Kiedy tracisz rodziców, oczywistym jest, że wszystko się zmienia. To oni wprowadzili cię w ten świat, a kiedy odejdą, poczujesz się nie na miejscu, jak nigdy dotąd. Niezależnie od tego, czy opłakujesz śmierć obojga rodziców, czy tylko jednego, to ekstremalnie bolesne doświadczenie. Kiedy tracimy naszych rodziców, tracimy ludzi, którzy byli u naszego boku od samego początku. To więź, jakiej nie da się powtórzyć z nikim innym
Uzdrowienie ze straty jest skomplikowane i niezwykle trudne. Zajmuje dużo czasu i nawet przez wiele lat po tej stracie rana, którą pozostawiła, wydaje się świeża. Utrata rodziców zmienia cię na więcej sposobów, niż możesz chcieć przyznać.
11 rzeczy, które się zmieniają, gdy tracisz rodziców
1. Przez jakiś czas walczysz by w ogóle móc jakkolwiek funkcjonować
Kiedy umierają rodzice, mamy przez dłuższy czas poważny problem. Jeszcze długo będzie inaczej.
2. Czujesz się bardzo samotna
Przez bardzo długi czas czujesz się samotna. Nie czujesz, że ktoś rozumie, przez co przechodzisz i nie chcesz o tym rozmawiać. Czujesz, że jedynych ludzi, którzy naprawdę cię kochali, już tu nie ma i ta świadomość zabija cię od środka.
3. Słuchanie, jak inni narzekają na swoich bliskich, denerwuje cię
Kiedy słyszysz, jak inni narzekają na swoich bliskich, wściekasz się, ponieważ wiesz, że ci ludzie nie będą żyć wiecznie. Ty już wiesz, że będą żałować rzeczy, które mówią, gdy ci ludzie odejdą i to cię boli.
4. Bardziej doceniasz tych, których wciąż masz przy sobie
W końcu jesteś w stanie zrozumieć, jak ważni są ludzie wokół ciebie. Doceniasz swoich przyjaciół, rodzinę i innych ludzi obecnych w twoim życiu. Mają teraz większe znaczenie niż kiedykolwiek.
5. Odkrywasz, że rodzice zawsze są obecni w twoich myślach
To, że twoi rodzice nie żyją, nie oznacza, że o nich nie myślisz. Są zawsze w twoim umyśle. Znajdujesz małe przypomnienia o nich we wszystkim wokół i może to być dość przytłaczające. Kiedyś w podróży, w obcym kraju nagle po latach usłyszałam w radio piosenkę, której uwielbiał słuchać i którą pięknie śpiewał mój tata – nie mogłam przestać płakać do końca dnia.
6. Ty i twoje rodzeństwo albo stajecie się sobie bliżsi, albo oddalacie się od siebie
Kiedy tracimy rodziców, nasze rodzeństwo albo zbliża się do nas, albo się oddala. Jeśli ty i twoje rodzeństwo mieliście wcześniej dobre relacje, prawdopodobnie w końcu zbliżycie się do siebie.
7. Czujesz się zagubiona przez długi czas
Czujesz się samotna i zagubiona. To tak, jakbyś nie była pewna, dokąd się udać. Czy warto już do czegoś dążyć? Czy to już czas, żeby żyć dalej?
8. W końcu akceptujesz wady, które mieli rodzice i tęsknisz za nimi
Nagle wszystkie te rzeczy, o których myślałaś, że ich nienawidzisz, stają się rzeczami, za którymi tęsknisz. Chociaż wtedy mogły ci działać na nerwy, zrobiłbyś teraz wszystko, aby doświadczyć ich raz jeszcze.
9. Spotkania rodzinne nigdy już nie będą takie same
Spędzanie czasu z rodziną to już nie to samo, co było. Wszystko się zmieniło. Teraz, gdy twoi rodzice odeszli, nie jesteś do końca pewna, jak się sprawy potoczą. Na przykład, jak będą wyglądały święta? Kto zrobi paschę na Wielkanoc, a kto będzie w stanie długo kłócić się z wujkiem Witkiem na temat polityki.
10. Zaczynasz być zazdrosna o tych, którzy spędzają czas ze swoimi rodzicami
Kiedy twoi rodzice odchodzą, stajesz się zazdrosna o tych, którzy wciąż mają swoich w pobliżu. Spędzają z nimi czas, a ty już tego czasu nie masz. Być może nie doceniłaś ich tak, jak powinnaś, gdy żyli.
11. Tęsknisz za wszystkimi małymi rzeczami
Teraz, gdy twoi rodzice odeszli, tęsknisz za wszystkimi drobiazgami związanymi z nimi. Kiedyś robili dla ciebie tak wiele i nigdy nie zdawałaś sobie sprawy, jak wiele. Dotarło to do ciebie dopiero, gdy tych małych rzeczy zabrakło. Być może nie zapłacili twoich rachunków, ale zapewnili ci wsparcie emocjonalne, którego potrzebowałaś i zawsze w ciebie wierzyli.