towarzystwie innych osób, ale nie w ramach przechwałek, ale dzielenia się w motywujący sposób własnymi osiągnięciami.


źródło: zdrowie.gazeta.pl, www.hellozdrowie.pl


Związek

Nie komplikuj sobie życia!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 września 2016
Nie komplikuj sobie życia

W życiu byłoby nam o wiele łatwiej, gdyby nie… my sami. Marnujemy życiowe okazje, komplikujemy relacje z najbliższymi, udajemy, zamiast mówić wprost co tak naprawdę myślimy. A gdyby tak, to wszystko sobie uprościć?

Nie komplikuj:

1. Miłości

3

2. Relacji z bliskimi

5

3. Relacji z otoczeniem

4

4. Komunikacji 

2

5. Tego, co mogłoby naprowadzić cię na właściwe tory

6

6. Własnej sytuacji

7

Problemy, relacje z bliskimi, chwilowe smutki i nadmiar emocji – to wszystko jest naprawdę o wiele mniej złożone, niż ci się wydaje…

10

 


Zobacz także

9 rzeczy, przez które nie potrafisz znaleźć miłości

9 rzeczy, przez które nie potrafisz znaleźć miłości

Pusta szufladka. To takie proste… Od dwudziestu lat On jest moją miłością

Mężczyzna w Krainie Czarów