Go to content

Sposób na tanie ogrzewanie i zdrowie? Poznaj promienniki podczerwieni!

Ogrzewanie nigdy nie należało do najtańszych, a nadchodząca zima zapowiada się pod względem kosztów za ciepło jeszcze mniej optymistycznie od poprzednich. Nic dziwnego, że wiele osób szuka alternatywy dla klasycznych rozwiązań grzewczych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się promienniki podczerwieni – urządzenia generujące ciepło dzięki promieniowaniu ir. Warto wiedzieć, że sprzęty te nie tylko dbają o komfort cieplny domowników, ale też pozytywnie wpływają na wiele dolegliwości ze strony mięśni i stawów. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Jak działają promienniki podczerwieni i samo promieniowanie podczerwone?

Elektryczne promienniki ir emitują promieniowanie podczerwone, które rozchodzi się w formie fal elektromagnetycznych. Dzięki swojej specyfice urządzenie ogrzewa nie powietrze, jak ma to miejsce w przypadku, kiedy stosuje się klasyczne ogrzewanie konwekcyjne, ale obiekty w zasięgu – ludzi, zwierzęta, przedmioty, czy ściany. Co ważne, zmiana temperatury odczuwana jest błyskawicznie!

Działanie promienników podczerwieni można porównać pod względem odczuć do wystawiania się na słońce w ciepły dzień, z tym że generowane przez panele promieniowanie nie opala (nie jest to bowiem promieniowanie UV). Promieniowanie podczerwone jest w pełni bezpieczne i od dawna wykorzystuje się je w rehabilitacji schorzeń reumatycznych oraz innych dolegliwościach ze strony układu ruchowego.

Zalety promienników podczerwieni. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Wyjątkowy sposób działania promienników podczerwieni sprawia, że niwelują one wiele problemów, z którymi borykają się użytkownicy klasycznego ogrzewania pomieszczeń. Warto wspomnieć przede wszystkim, że promienniki zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów, nie wysuszają powietrza oraz są przyjazne alergikom, ponieważ nie intensyfikują ruchów powietrza, a więc nie wznoszą kurzu.

Poza tym promienniki podczerwieni niezwykle łatwo się obsługuje – wystarczy podłączyć je do kontaktu. Nie trzeba też przeprowadzać żadnych inwazyjnych remontów. Istnieje wiele możliwości w zakresie sposobu ich montażu: na ścianie z użyciem kołków montażowych, pod
sufitem na specjalnych linkach oraz w formie wolnostojącej na nóżkach. Wiele modeli z powodzeniem sprawdzi się również w łazience. Umiejscowienie promiennika ułatwia jego płaska, łatwa do wkomponowania w przestrzeń budowa. Ogrzewanie na podczerwień nie wymaga żadnych dodatkowych źródeł zasilania – nie trzeba dla nich magazynować drewna, węgla, czy oleju. Jedyna wada promienników polega tak naprawdę na tym, że nie da się nimi podgrzewać wody.

Ile kosztuje promiennik podczerwieni i ogrzewanie promiennikowe?

Koszty samego urządzenia są zależne przede wszystkim od jego wydajności. Najtańsze domowe promienniki podczerwieni kosztują około 300 zł i są w stanie zapewnić ciepło w 9-metrowym pomieszczeniu. Najdroższe przekraczają 1000 zł i potrafią ogrzać 36 metrów kwadratowych, a więc przyjemnych rozmiarów kawalerkę.

Na cenę urządzeń ma też wpływ technologia ich wykonania – najstarsze promienniki podczerwieni bazują na aluminiowych elementach grzewczych, nowsze na kryształach węgla, a najnowsze na grafenie. Każdy z kolejnych materiałów cechuje wyższa wydajność i mniejsze zużycie prądu. Koszt sprzętu może również wzrosnąć wraz z dodatkowymi funkcjonalnościami – obsługą smartfonem, termostatem, wbudowanym oświetleniem LED, czy materiałem umożliwiającym malowanie promiennika. Więcej dowiesz się z artykułu o tym, jak wybrać promiennik podczerwieni.

Jeżeli zaś chodzi o opłaty za energię elektryczną podczas używania promienników podczerwieni, to przede wszystkim należy zapamiętać, że jest ona niższa nawet o 65% w stosunku do klasycznego ogrzewania elektrycznego. Pod względem oszczędności może również rywalizować z piecami na ekogroszek, pellet, gaz ziemny, czy olej opałowy.

Konkretne liczby zalezą od wybranego modelu urządzenia. Dla przykładu producent promienników Cronos szacuje, że:

  • na jeden promienniki o mocy 290W o wydajności do 9 m2 koszt wynosi ok. 45 złotych miesięcznie;
  • na jeden promiennik o mocy 420W o wydajności do 22 m2 koszt wynosi ok. 55 złotych miesięcznie;
  • na jeden promiennik o mocy 1200W o wydajności 36 m2 koszt wynosi ok. 105 złotych miesięcznie.

Najwięcej oszczędzą osoby, które mają dobrze docieplone mieszkanie lub dom. Promiennik podczerwieni powinien też zwrócić szczególną uwagę osób posiadających panele fotowoltaiczne – zwłaszcza po zmianie prawa, która nie pozwala na odbieranie naddatków energetycznych przesyłanych do sieci.

Gdzie kupić elektryczne promienniki podczerwieni?

Elektryczne promienniki podczerwieni oferuje coraz większa liczba sklepów – nie tylko elektronicznych. Odpowiedni promiennik podczerwieni dostosowany do Twoich potrzeb znajdziesz również w marketplace medme sklep – najzdrowszym miejscu w Internecie, które
zrzesza wielu sprzedawców, by dostarczać klientom najciekawsze i najatrakcyjniejsze oferty w jednym miejscu. Nie rezygnuj z komfortu cieplnego z powodu wysokich cen ogrzewania – postaw na promienniki ciepła!

Teraz, z kodem OHME70 kupisz promiennikowy panel grzewczy taniej! Podaj w koszyku kod, by obniżyć cenę najnowocześniejszego promiennika podczerwieni Cronos GRAFEN z  podświetlaną ramą LED i termostatem 420W o 70 zł!