Pary długo starające się o dziecko często biją się z myślami, jak mogą spełnić swoje marzenia o posiadaniu potomstwa i gdzie warto szukać pomocy. Właściwym miejscem są bez wątpienia ośrodki leczenia niepłodności. Tego rodzaju kliniki posiadają w swoim zespole wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się kompleksową diagnostyką zdrowia kobiet i mężczyzn. Doświadczeni lekarze szukają dla pacjentów najlepszej metody na zajście w ciążę. Jednym z takich rozwiązań jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro, które w niektórych miastach, gminach, województwach w Polsce jest dofinansowane przez samorządy.
Co to jest in vitro?
Zanim przejdziemy do refundacji in vitro, warto wyjaśnić, jak wygląda procedura wspomaganego rozrodu. Zasadniczo zapłodnienie pozaustrojowe in vitro (IVF) polega na połączeniu męskich i żeńskich komórek rozrodczych poza organizmem kobiety w warunkach laboratoryjnych. Zabieg in vitro jest zazwyczaj proponowany parom, u których inne metody leczenia niepłodności nie dały efektu w postaci ciąży np. inseminacja domaciczna (IUI). Metoda in vitro jest najbardziej zaawansowaną procedurą wykorzystywaną w leczeniu niepłodności. Składa się z kilku ważnych etapów. Pierwszym z nich jest stymulacja hormonalna kobiety polegająca na przyjmowaniu odpowiedniej terapii hormonalnej pod kontrolą lekarza. Następnie przeprowadza się punkcję jajników, podczas której pobierane są komórki jajowe. W warunkach laboratoryjnych są one zapładniane wcześniej pozyskanym nasieniem partnera. W przypadku, gdy kobieta nie posiada własnych komórek jajowych, może skorzystać z procedury in vitro z komórką dawczyni. Kolejnym krokiem jest hodowla zarodków i ich obserwacja przez embriologów. Ostatni etap to transfer zarodków do jamy macicy.
In vitro – kwalifikacja
Aby skorzystać z procedury in vitro pacjenci muszą mieć odpowiednie wskazania medyczne, dotyczy to także sytuacji, gdy jest in vitro refundowane. Zalicza się do nich chociażby bardzo mała liczba plemników w nasieniu, zaawansowana endometrioza, niedrożność jajowodów, przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników, niepłodność o niewyjaśnionej przyczynie (idiopatyczna) oraz leczenie nowotworowe. Lekarz kwalifikuje parę do zabiegu na podstawie wyników wcześniej zleconych badań. Przed procedurą pacjenci muszą mieć także wykonane badania wirusologiczne pod kątem HIV, VDRL, wirusowego zapalenia wątroby oraz określoną grupę krwi. Kobiety potrzebują także aktualnych badań w kierunku chlamydii, różyczki, toksoplazmozy, cytologię i biocenozę pochwy. W Polsce z zabiegu in vitro mogą skorzystać pary heteroseksualne będące małżeństwem, jak i pozostające w związkach partnerskich. Zasada ta działa również, gdy jest refundowane in vitro.
In vitro – cena
Wiele par przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia w kierunku niepłodności często zastanawia się, ile kosztuje in vitro oraz czy in vitro jest refundowane. Całkowita cena in vitro jest zależna od wielu czynników takich jak:
- rodzaj
- procedury (klasyczne IVF, ICSI, pICSI, IMSI, TESA,
- in vitro z komórką dawczyni
- lub z nasieniem dawcy),
- liczby wymaganych badań laboratoryjnych,
- sytuacji medycznej pacjentów
- ilości zastosowanych leków.
Niektóre leki służące do stymulacji hormonalnej są także refundowanych przez NFZ, co znacznie obniżają cenę całej procedury.
In vitro – dofinansowanie
W 2016 roku zakończył się rządowy program refundacji in vitro, który był dostępny dla par w całej Polsce. Od tamtego czasu niektóre miasta, gminy i województwa wprowadzają samorządowe programy dofinansowania leczenia niepłodność, czyli tzw. in vitro refundowane, które wykonują wybrane kliniki, wyłonione w konkursach. Jedną z wyspecjalizowanych placówek zaangażowanych w realizację samorządowych programów jest Klinika Bocian. Ośrodek prowadzi kilka programów w miastach takich jak chociażby Warszawa, Poznań, Częstochowa, Sosnowiec, Kołobrzeg, Włocławek, a także w Gminie Nowogard oraz województwie lubuskim. Refundacja leczenia niepłodności w Klinice Bocian jest możliwa dla par, które spełniają wymagane kryteria danego programu. Jednocześnie należy pamiętać, że ze względu na ramy budżetowe, liczba dostępnych miejsc jest także ograniczona.
In vitro refundacja – zasady
Refundowane in vitro zależy przede wszystkim od wieku kobiety mieszczącego się w konkretnym przedziale – najczęściej jest to 20-40 lat. Istotny jest też wynik badania AMH, które określa rezerwę jajnikową. Co więcej, para musi pozostać w związku małżeńskim lub partnerskim i zamieszkiwać teren określonej miejscowości, a także zostać zakwalifikowana przez realizatorów programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii. Refundacja in vitro obejmuje wybrane świadczenia, które mogą nieco różnić się w zależności od danego programu, takie jak np. zapłodnienie pozaustrojowe i nadzór nad rozwojem zarodków, pobranie komórek jajowych, transfer zarodków do jamy macicy, przygotowanie zarodków do przechowywania czy mrożenie komórek jajowych.
Pary, które chcą skorzystać z samorządowych programów dofinansowania in vitro mogą zgłaszać się do Kliniki Bocian w wyznaczonych terminach prowadzonego naboru. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.klinikabocian.pl.