Sucha skóra na łokciach to jeden z częstszych problemów skórnych. Zmagają się z nim zarówno kobiety jak i mężczyźni. Choć problem może utrzymywać się przez cały rok, nasila się w okresie jesienno-zimowym. O czym świadczą suche łokcie i jak im zapobiegać?
Sucha skóra na łokciach – przyczyny
Sucha skóra na łokciach jest zewnętrznym symptomem zaburzeń i schorzeń w organizmie. Suche łokcie, a także i kolana, najczęściej pojawiają się w przypadku problemów zdrowotnych takich jak na przykład:
- Niedoczynność tarczycy – tarczyca to niezwykle ważny gruczoł, od którego uzależniona jest gospodarka hormonalna. Zakłócona praca tarczycy prowadzi do wielu problemów, a jednym z nich są chropowate łokcie i kolana.
- Łuszczyca – przewlekła i zapalna choroba charakteryzująca się specyficznymi zmianami skórnymi.
- Atopowe zapalenie skóry (AZS) – to przewlekła choroba skórna, często uwarunkowana genetycznie. Sucha i swędząca skóra na łokciach jest jednym z objawów egzemy, który wymaga konsultacji u dermatologa.
- Grzybica łokci – duże, czerwone i okrągłe zmiany skórne, którym dodatkowo towarzyszy świąd i krostki na łokciach, najprawdopodobniej świadczą o jednej z odmian grzybicy skóry gładkiej.
Zobacz również: Pękające pięty i sucha skóra stóp. Jak można poradzić sobie z tym bolesnym problemem?
Za przesuszoną skórę na łokciach odpowiedzialna jest również nieodpowiednia pielęgnacja. Do najczęstszych błędów pielęgnacyjnych należą:
- Niedostateczne nawilżenie skóry – skóra na łokciach i kolanach ma dużą skłonność do rogowacenia i wysuszenia. Jeśli zapomnimy o odpowiednim nawilżeniu ciała, skóra w okolicy łokci stanie się przesuszona i chropowata.
- Nieodpowiednie kosmetyki – stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji np. tych zawierających alkohol czy posiadających działanie oczyszczające może doprowadzić do przesuszenia skóry na łokciach.
- Nieodpowiednie zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi – skóra na łokciach jest bardziej podatna na działanie wiatru, temperatury czy na otarcia. Nieodpowiednie nawilżenie, brak zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi sprawia, że skóra staje się wysuszona i chropowata.
Sucha skóra na łokciach może być również wynikiem:
- Niedostatecznego nawodnienia organizmu – picie zbyt małej ilości wody może doprowadzić do pogorszenia kondycji skóry, co objawia się suchymi i nieprzyjemnymi w dotyku łokciami.
- Nieodpowiednia dieta – spożywanie źle zbilansowanych posiłków, ubogich w witaminy i kwasy tłuszczowe odbija się na pracy całego organizmu.
Zobacz również: Skóra wrażliwa – co sprzyja działaniom anti-ageing? 4 rady kosmetologa
Jak się pozbyć suchej skóry na łokciach?
Istnieje wiele sposobów by pozbyć się suchej i nieprzyjemnej w dotyku skóry na łokciach. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na codzienną pielęgnację. Być może wyeliminowanie kosmetyku o działaniu wysuszającym okaże się wystarczające. Do pielęgnacji warto używać produktów natłuszczających i nawilżających. Najlepiej wybierać kosmetyki, które w składzie zawierają np.: glicerynę, mocznik, lanolinę, witaminę A, naturalne oleje, masło shea, kwas hialuronowy, alantoinę, olej z pestek rokitnika. Przez cały rok, nie tylko w okresie letnim, należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody – minimum 2 litry każdego dnia. Do codziennej diety warto włączyć produkty bogate w witaminy i tłuszcze nienasycone. Spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, ryb czy awokado korzystnie wpłynie na pracę organizmu. Dodatkowo można rozpocząć suplementację produktami zawierającymi kwasy omega-3 i omega-6. By pozbyć się suchej skóry na łokciach, w zaciszu domowym można wykonać zabieg z użyciem parafiny. To oleista substancja mineralna, która na powierzchni skóry tworzy warstwę niedopuszczającą do utraty nawilżenia i zatrzymującą wilgoć. Przy nadmiernie przesuszonej skórze należy unikać długich i gorących kąpieli, a także kąpieli w basenie, gdzie woda zawiera chlor. Gdy pomimo wprowadzonych zmian problem suchych łokci nie znika, warto skonsultować się z lekarzem.