Go to content

Lubisz profesjonalny manicure? Bądź ostrożna, dermatolodzy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Fot. iStock / LeszekCzerwonka

Zadbane paznokcie i nawilżona skóra dłoni, to wizytówka każdej kobiety. Większość z nas to zwolenniczki różnorodności kolorów na paznokciach, które przyciągają wzrok i cieszą estetycznym wyglądem. Najczęściej ich wygląd powierzamy specjalistom, ze względu na profesjonalne wykonanie i brak czasu w domowych warunkach na częste wykonywanie poprawek przy korzystaniu ze zwykłych lakierów do paznokci.

Dermatolodzy ostrzegają 

Idąc do gabinetu kosmetycznego liczymy na to, że usługa zostanie wykonana profesjonalnie, z przestrzeganiem wszelkich standardów higieny. Dzięki temu wyjdziemy z gabinetu w pełni usatysfakcjonowani, jednak w praktyce różnie bywa, a przyznacie, że my same rzadko na higienę pracy kosmetyczki rzadko zwracamy uwagę. A przecież w konsekwencji zaniedbań i wykorzystywania kiepskiego sprzętu mogą pojawić się kłopoty zdrowotne. Dermatolodzy ostrzegają, że lampy UV używane przez kosmetyczki, mogą powodować nowotwór skóry. Ale to nie wszystkie zagrożenia związane z upiększaniem rąk.

Dermatolodzy szczególną uwagę zwracają na manicure hybrydowy, który polega na nałożeniu na płytkę paznokcia specjalnego lakieru, który utwierdza się za pomocą lampy UV. Właśnie jej regularne zastosowanie może wpływać na powstanie nowotworu skóry. Poza tym regularne promieniowanie UV postarza skórę. Miłośniczki hybryd po kilku latach regularnego stosowania, mogą zniszczyć skórę dłoni. Oczywiście taka pesymistyczna wersja może zaistnieć jedynie przy nadużywaniu tego typu rozwiązań i raczej mało kto używa lamp częściej niż raz na rzeczone 3 tygodnie.

Rękawiczki mogą pomóc

Na szczęście jest proste rozwiązanie — specjaliści zachęcają do korzystania z ochronnych rękawiczek, przy jednoczesnym odcięciu końcówek palców. Dzięki temu lakier zostanie utwardzony, a skóra zabezpieczona przed szkodliwym promieniowaniem. Dermatolodzy zwrócili również uwagę, aby przyjrzeć się, czy narzędzia są dobrze zdezynfekowane, by nie zarazić się bakteriami lub grzybami. Jeśli macie problem ze skórkami, nie wycinajcie ich, a jedynie przesuwajcie skórkę z paznokcia, zapobiegając tym samym urazom i możliwości zakażenia.


 

źródło: www.o2.pl