Każdy marzy o skórze twarzy wolnej od niedoskonałości, jednak wielu z nas boryka się z uporczywym problemem, jakim jest trądzik. Choć często przypisujemy go okresowi dojrzewania, to w rzeczywistości może uprzykrzyć życie również dorosłym. Im szybciej zaczniemy go leczyć, tym większa szansa, że nie pozostawi on blizn lub przebarwień na naszej skórze. Należy również pamiętać o jej prawidłowej pielęgnacji. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.
Pielęgnacja cery trądzikowej – dwuetapowe oczyszczanie twarzy
Trądzik powstaje najczęściej wskutek zatkania porów, w których gromadzą się sebum, bakterie i zanieczyszczenia z powietrza. Są to idealne warunki do powstawania stanów zapalnych i zmian ropnych, którym można jednak skutecznie zapobiegać. Cerę problematyczną należy oczyszczać dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
Podczas porannej toalety należy zmoczyć twarz ciepłą wodą i nałożyć na nią odrobinę żelu oczyszczającego. Dzięki temu usuniemy pozostałości kosmetyków użytych do wieczornej pielęgnacji, a także kurz i roztocza gromadzące się na pościeli. Po całym dniu nasza skóra wymaga jeszcze bardziej dogłębnego oczyszczania, dlatego przed zastosowaniem żelu należy dokładnie zmyć makijaż płynem micelarnym o właściwościach antybakteryjnych.
Pielęgnacja cery problematycznej – prawidłowe osuszanie skóry
Jak pozbyć się trądziku? Należy unikać jednego z najczęściej popełnianych błędów przez osoby zmagających się z trądzikiem, jakim jest osuszanie skóry ręcznikiem wielorazowym. Wilgotny materiał to ogromne siedlisko bakterii i zarazków, które mogą prowadzić do zaostrzenia się zmian trądzikowych. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się częsta wymiana bawełnianego ręcznika, którego należy używać tylko i wyłącznie do twarzy. Należy pamiętać również o tym, aby mocno nie pocierać twarzy, a delikatnie przykładać do niej materiał. Dobrą alternatywą jest również ręcznik papierowy jednorazowy, który później można wykorzystać do przetarcia armatury łazienkowej.
Pielęgnacja skóry z trądzikiem – intensywne nawilżanie
W pielęgnacji cery problematycznej niezwykle ważnym punktem jest intensywne nawilżanie. Choć dla wielu ten krok wydaje się nieistotny, to w dużej mierze przyczynia się do zwiększenia skuteczności kuracji antytrądzikowej. Wiele kosmetyków dedykowanych skórze problematycznej posiada tendencję do jej przesuszania. Mogłoby się wydawać, że jest to działanie korzystne dla skóry twarzy z uwagi na to, że nadmiar sebum jest odpowiedzialne za powstawanie wyprysków, zaskórników lub też cyst.
Okazuje się jednak, że kosmetyki na trądzik powinny również pomagać w przywracaniu skórze odpowiedniego nawilżenia. Jego brak powoduje, że skóra wskutek reakcji obronnej zacznie wydzielać jeszcze więcej łoju. W ten sposób przyczyniamy się do zaostrzenia stanów zapalnych. Po każdym umyciu i stonizowaniu cery należy nałożyć krem nawilżający, który dodatkowo niweluje uczucie napięcia. Nie można także zapominać o ochronie przeciwsłonecznej w postaci emulsji z SPF 50.