Go to content

Jak zmyć hennę ze skóry, rzęs i włosów? Skuteczne sposoby!

Fot. iStock / stock_colors

Henna jest naturalnym barwnikiem otrzymywanym z liści i pędów lawsonii bezbronnej – rośliny tropikalnej. Posiada właściwości koloryzujące i właśnie z tego względu znalazła zastosowanie w przyciemnianiu brwi i rzęs, a także farbowaniu włosów. Jednak nieudana henna może przytrafić się każdemu. Jak zmyć hennę domowymi sposobami?

Niestety, wpadki kosmetyczne się zdarzają, a ich konsekwencje nie zawsze są łatwe do usunięcia. Zbyt ciemne, za grube lub krzywo ufarbowane brwi zamiast dodawać uroku – szpecą. Podobnie pofarbowana skóra głowy nie wygląda zbyt estetycznie. I choć początkowo może się wydawać, że to już koniec świata, nie warto się poddawać. Domowe sposoby pomogą w szybkim usunięciu barwnika. Najważniejsze – barwnik należy spróbować usunąć świeżo po nałożeniu! Ze zmywaniem henny z pofarbowanych brwi czy skóry głowy nie można zwlekać.

Zobacz również: Henna pudrowa brwi. Na czym polega i za co pokochały ją kobiety?

Jak zmyć hennę?

  • Tłusty krem – krem o bogatej konsystencji świetnie sprawdzi się w usuwaniu henny. Wacikiem lub patyczkiem nakładamy grubą warstwę tłustego kremu na brwi lub pofarbowaną skórę. Krem zostawiamy na 10 minut, a następnie dokładnie wycieramy. Henna powinna zniknąć, a ta bardzo ciemna zblednąć. By uzyskać zadowalający efekt czynność można powtórzyć kilkukrotnie.
  • Pianka do golenia – sprawdzi się zarówno ta dla kobiet jak i mężczyzn. Wszystko za sprawą tłustego emolientu i substancji renatłuszczajacych, które pomogą w usunięciu barwnika. Grubą warstwę pianki nakładamy na wybraną część i czekamy około 15-20 minut. Następnie delikatnie pocieramy chusteczką włoski i usuwamy kosmetyk.
  • Płyn do demakijażu – to kolejny sposób na usunięcie klasycznej lub pudrowej henny. Wacik nasączamy płynem do demakijażu i pocieramy nim ufarbowane miejsce. Ważne – robimy to pod włos! Pocieramy delikatnie by nie doprowadzić do podrażnienia skóry. Choć zastosowanie płynu do demakijażu jest jednym z łagodniejszych sposobów, to do niewielkiej korekty sprawdzi się doskonale.
  • Oliwka lub oliwa z oliwek z cytryną – to mało inwazyjna i często bardzo skuteczna metoda zmywania henny. Emolienty posiadają właściwości wiązania barwnika, dlatego jasny barwnik mogą usunąć całkowicie, a ciemny znacznie rozjaśnić. Wystarczy nałożyć oliwę na patyczek lub wacik i delikatnie przemywać zabrudzone miejsce. By uzyskać lepszy efekt, do oliwy można dodać kilka kropli soku z cytryny.
  • Spirytus kosmetyczny – alkohol pomoże zmyć hennę ze skóry. W tym celu, wacik nasączamy spirytusem kosmetycznym lub innym wysokoprocentowym alkoholem i na kilka minut przykładamy do brwi lub skóry. Po upływie 3 minut zdejmujemy wacik i delikatnie przecieramy nim skórę.
  • Szampon przeciwłupieżowy – by zmyć hennę ze świeżo pofarbowanych włosów warto użyć szamponu przeciwłupieżowego, który często jest silniejszy od tych tradycyjnych. Włosy i skórę głowy dokładnie myjemy i spłukujemy wodą. Dla lepszego efektu czynność można powtórzyć dwukrotnie.
  • Miód i cytryna – to doskonała mieszanka, która pomoże usunąć hennę z brwi lub włosów. Przygotowaną maskę nakładamy na pofarbowane miejsce i odczekujemy kilka minut. Potem włosy myjemy jak dotychczas.

Niestety, hennę, zwłaszcza tą naprawdę ciemną, nie zawsze można dokładnie zmyć z włosów, brwi czy skóry. Dlatego przed rozpoczęciem zabiegu, okolice dookoła farbowanych obszarów warto posmarować tłustym kremem lub oliwką. Domowe sposoby zmywania henny najlepiej sprawdzą się tuż po farbowaniu, od razu po zabiegu. Dlatego jeśli efekt nas nie zadowala, nie zwlekamy i nie zastanawiamy się, tylko od razu działamy.