Go to content

20 zasad szczęśliwego małżeństwa

20 zasad szczęśliwego małżeństwa
Fot. iStock/PeopleImages

Nie wydaje się wam czasem, że z małżeństwem jest trochę tak, jak z rzeczą nabytą. Dostajesz, masz i to wystarczy. Ale o każdą nową rzecz trzeba dbać, by służyła nam przez długie lata. No chyba, że nam nie zależy.

Ale jeśli zależy wam na miłości, na tej drugiej osobie obok i na waszym wspólnym szczęściu, warto mieć zasady, które sprawią, że wasz związek nie zamieni się w ruinę.

Pamiętajcie, że nikt nie jest idealny, a wy kochacie także za niedoskonałości.

Nie obawiajcie się okazywania uczuć, nie tylko tych pozytywnych, ale także złości, smutku. Bycie razem to akceptacja siebie nawzajem z całą gamą emocji.

Bądźcie zawsze sobą. Nie udawajcie kogoś, kim nie jesteście. Nie przebierajcie się za kogoś innego, tylko po to, by ktoś was kochał.

Nie zmieniajcie na siłę tego, kogo kochasz. Przecież nie pokochaliście za to, żeby zmieniać.

Słuchajcie uważnie. Znajdźcie czas, żeby wysłuchać tego, co druga osoba ma do powiedzenia. To tak niewiele kosztuje, a tak wiele daje w związku zrozumienia.

Pamiętajcie o czułości. O pokazywaniu, że druga osoba jest dla was ważna, że macie dla siebie niezmiennie mnóstwo dobrych uczuć. Przytulcie, pocałujcie na dzień dobry, wyślijcie SMS-a w ciągu dnia.

Dbajcie o waszą bliskość. Nie zapędzajcie się w swojej pracy, w domowych obowiązkach, w wychowaniu dzieci zapominając o sobie nawzajem. Pilnujcie, by wasze drogi się nie rozeszły.

szczęśliwego małżeństwa

Fot. iStock/Jacob Ammentorp Lund

Pamiętajcie, że intymność jest w związku ważna. Szukajcie okazji do niej. Do pobycia tylko we dwoje, zadbania, by się od siebie nie oddalić.

Bądźcie dla siebie atrakcyjni. Fizycznie, emocjonalnie i duchowo. Rozwijajcie się, sprawiajcie, że ta druga osoba będzie niezmiennie was ciekawa.

Inspirujcie się nawzajem. Bądźcie dla siebie nieustającym wyzwaniem.

Doceniajcie w waszym związku wszystko to, co dobre. Mówcie sobie, za co się kochacie, dlaczego lubicie być razem.

Bądźcie ze sobą szczerzy, nawet, gdy musicie sobie powiedzieć niekoniecznie miłe rzeczy. Nie okłamujcie się nawet w najdrobniejszych sprawach.

Sprawiajcie sobie codziennie drobne przyjemności. Filiżanka kawy, przygotowana kąpiel, wyręczenie w jakimś domowym obowiązku. Nie zapominajcie o tym.

Ważne jest dzisiaj. Nie, co będzie za tydzień, miesiąc czy rok. Nie planujcie zmian w waszym związku w przyszłości. Skup się na tym, co i teraz i działaj. Szkoda czasu.

Okazujcie sobie miłość, nie tylko słowami, ale też gestami. Pokazujcie światu, że się kochacie. Nie wstydźcie się swoich uczuć.

Bądźcie dla siebie wsparciem. Tak, byście wiedzieli, że w każdej sytuacji możecie na siebie liczyć.

Śmiejcie się razem. Nie traćcie poczucia humoru i szukajcie zawsze pretekstu do uśmiechu.

Wychowujcie wspólnie dzieci. Ustalcie zasady, którymi oboje się kierujecie, nie działajcie przeciwko sobie.

Ufajcie sobie i dajcie sobie wolność w związku. Małżeństwo to nie jest złota klatka, w której trzeba się zamknąć. To piękne miejsce, do którego zawsze się wraca.

Spędzajcie czas na rzeczach, które robicie robić wspólnie. Bieganie, pływanie, sadzenie kwiatów, a może łowienie ryb. Jeśli nie ma takiej rzeczy – znajdźcie ją razem.

To co? Do druku i na lodówkę?