Rozwój technologii ułatwił nam pozyskiwanie informacji, naukę, pracę, ale jednocześnie wpłynął na przeniesienie wielu innych sfer życia do sieci. Chętnie dzielimy się zdjęciami, filmami, a także reagujemy na nie i dodajemy komentarze. Kiedy korzystanie z social mediów staje się niebezpieczne? Czy wiesz, do czego prowadzi uzależnienie od mediów społecznościowych? Dowiedz się, jakie są przyczyny nałogu i gdzie warto szukać profesjonalnej pomocy.
Social media. Czy uzależniają bez względu na wiek?
Nałóg rozwija się niepostrzeżenie, jednak z upływem czasu pogłębia się i sprawia, że życie bez social mediów staje się niemożliwe. Powiadomienia towarzyszą Ci wszędzie, gdzie masz dostęp do sieci. Czujesz się niekomfortowo, kiedy nie możesz sprawdzić najnowszych wiadomości? Być może wystąpił u Ciebie syndrom FOMO (ang. fear of missing out), oznaczający lęk przed ominięciem ważnej informacji.
Niebezpieczeństwo czyha na każdego i niesie za sobą poważne konsekwencje. Jednak uzależnienie od mediów społecznościowych jest szczególnie groźne wśród młodzieży. Nastoletni wiek jest czasem poszukiwania własnej tożsamości, a w Internecie niełatwo znaleźć właściwe wzorce.
Przyczyny uzależnienia od mediów społecznościowych
Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy uzależnienia od social mediów:
- niskie poczucie własnej wartości,
- chęć poprawy samopoczucia,
- możliwość wykreowania samego siebie w dowolny sposób,
- chęć bycia popularnym i lubianym,
- trudności z kontaktem z rówieśnikami,
- poszukiwanie nowych, pozytywnych wrażeń.
Młodzi ludzie chętnie korzystają z social mediów, ponieważ świat istniejący w sieci wydaje im się bardziej atrakcyjny niż realne życie. Często szukają nowych znajomości lub sympatii właśnie tą drogą. Jednocześnie nie zdają sobie sprawy, jakie zagrożenia czekają na nich w internecie.
Po czym poznać, że dorastające dziecko jest uzależnione?
Zastanawiasz się, po czym poznać, że Twoje dziecko jest uzależnione od mediów społecznościowych? Wśród najczęstszych objawów wymienia się:
- nagłe lub pogłębiające się trudności z nauką,
- niechęć do podejmowania jakichkolwiek aktywności,
- brak chęci do spotkań z rówieśnikami,
- nerwowa reakcja na prośbę o odłożenie telefonu.
Sygnałem alarmowym jest także długotrwałe przebywanie w zamkniętym pokoju pod pretekstem odrabiania lekcji. Korzystanie z telefonu lub komputera można w prosty sposób wytłumaczyć nauką. Uzależnienie od serwisów społecznościowych trudno będzie zauważyć, jeśli dziecko większość czasu spędza poza kontrolą rodziców, a w domu nie ma żadnych zasad korzystania z Internetu.
Konsekwencje nieleczonego uzależnienia od social mediów
Najczęstsze skutki, które powoduje uzależnienie od serwisów społecznościowych dotyczą utraty więzi rodzinnych i relacji ze znajomymi. Nałóg prowadzi także do utraty kontroli nad realnym życiem, ponieważ znaczenie ma tylko to, co zobaczymy w sieci oraz ile polubień otrzymaliśmy pod zdjęciem. Uzależnienie od social mediów wśród dzieci i nastolatków prowadzi do zaniedbania nauki i dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Młodzi ludzie szukają wzorców wyłącznie w sieci, tworząc obraz idealnego świata, który istnieje wyłącznie na zdjęciach dodawanych na serwisy społecznościowe.
Gdzie udać się po pomoc? Co robić?
Mając świadomość, jakie konsekwencje niesie za sobą uzależnienie od social mediów, warto podjąć szybką reakcję. Jeśli problem narasta, najlepszym rozwiązaniem będzie profesjonalna terapia uzależnień od internetu: https://www.terapiemlodziezy-oaza.pl/
Istnieją specjalistyczne ośrodki, w których doświadczeni eksperci pomagają wyjść nastolatkom z nałogu. Efektem terapii jest uświadomienie zagrożeń, jakie niesie za sobą uzależnienie od social mediów i nauka racjonalnego korzystania z Internetu. Ważne jest zbudowanie świadomości, że prawdziwe życie również jest ciekawe.
Proces terapeutyczny zakończył się sukcesem? Jak postępować dalej?
Podjęcie terapii w specjalistycznym ośrodku to pierwszy krok w drodze do sukcesu. Równie ważne jest wsparcie osoby uzależnionej po opuszczeniu miejsca leczenia. Dlatego niektóre ośrodki oferują pomoc także po pobycie w ośrodku. Takie rozwiązanie oferuje np. Klinika leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży Oaza: https://www.terapiemlodziezy-oaza.pl/kontakt/
Warto, aby wsparcie obejmowało także rodziców, którzy mają największy wpływ na kształtowanie osobowości nastolatka w trudnym dla niego okresie rozwoju. Pamiętaj, że wychodzenie z nałogu jest procesem, a odwyk od mediów społecznościowych w ośrodku to jego rozpoczęcie.