Go to content

Praktyczne rady, jak wziąć zdrowie w swoje ręce

Kierowanie się ku naturalnym metodom, takim jak medycyna niekonwencjonalna, świadome odżywianie i właściwa suplementacja to trend, za którym podąża coraz więcej osób. Przystępna w odbiorze wiedza zachęca do poszukiwania najlepszej metody dla siebie, którą można zastosować z korzyścią dla zdrowia.

Niekonwencjonalne sposoby na zdrowie

Jakie właściwości mają witaminy, jak ograniczyć cukier, sposoby na oczyszczenie organizmu – to tematy, którym obecnie poświęca się coraz więcej uwagi. Wzięcie zdrowia we własne ręce oznacza, że istnieje spore zapotrzebowanie na wiedzę przekazywaną w przystępnej formie, którą łatwo wykorzystać w codziennym funkcjonowaniu. Ludzie, którzy postanawiają odżywiać się bardziej świadomie, szybko dochodzą do wniosku, że to dobra decyzja. Od czego zacząć? Naturoterapeuci, dla których podstawą działania jest medycyna niekonwencjonalna, zwracają uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • zastąpienie przetworzonej żywności produktami organicznymi,
  • zrezygnowanie ze spożywania cukru,
  • suplementację witaminami i składnikami mineralnymi,
  • oczyszczenie organizmu ze złogów i pasożytów, aby poprawić trawienie.

Jak ograniczyć cukier?

Wiele osób, które chcą przejść na zdrową dietę, zastanawia się, jak ograniczyć cukier, skoro większość produktów posiada zarówno glukozę, jak i inne substancje słodzące. WHO zaleca ograniczenie spożycia cukru do tego stopnia, aby zaspokajał 10 proc. całego zapotrzebowania na energię. Przy przeciętnej kaloryczności diety na poziomie 2 000 kcal dziennie jest to 200 kcal, czyli około 8 łyżeczek (jedna łyżeczka do herbaty to ok. 25 kcal). Tymczasem wyeliminowanie cukru wcale nie jest takie trudne, gdy sięga się po organiczną żywność, bez żadnych dodatków.

Właściwości witaminy C, które warto wykorzystać w zdrowej diecie

O konieczności suplementacji mówi się ostatnio wiele, ponieważ w glebie brakuje składników mineralnych, które czerpią rośliny do budowania swoich tkanek. Niedobór witamin i mikroskładników przekłada się na poważne problemy w funkcjonowaniu organizmu. Żelazo jest niezbędne do rozprowadzania tlenu w organizmie, a krzem poprawia kondycję włosów. Warto zwrócić uwagę na właściwości witaminy C, której suplementacja często jest koniecznością. Witamina C jest aktywatorem wielu enzymów, zwalcza bakterie powodujące próchnicę zębów oraz wpływa stabilizująco na psychikę.

Oczyszczanie organizmu

Zdrowsze żywienie warto zacząć od terapii oczyszczającej – w tym przypadku doskonale zadziała sok z kiszonych buraków. Dwutygodniowa terapia sokowa wpływa na prawidłową pracę jelit i odbudowę flory bakteryjnej, a dzięki obecności witaminy C przyczynia się do poprawy stanu naszej skóry, wpływa na poprawę profilu lipidowego krwi oraz obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Jeśli chodzi o zalecenia dietetyczne, to medycyna niekonwencjonalna rekomenduje dbałość o sferę mentalną i kondycję psychiczną. Holistyczne podejście do zdrowia to nie tylko dieta, ale również zadbanie o redukcję poziomu stresu i poświęcanie czasu na rzeczy, które sprawiają nam radość.