Go to content

Laserowa korekcja astygmatyzmu

Astygmatyzm dotyczy około 40 % osób posiadających wadę wzroku w postaci krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Objawia się w postaci zaburzenia prawidłowego widzenia, bólów głowy, czy pieczenia oczu. Jest on dość powszechny i łatwy do skorygowania przy pomocy odpowiednio dobranych soczewek, ale też laserowej korekcji wzroku. Dowiedz się, na czym polega astygmatyzm oraz jak przebiega zabieg jego laserowej korekcji.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku, która w znacznej większości przypadków dotyczy rogówki, stanowiącej przednią ściankę gałki ocznej. Polega na powstawaniu na siatkówce obrazu niepunktowanego, będącego wynikiem załamywania się światła w różnych kierunkach. Dzieje się tak z powodu nieregularnego kształtu rogówki. U osób bez astygmatyzmu ma ona kształt piłki, natomiast u osób z astygmatyzmem przypomina jajko.

Rogówka okrągła w każdym przekroju jest taka sama, co oznacza również, że ma taką samą moc. Rogówka astygmatyczna, której jeden z przekrojów jest bardziej wypukły, a drugi bardziej płaski, czyli słabszy lub mocniejszy, powoduje zakłócenia odbieranego przez oko obrazu. Wadę tę można jednak łatwo skorygować, na przykład poprzez przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Rozmazanie obrazu, jego krzywienie, pogorszenie ostrości i czułości na kontrast, czy problemy z rozróżnieniem drobnych elementów oraz niektórych kształtów, to objawy, jakie mogą świadczyć o astygmatyzmie. W zależnosciod stopnia zaawansowania wady sygnaly te mogą być mniej lub bardziej odczuwalne i dotyczyć patrzenia na bliską, bądź daleką odległość.

Ponadto często towarzyszą im natarczywe bóle głowy (zwłaszcza w okolicy czoła), bolesność oczu, ich pieczenie, swędzenie, czy pieczenia, a także pogorszenie widzenia po zmroku. Objawy te mogą w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego doświadczając ich, warto rozważyć przeprowadzenie zabiegu, jakim jest laserowa korekcja wzroku.

W jaki sposób koryguje się astygmatyzm?

Korekcja astygmatyzmu jest możliwa poprzez dobór odpowiednich soczewek kontaktowych lub okularowych — w tym przypadku stosuje się szkła cylindryczne, które muszą być dobrane przez specjalistę. Aby spełniały swoje zadanie, konieczne jest, aby stanowiły odwzorowanie różnic, jakie dotyczą rogówki. Inna metoda to laserowa korekcja wzroku.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Soczewki kontaktowe, czy szkła cylindryczne to skuteczna metoda leczenia astygmatyzmu, ale nie jest ona rozwiązaniem trwałym. Dzięki specjalistycznej wiedzy oraz zastosowaniu zaawansowanych technologicznie narzędzi, można pozbyć się go w bezpieczny, szybki i bezbolesny sposób, poprzez laserową korekcję wzroku. Zabieg ten polega na wymodelowaniu rogówki, tak aby osiągnęła odpowiedni kształt. Trwa on kilka minut i jest przeprowadzany przy znieczuleniu miejscowym.

Dostępność nowoczesnych urządzeń, a także wiedza, doświadczenie oraz umiejętności specjalisty pozwalają na skuteczne skorygowanie astygmatyzmu i towarzyszących mu dolegliwości. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest szybki, bezbolesny i mało inwazyjny, dlatego decyduje się na niego coraz więcej osób.